Erdoğan: Adana'daki seçimler şaibeli

Başbakan Erdoğan, Adana seçimlerine mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından şaibe karıştırıldığını belirterek oyların yeniden sayılmasını istedi.

Anadolu Ajansı 29.04.2009 - 14:59

Erdoğan: Adana'daki seçimler şaibeli

Erdoğan, partisinin ilçe belediye başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, kalkınmanın da demokrasinin de yerelde başlayacağını söyledi.

Erdoğan, belediye başkanlarını bir kez daha seçildikleri için tebrik ederek sözlerini şöyle sürdürdü: ''Zorlu bir seçim dönemi yaşadık ki bunlardan bir tanesi Adana seçimleridir. Adana seçimlerine mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından karıştırılan şaibeler siyasi ahlak açısından dikkatle takibe, dikkatle kayda geçmiş olan bir süreçtir.

Bütün o görüntülere hep birlikte şahit olduk, bütün televizyonlarda hep birlikte izlediğimiz bütün o görüntülere, hep birlikte şahit olduk. Bu şahıs tarafından seçime hile, şaibe karıştırıldığına dair bunca belge ve delil, Adana seçimlerinin aslında yenilenmesini veya oyların yeniden sayımını gerektiriyordu. Nitekim sandıklar açılıp oylar yeniden sayılmaya başlayınca AK Parti'nin büyükşehir oylarının hızla arttığının görülmeye başlanması üzerine, mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından sayımın durdurulması için verilen bir dilekçe üzerine, yeniden sayılmaya başlanan sandıklarda usule aykırı biçimde sayım durdurulmuştur, bunlar çok ilginçtir.

Adana seçimlerinin yenilenmesi veya yeniden sayımı gerekirken mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından sürecin korku ve panik içinde engellenmesi, şaibe iddialarına ne yazık ki güç katmıştır.

Adana seçimlerine bulaşan şaibeler, siyasi tarihimize silinmez bir kara leke olarak geçmiştir. Bunu burada özellikle vurgulamak zorundayım. Eğer bunu şaibesiz hale getirmek istiyorsak, niçin bu sayımı durduruyoruz? İlgililere sesleniyorum; Niçin?

Bunun bir kez daha sayımını yapın. Bu sayımı yaptıktan sonra gerçekten şu andaki zat, belediye başkanı seçiliyorsa, biz de onu alkışlayayım, yürekten tebrik edelim. Eğer 'Adalet mülkün esasıdır' diyorsak, bu böyle mülkün esası olur. Ama bu şekilde olmaz. Ve artık orada şaibeli bir belediye başkanı vardır. Olayı ben böyle görüyorum.''

AYTAÇ DURAK'TAN YANIT
Türkiye Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ''Adana'da şaibeli bir başkan var'' şeklindeki açıklaması ile ilgili olarak, ''Herkesten önce sayın Başbakan'ın hukuka saygılı olması gerekir'' dedi.

Durak, yazılı açıklamasında, ilçe seçim kurulları, İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulunun verdiği karara rağmen, Başbakan Erdoğan'ın, Adana seçimleri için ''şaibeli'' şeklinde açıklama yapmasını esefle karşıladığını vurguladı.

''Bu ülkede herkesten önce sayın Başbakan'ın hukuka saygılı olması gerekir'' diyen Aytaç Durak, açıklamasında, ''Adana seçimlerinin yenilenmesi birilerinin istemesiyle yapılamaz. Yasal düzenlemeler yapacak güç elinizde, yaparsanız, seçimleri yenilersiniz ve bana da 6. kez seçim kazanma gururunu yaşatırsınız'' ifadelerini kullandı.

Aytaç Durak, yerel seçimler öncesi sürekli yanlış bilgi verenlerin, Başbakan Erdoğan'ı yine yanılttıklarını belirterek, şöyle devam etti: ''Adana'yı Durak'sız da alırız' diye söz verenler, seçim yenilgisine kılıf hazırlamak için çirkin yalan ve iftiralara başvurdular. Yandaş medyalarını da kullanarak, dürüst kamu görevlilerini suçlamak ve Adana imajını karalamak pahasına, seçim kurullarını etkilemek için, 'oylar yakıldı', 'oylar çalındı', 'Adana'da çete var' gibi seviyesiz açıklamalar yaptılar. Anlaşılıyor ki yalan senaryolarıyla Sayın Başbakan'ı da etkilemişler.

Bu açıklamanın Sayın Başbakan'ın ağzından çıktığına inanmıyorum. Ancak doğruysa, 'Hodri meydan diyorum' diyorum. Seçmene para dağıtmayın, kamu görevlilerine baskı yapmayın, Metro'nun elektriğini kesmeyin, RTÜK Başkanı Zahit Akman imzasıyla Çukurova Televizyonu'nu kapatmayın, hizmetlerimizi engellemeyin, seçimleri yenileyelim.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...