Erdoğan: Affedilir yanı yok, teröristlerle mücadele sürecek

Vezneciler'deki saldırıda yaralanan vatandaşları hastanede ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunun affedilir, bağışlanır yanı yoktur. Teröristlere karşı da biz mücadelemizi de sonuna kadar yılmadan, usanmadan vereceğiz" dedi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 07.06.2016 - 12:26 | Son Güncelleme : 07.06.2016 - 13:54

Erdoğan: Affedilir yanı yok, teröristlerle mücadele sürecek

İstanbul Vezneciler'de polis aracına düzenlenen bombalı saldırıda 7 polis şehit oldu, 4 sivil vatandaş da hayatını kaybetti.

Saldırıda 3'ü ağır 36 kişi de yaralandı. Yaralıların olay yerine sevk edilen ambulanslarla kaldırıldıkları hastanedeki tedavileri devam ediyor.

İstanbul'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Haseki Hastanesi'ne giderek yaralıları ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaralıları ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Saldırıyı lanetlediğini ifade eden Erdoğan, burada yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

"Tekrar milletçe başımız sağolsun. Allah sabırlar versin. Haseki Hastanesi'nde şu anda yoğun bakımda olan iki hastamız var. Şu anda onların ameliyatı devam ediyor. Diğer hastalarımızı ziyaret ettim. Diğer hastalarımız iyi, kendileriyle kısa bir sohbetimiz de oldu. 

Tabii ki, o patlamanın şiddetiyle ufak tefek bazı zedelenmeler falan da oldu. Ama onlar da kısa zamanda gerek başhekimimizin gerek ilgili doktor arkadaşlarımızın ifadesiyle taburcu edilecek. Şu anda Başsavcılığımız bölgede çalışmalarını yapıyor. Gerek 7 şehit polisimiz, 4 sivil şehidimizle alakalı da onlarla ilgili şu anda bütün adli işlemler devam ediyor. Adli işlemlerin akabinde de zaten ailelerine teslim edilecekler. Onları da ebedi aleme böylece uğurlamış olacağız.

Şunu çok açık net söyleyeyim. Yani terör örgütünün özellikle sivil polis veya sivil asker bu tür ayrımı bizi pek bağlamaz. Sonunda şehit olan insandır ve bunların bu yaptıkları insanlara karşıdır. Bizim askerimizin de polisimizin de köy korucumuzun da görevi nedir?

"AFFEDİLİR, BAĞIŞLANIR HİÇBİR YANI YOK"

Bu ülkede can, mal güvenliğini sağlamaktır. Bütün milletin aslında güvenliğini sağlamaktır. Bu güvenliği sağlamakla yükümlü insanlara karşı bu adımlar, bu terör eylemleri yapılmaktadır. Bunun affedilir, bağışlanır hiçbir yanı yoktur. Teröristlere karşı da biz mücadelemizi de sonuna kadar yılmadan, usanmadan vereceğiz.

Tabii ki şehitlerimiz var, ciğerimiz bu noktada hakikaten kan ağlıyor ama her şeyin bir bedeli var. İlk insanla başlayan bu mücadele kıyamete kadar sürecek. Bunun öyle şu anda bitti biter diye bir durum da yok. Bunun minimize edilmesidir aslolan. Bu konuda da gerek silahlı kuvvetlerimiz gerek emniyet teşkilatımız, gerek köy korucularımız hakikaten ortaklaşa çok ciddi bir mücadeleyi veriyorlar, vermeye de devam edeceğiz. Yaralılarımıza acıl şifalar diliyor, hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyorum."

"TERÖRİST UYUR DİYE BİR ŞEY YOK"

PKK terör örgütünün 'Bu işi şehirlere taşıyacağız.' şeklinde açıklamaları olmuştu. Bu saldırı, bunun bir yansıması mı?" şeklindeki soru üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biliyorsunuz bunu şehirlere taşıması yeni değil. Daha önce Diyarbakır merkezde olduğu gibi Ankara merkezde oldu. İstanbul'da Sultanahmet'te filan oldu. Değişik yerlerde bu uygulamaları yaptılar. Yani teröristten her zaman, her yerde bu tür şeyleri bekleyip, ona göre de hazırlıklı olmak durumundayız. Hiçbir zaman terörist uyur diye bir şey yok. Terörün nerede, ne zaman, neyi patlayacağı da belli olmaz. Onun için de bizler de her türlü tedbiri alıyoruz, almaya devam edeceğiz."

"EN KISA ZAMANDA İPUÇLARI ELE GEÇİRİLİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin "Aracı oraya yerleştiren zanlılarla ilgili gelişme var mı? " sorusunu şöyle yanıtladı.

"Bütün onun araştırmaları yapılıyor. Gerek şu anda polis teşkilatımız bu konudaki araştırmalarını istihbarat örgütüyle birlikte sürdürüyor. Bunun yanında aynı şekilde yargı çalışmalarını başlattı. Öyle zannediyorum en kısa zamanda bunun da ipuçları ele geçirilir."

"TÜRKİYE TEÖRÖR CANAVARINA BOYUN EĞMEYECEK"

Saldırıyla ilgili yazılı bir açıklama da yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mübarek ramazan ayının ikinci gününde, İstanbul'un kalabalık bir semtinde, cadde ortasında gerçekleştirilen bu menfur saldırının faillerinin hiçbir kutsallarının olmadığı ortadadır. Türkiye, ahlakı olmayan, kan ve acıyla beslenen bu terör canavarına asla boyun eğmeyecektir. Bugüne kadar pek çok defa canlı bomba, bombalı araç, çukurlara ve akla gelen her yere döşenen tuzaklı patlayıcılarla yapılan saldırılara maruz kalan Türkiye, terör karşısındaki dik duruşundan taviz vermeyeceğini, terörle mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini tüm dünyaya göstermiştir.

"BEDELİNİ MİSLİYLE ÖDEYECEKLER"

Vezneciler'deki patlama da sonuç vermeyeceği kesinlikle bilinen, hiçbir fikre, hiçbir inanca hizmet etmesi mümkün olmayan, sadece kan dökme amaçlı bir saldırıdan başka bir şey değildir. Türkiye, bugüne kadar hiçbir şehidinin kanını yerde koymamış bir devlettir. Bu saldırının failleri de döktükleri kanın bedelini mutlaka misliyle ödeyeceklerdir. Vezneciler'deki terör saldırısını şiddetle kınıyor, bir kez daha şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyorum. Şehitlerimizin yakınlarının ve milletimizin başı sağ olsun."

BAŞBAKAN YILDIRIM: TERÖR AŞAĞILIK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ

Bu arada, patlama sonrası Başbakan Binali Yıldırım Çankaya Köşkü'nde İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile görüşme yaptı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin'den de bilgi alan Yıldırım, "Terör aşağılık yüzünü bir kez daha gösterdi" dedi.

Binali Yıldırım, terörle mücadelede taviz vermeyeceklerini de ifade etti.

Yıldırım'ın, yarın İstanbul'a giderek terör saldırısında yaralananları ziyaret edeceği bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...