Erdoğan, Ahmedinejad ile görüştü

Başbakan Erdoğan Tahran’daki temasları sırasında İran Cumhurbaşkanı Ahnedinejad tarafından kabul edildi.

Haberler 27.10.2009 - 12:03

Erdoğan, Ahmedinejad ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet, resmi temaslarda bulunmak üzere İran'ın başkenti Tahran'a gitti.

İran Cumhurbaşkanı'nın Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi'nin resmi davetlisi olarak Tahran'a gelen Erdoğan, Mehrabad havaalanında İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, 'nin Tahran Büyükelçisi Selim Karaosmanoğlu, İran'ın Ankara Büyükelçisi Behmen Hüseyinpur ve diğer yetkililerce karşılandı.

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanlığı Sarayında ilk olarak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi tarafından resmi törenle karşılandı. Daha sonra Erdoğan ile Rahimi başbaşa görüştü.

Bu görüşmenin ardından Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad tarafından kabul edildi. İkili basına kapalı olarak başbaşa görüştü. Bir saatlik görüşmenin ardından basına açıklama yapılmadı.

İkilinin görüşmesinde iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesine yönelik olasılıkların ve bölgesel ve uluslararası konularını ele aldıkları düşünülüyor.

Kalabalık bir heyetin eşlik ettiği Başbakan Erdoğan, Tahran ziyareti çerçevesinde Rahimi'nin yanısıra sırasıyla Dışişleri Bakanı Mutteki, Meclis Başkanı Ali Laricani, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile görüşecek.

Erdoğan İran’a gitmeden önce İngiliz Guardina gazetesine verdiği demeçte, “Ahmedinejad'ın dostumuz olduğu şüphesizdir. Dostumuz olarak şimdiye kadar çok iyi ilişkilerimiz oldu ve hiçbir sıkıntı yaşamadık” demişti.

Gazete, röportajda Erdoğan'ın İran'ın nükleer silah ürettiğine ilişkin iddialar konusunda, "İran, silah ürettiğini kabul etmiyor. Nükleer enerji, sadece enerji üretmek amaçlı kullanılıyor" dediğini yazmıştı.

Sayfa Yükleniyor...