Erdoğan ABD'li senatör Graham ile görüştü

ABD siyasetinin etkili isimlerinden, Cumhuriyetçi senatör Lindsay Graham Ankara'da. Graham Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan'la iki buçuk saat görüştü. Gündemde Suriye'den çekilme süreci, güvenli bölge tartışması, ikili ilişkiler gibi kritik başlıklar vardı.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.01.2019 - 15:32 | Son Güncelleme : 18.01.2019 - 18:03

Erdoğan ABD'li senatör Graham ile görüştü

Cumhuriyetçilerin önemli isimlerinden ABD'li senatör Lindsay Graham, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı ve güvenli bölge ile ilgili tartışmalar sürerken 'ye geldi.

Senatör Graham önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü. Erdoğan'ın ABD'li senatörle görüşmesi iki saatten fazla sürdü.

Suriye'deki durum, ABD'nin terör örgütü YPG'ye verdiği destek masanIn önemli başlıklarından biriydi.

Türkiye'nin terörle mücadele kararlılığını Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrattin Altun, görüşme öncesi yaptığı paylaşımla ortaya koydu.

Altun 2015 yılından beri çoğu Suriye'nin kuzeyinde planlanan terör saldırılarından 2 binden fazla kişinin şehit olduğunu belirtti. Bu saldırılara ilişkin bir de video paylaştı.

Altun, yanı başımızda terör bataklığına izin vermeyecğiz vurgusu yaptı.

Altun, "Teröristler, Türkiye'de 2015'ten bu yana 2 binden fazla masum insani öldürdü. Saldırıların çoğu Kuzey Suriye'de planlandı. Türk halkı haddinden fazla acı çekti. Adalet sağlanana kadar dinlenmeyeceğiz. Yanı başımızdaki terörist bataklığını boşaltana kadar durmayacağız" dedi.

Edinilen bilgilere göre, "Türkiye'nin güvenlik endişeleri giderilmeli" diyen Senatör Graham'a Ankara beklenti ve kırmızı çizgilerini anlattı.

Graham'a terör ögrütü YPG-PYD'nin faaliyetleri ve bölgede işlediği suçlar hakkında bilgi de verildiği belirtildi. Güvenli bölge konusu da değerlendirildi.

Görüşmelerde Suriye'deki son durumla birlikte ikili ilişkilerin de masaya yatırılması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...