Erdoğan: Ağız dalaşına girmem

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan'a hareketi öncesinde düzenlenen basın toplantısında ikamet edeceği adresi açıkladı. Konuşmasında Kılıçdaroğlu'nu da eleştiren Erdoğan, "Bu zatla ağız dalaşına girecek durumda değilim" dedi.

Haberler 02.09.2014 - 18:31

Erdoğan: Ağız dalaşına girmem

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Köşk'e çıktıktan sonra ikinci ziyaretini Azerbaycan'a düzenliyor.

Azerbaycan'a hareketi öncesi Esenboğa havalimanı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan'a ilk olarak 25 Aralık soruşturması soruldu.

Yargının takipsizlik kararı verdiğini hatırlatan Erdoğan, "Bunun ne anlama geldiğini hukukla ilgili olan varsa bilirler. Takipsizlik kararına itirazı olan varsa bu itirazlarını yapar. Olay bu kadar basittir" dedi.

Erdoğan, cumhurbaşkanı seçildikten sonra konut olarak kullandığı Keçiören Subayevleri’ndeki evden taşınacağını açıklamıştı.

Yeni ikametine ilişkin ilk kez net bir bilgi veren Cumhurbaşkanı, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki yeni yapılan binayı kullanacağını söyledi.

Erdoğan, konuyla ilgili şunları kaydetti: "Şu anda oturduğum yer ikamet adresimdir. Henüz yeni ikamet adresim, şöyle ifade edeceğim, Sayın Cumhurbaşkanımızın (Abdullah Gül) oturduğu yerden ayrılmasıyla orada bir süre daha oturmaya devam edeceğiz. Daha sonra da inşallah yeni yapılan binalara, Cumhurbaşkanlığı olarak taşınmayı planlıyoruz. Şu andaki Cumhurbaşkanlığı Binası'na da ve aynı zamanda konutlarına da Başbakanımızın taşınmasını aramızda planlamış durumdayız."

'BAYAN PİLOT'
Diyarbakır'da bir F-16'nın eğitim uçuşu sırasında düşmesine ilişkin Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile görüştüğünü ifade eden Erdoğan, "Bir F-16 uçağımız piste yaklaştığında bir bayan yüzbaşımız herhalde sıkıntıyı anlamış olacak ki atlayıp kurtuluyor. Uçak piste çakılmış oluyor. Diğer uçaklarda sıkıntı yok. Değerlendirmeden soran Genelkurmay gerekli açıklamayı yapacaktır" diye konuştu.

'DAVET MECBURİYETİ YOK'
Erdoğan, CHP'yi de sert bir dille eleştirdi. Daha önceden yaptığı açıklamada "Muhalefet gelmediği takdirde bir daha davet etmem" dediğini hatırlatan Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Burası duygusallığı taşıyan bir yer değildir. Orası ülkenin zirve noktası Cumhurbaşkanlığı makamıdır. O makam daveti yapar. Davete icabet eden tekrar davet edilir. Ama eğer bu davete icabet edilmiyorsa illa tekrar davet etmek gibi bir mecburiyeti de yoktur."

'MEŞRU MÜDAFAA İFADESİ MANİDAR'
Cumhurbaşkanı'nın eleştirilerinden Meclis'teki kitapçık krizine ilişkin "Meşru müdafaa" ifadesini kullanan CHP lideri Kılıçdaroğlu da nasibini aldı.

Bu ifadeyi "manidar" bulduğunu söyleyen Erdoğan, "Neyin meşru müdafaa olduğu neyin olmadığı belli. Bu benzetmenin bir insanın adam öldürmesi benzetmesi teşbih hata kabul etmez. Neyi neyle benzetiyorlar. Bu zihniyet meselesidir. Milletim bunu değerlendirecektir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti: "CHP’nin başındaki zatla bunun ağız dalaşına girecek durumda değilim. Grubu olan partilerin burada da yine iki üç kez davet ederiz. Gelenlerle yolculuklarımız yaparız. Gelmeyenlere ısrar etmek çokta doğru olmaz."

Erdoğan'ın konuşmasından diğer öne çıkan başlıklar ise şöyle:

" ve Azerbaycan, gerek kültürel gerek insani ve dil ve din birliğinde gücünü alan, sarf ettikleri ortak çabalarla taşıyan iki kardeş ülkedir. Aliyev ile görüşmelerimizde bölgesel ve ulusal konular hakkında görüş alışverişi yapacağız.

Güney Kafkasya’daki gelişmeleri yakından takip ediyor, barış için aktif katkıfa bulunmaya çalışıyoruz. Azerbaycan ziyaretinden sonra NATO Zirvesi için Galler’e geçeceğiz. Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, geniş kapsamlı bir ateşin kendi kendine sönmeyeceğini ve bu ateşin başka coğrfaylara sıçramaması için ortak bir akıl koyulacak.

Hükümet görevli olan bakanlarımız arasındaki değişiklikleri yapmış, takdireleri odur. İsabetli olduğu kanaatindeyim. Bunları başbakanlık dönemlerimizde olgunlaştırdık. Bundan sonraki süreçte de bu tecrübeleri bu arkadaşalarımız dayanışma içinde geleceğe taşıyacaklardır. Çözü sürecinin önemi bizim için ortadadır."

Sayfa Yükleniyor...