Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ankara'daki saldırıda aktif rol oynayan 3 isim var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’daki saldırıda 3 ismin aktif rol oynadığını belirterek, “Tereddütümüz yok, faili YPG’dir” dedi. Erdoğan, 17.00'de ABD Başkanı Obama'yla görüşeceğini de ifade etti.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 19.02.2016 - 14:07 | Son Güncelleme : 19.02.2016 - 15:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ankara'daki saldırıda aktif rol oynayan 3 isim var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Ankara'daki terör saldırısıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Halka sökülmeye başladı. Bir defa işin ilk etabında canlı bomba durumunda olan kişi, ismini zikretmeme gerek yok artık biliyorsunuz, bununla beraber tabii 2 de onun yardımcısı konumunda olan kişi vardı. Failin Suriye'den getirilmesi, geldikten sonra belli bir süre Diyarbakır, Ankara, İstanbul arasında bir mekik dokunması ve ondan sonra olay mahallinin birlikte tasarlanması ve buna göre de bu işin planlanmış olması var. Şu anda gözaltına alınan 14 kişiden, sayı birkaç daha artabilir ama asıl üzerinde incelemelerin yapıldığı bu 2 isim var, ama bu 3'e dün itibarıyla çıktı malum. Belki bir iki artış daha olabilir ama asıl bu işte aktif rol oynayanlar bunlar.

"CANLI BOMBA KESİNİLKE YPG'Lİ"

Peki bu kişi kimdir, canlı bomba? Kesinlikle bir defa hiç tereddüdümüz yok, YPG. O zaten PYD'nin silahlı gücü, malum. Olayın örgüt olarak şu anda faili her ne kadar üstlenmeseler de YPG ile PYD. Bunlar bu işin faili konumundalar. Bu bizim artık yaptığımız, hükümetimizle güvenlik güçlerimizle istihbaratımızla yaptığımız çalışmalarda geldiğimiz nokta burası. Biz, bu tespitteyiz, ama şu anda yargı, farklı bir yere gider mi gitmez mi... Bunu da savcılarımız, gerek yerel gerekse Ankara başsavcısı olarak onlarla da gerekli görüşmeleri yaptık, onların düşüncelerini bu konuda aldık.

BATI'YA ELEŞTİRİ

Batı'nın anlamamakta direnmesi bizi üzmektedir. Çünkü birçok belgeleri, bilgileri biz kendilerine aktardığımız halde, örneğin bir PKK'yı Avrupa Birliği, Avrupa terör örgütü olarak ilan etmiştir ama şu olayda dahi, dikkat edin terör örgütlerinin adını vermemektedir. Sadece terör örgütü olarak geçiştirmektedir. Ben bu konuda yani bizim yanımızda olmaları, yaklaşım itibariyle güzel olabilir, hoş olabilir ama bu neticeye varacak bir şey değildir.

"PYD VE YPG'Yİ NİYE TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN ETMİYORSUN?"

Bizim yanımızdasın da niçin PKK, Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kalkıp terör örgütü olarak ilan edilirken PYD'yi, YPG'yi hala terör örgütü olarak niye ilan etmiyorsun? Kalk bunları da ilan et. Daha ne istiyorsun bizden, belge, bilgi ne istiyorsan bunları sana veriyoruz.

AYDINLARIN BİLDİRİSİ

Bunların yanında yer alan aydın müsveddesi diye geçinenler çıktı gene. Nasıl aydınsa bunlar Bunlar şimdi onların yanında yer alıyor. Bunlara karşı benim ülkemde milletimin tavrı olması lazım. Bunların aydın falan bunlarla uzaktan yakından alakası yok. Yani birkaç kitabı olan veyahut herhangi bir yerden bir profesörlük unvanı almış olan aydındır diye bir şey yok. Bu ülkede vatanının bütünlüğüne, milletinin adeta yaşam şartlarına, koşullarına, can, mal güvenliğine saldırılarla ve bu saldırıları yapanların yanında, arkasında olanları nasıl oluyor da bu aydın geçinenler, farklı konularla ilgili bu tür bildiriler yayımlıyorlar? Ve altında dikkat edin, en sonunda da geliyor bağladığı cümle, 'İşte biz Erdoğan'a şöyle böyle falan filan.' Ya siz benim yanımda olsanız ne yazar, olmasanız ne yazar.

"BENİM YANIMDA OLSANIZ NE YAZAR OLMASANIZ NE YAZAR"

Bu ülkede vatanının bütünlüğüne, milletinin adeta yaşam şartlarına, koşullarına, can, mal güvenliğine saldırılarla ve bu saldırıları yapanların yanında, arkasında olanları nasıl oluyor da bu aydın geçinenler, farklı konularla ilgili bu tür bildiriler yayınlıyorlar Ve altında dikkat edin, en sonunda da geliyor bağladığı cümle, 'İşte biz Erdoğan'a şöyle böyle falan filan.' Ya siz benim yanımda olsanız ne yazar, olmasanız ne yazar.

Ama bunların milletle ilgili bir derdi yok. Bu adamların hiçbirinin bu ülkede dikili bir taşı yoktur. Onlar 'Biz şu kadar öğrenci yetiştirdik, bu kadar öğrenci...' İşte o yetiştirdikleriniz zaten bütün bunları yapıyor. Siz bu ülkede vatansever, milliyetperver bir millet yetiştirmediniz. Siz, ellerine silah verdiniz, üniversitelerimizi kan gölüne dönüştürdünüz, siz onlarsınız. Şimdi üniversitelerimizde aynı şeyleri yapamadığınız için çıldırıyorsunuz, kuduruyorsunuz. Olay bu. Onun için biz bütün bu operasyonlarımızı sonuna kadar kararlılıkla sürdüreceğiz. Şehitlerimiz var, bundan canımız yanıyor, ciğerlerimiz dağlanıyor ama sonuna kadar da biz bu mücadeleyi sürdürecek ve Allah'ın izniyle ülkemizi sahili selamete, huzura, mutluluğa yeniden kavuşturacağız.

OBAMA'YLA GÖRÜŞECEK

Beni John Kirby'e (ABD Dışişleri Sözcüsü) muhatap ederseniz o yanlış olur. Biraz sonra Sayın Obama ile bir görüşmem olacak, saat beşte. O görüşmede tabii bunları değerlendireceğiz. Şu anda sözcünün bu açıklamalarının herhangi bir getirisi götürüsü yoktur.

"TRİBÜNDEN İZLEMEYECEĞİZ"

Kerry, Sayın Çavuşoğlu'nu aradı ve YPG'nin yaptığı yanlışları Dışişleri Bakanımızla paylaştı. Demek ki bazı şeyleri şu anda anlamaya başladılar gibi geliyor bana. Biraz sonra da Obama ile yaptığımız görüşmede bunları kendileriyle paylaşacağım. Tekrar bunları etraflıca kendileriyle görüşeceğiz. Bu örgütlere yaptıkları silah desteklerinin, silah yardımlarının bakın nerede nasıl patladığını artık lütfen görün. Kendilerine bunu söyleyeceğiz. Ben biliyorsunuz aylar önce kendileriyle yaptığımız görüşmede açık söylemiştim. Bakın silah yardımı yapıyorsunuz. Üç uçak dolusu silah o gece geldi, bizim görüşmemizden sonra. O silahların yarısı DAEŞ'e gitti, yarısı biliyorsunuz PYD'ye, YPG'ye gitmişti. Bütün o silahlar kimin için patladı. Oradaki siviller için patladı. O insanların ölümüne neden oldu. Şimdi burada kimse kendini temize çıkarabilir mi? Mümkün mü? Gerçek ortada.

Şu anda da aynı şeye Rusya da ortak oldu. Rusya şu anda ne yapıyor? Oradaki katil rejimle, Esed'le beraber hareket ediyor. Kiminle hareket ediyor? PYD ile YPG ile hareket ediyor. Onlara alan açıyor. Açtığı o alana işte bütün o PYD'lileri, YPG'lileri, onları yerleştirmek suretiyle bizim güneyimizde bir koridor oluşturmanın şu anda gayreti içindeler. Biz bu koridorun oluşturulmasına müsaade etmeyeceğiz. Onun için de bu Azez'de yaşananlar şu anda bunun gerekçesidir. Bütün bizim top atışlarımız buna yöneliktir. Bu devam edecektir. Türkiye olarak biz sınırlarımızda böyle bir gayri meşru oluşumun asla tribünden izleyicisi olmayacağız.

İNCİRLİK ÜSSÜ

(Başdanışman Şeref Malkoç’un “İncirlik Üssü ABD’ye kapatılabilir” şeklindeki açıklaması) O konuda zaten Şeref Bey’in böyle bir açıklama yapması doğru değil, yanlıştır. Bunların yetkilileri bellidir. Başta hükümetimizdir. Hükümetimiz belki bu değerlendirmeleri yapar. O hukukçu diliyle belki böyle bir şey söylemiştir. Bu konu hükümetin yetkisinde bir konudur.

HDP'YE: SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR

Ortaya bir gerçek çıkıyor. Parlamentoda dört parti var. Üç parti ülkemizdeki bu hayinlere karşı ve son Ankara olayındaki bu ihanete karşı birliktelik sağlıyor ve hepsi bir dayanışma içerisinde bir bildiri yayınlıyor, altına imzayı koyuyorlar. Ama terör örgütünün parlamentodaki temsilcisi konumunda olan siyasi parti buna imza koymuyor. İşte bu bir ispattır. Bu aynı zamanda bunların suç üstü yakalanmalarıdır. Şu anda bunlar şuç üstü yakalanmıştır. Nedir? Üç tane siyasi parti buraya imzasını koyarken, iktidar partisi ana muhalefet ve MHP onlar imzayı koyarken burada kalkıp da diğer siyasi partinin koymaması bir suç üstü yakalanmadır. 'Evet biz dağın, Kandil'in parlamentodaki temsilcisiyiz' demektir. Milletin de artık bunları çok iyi tanıması lazım. Ama o 200 aydının da gördüğünüz gibi gözleri var görmüyor, kulakları var duymuyor. Söyleyecek bir şeyimiz yok.

Sayfa Yükleniyor...