Moldova'da Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan Başbakan Erdoğan, geziyle ilgili açıklamalar yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''RTÜK Başkanı Zahid Akman'ın mal varlığına ihtiyati tedbir konulmasını ve Akman'ın üzerindeki spekülasyonları nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusunu, Başbakan Erdoğan; ''Spekülasyonlar Türkiye'de bir kişinin üzerinde olmuyor. Maalesef hepimizin üzerinde sürekli spekülasyonlar olur. Akman ile ilgili devam eden bir süreç var. Öyle zannediyorum ki kendisini en güzel şekilde müdafaa etmektedir, edecektir. Burada Sayın Akman ile ilgili onu savunma noktasında olacak ben değilim. Sayın Akman kendini en güzel şekilde savunmasını bilir'' diye yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Teşvik sistemiyle ilgili TÜSİAD'ın yaptığı açıklama hakkında değerlendirmelerini'' sorması üzerine Başbakan Erdoğan, açıklanan teşvikle ilgili kanaatlerin genelde olumlu olduğunu söyledi.

Şu anda bütçe açığı konusunda sıkıntılar olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Bizler de bu bütçe açığının daha aza indirilmesi konusunda gayretlerimizi ortaya koyacağız, çalışacağız. Bu noktada bizler devlet olarak elimizden gelen gayreti gösterirken, temenni ederim ki özel sektörün de aynı gayreti göstermesi suretiyle ülkemizin büyüme hızını artıralım ve buna katkıda bulunalım'' diye konuştu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın açıklamalarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Erdoğan, Türkiye'ye yeni ayak bastığını belirterek ''Konuşma metinlerini okumuş, görmüş değilim. Bunu sizden şimdi, bu şekilde duyuyorum, onun için bir değerlendirmeye girmeyi doğru bulmuyorum'' dedi.

MOLDOVA'DAKİ ZİRVE
Erdoğan, Moldova'daki zirveyle ilgili olarak da, Türkiye'nin Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci 2009-2010 Dönem Başkanlığı görevini Moldova'dan devraldığını belirtti. Erdoğan, devlet başkanları arasındaki bir zirvenin önümüzdeki yıl aynı aylarda Türkiye'de yapılacağını bildirdi.

Aynı zamanda Dışişleri Bakanları'nın en az 2, uzmanların ise 3-5 kere olmak üzere bir araya geleceklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkileri zenginleştirmenin gayreti içinde olunacağını vurguladı.