Erdoğan: 550 milletvekili feda olsun

ABD'de Türk vatandaşlarıyla bir araya gelen Başbakan Erdoğan, 'demokratik açılım'la ilgili açıklamalarda bulundu.

26.09.2009 - 23:30

Erdoğan: 550 milletvekili feda olsun

ABD’deki tenaslarını sürdüren Başbakan recep Tayyip Erdoğan, Marriott Marquis Otel'de, ABD'de yaşayan Türk vatandaşları ile de bir araya geldi.

Erdoğan burada yaptığı konuşmada, 'demokratik açılım', Türkiye-Ermenistan ilişkileri ve KKTC meselesine değindi.

Erdoğan, "Demokratik açılım üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışıyorlar. Biz bunun riskli olduğunu biliyoruz. 550 milletvekilini kaybetsek de bir şehidin gelmesini istemeyiz" dedi.

Erdoğan, demokratik açılım konusunda bilgi verirken, "Etnik kimlik sonradan kazanılmaz, doğarken kazanılır, ona saygı duyulur" şeklinde konuştu.

Muhalefetten gelen eleştirilere de yanıt veren Erdoğan, "Sürecin nasıl işleyeceği, içinde ne olup olmadığını açıklamıyoruz. Sonra rahat rahat konuşacağız ve ne var ne yok görülecek" ifadelerini kullandı.

"AZERBAYCAN'I RENCİDE ETMEYECEK ÇÖZÜM"
Ermensitan-Türkiye arasında yaşanan normalleşme sürecine de değinen Başbakan Erdoğan, "Ermenistan ile aramızdaki problemleri çözmek için irade ortaya koyduk. Altını çizerek ifade ediyorum; Türkiye'nin çıkarına olacak, Azerbaycan'ı da asla rencide etmeyecek şekilde çözüm çabalarımız var. Bunun dışında bir çözüm düşünemeyiz'' dedi.

KIBRIS SORUNU
Erdoğan, Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak da, Güney Kıbrıs tarafının gerekli hassasiyeti göstermediğini belirtti. Erdoğan, ''Kuzey Kıbrıs'ın yok farz edildiği bir çözümün içinde Türkiye yer alamaz. Bunun böyle bilinmesi lazım'' dedi.

Başbakan Erdoğan, İslam Konferansı Örgütü'nün daha önce KKTC halkından ''toplum'' olarak söz ettiğini, ancak bugün söz ederken ''devlet'' tanımınını kullandığını anımsattı. Bunun kendi çabalarıyla gerçekleştiğini anlatan Erdoğan, aynı şekilde Ortadoğu'da ve Kafkasya'da kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için Türkiye'nin yoğun bir mesai sarf ettiğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...