Erdoğan: Alternatif değil provokasyon

Başbakan Erdoğan, ‘Cumhuriyet yürüyüşü’ nedeniyle gergin geçen günün değerlendirmesini yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.10.2012 - 20:18

Erdoğan: Alternatif değil provokasyon

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'nde verdiği resepsiyona katılan Başbakan Erdoğan, gazetecilerle sohbet etti.

Erdoğan, Birinci Meclis önünde yapılan kutlamalara ilişkin bir soruya, ''Hipodroma gel. Ama sen teşkilat olarak böyle bir duyuruyu yap, oraya gel... Ama sen legal, illegal onların arkasına takılıp, onları legal hale getirme gayretine giriyorsun. Peşine takıldıklarının içinde illegal örgüt de var, legali de var. Bu, tamamen alternatif kutlama gibi ortaya çıktı. Ama bu alternatif kutlama da değildi. Kendi içinde tamamıyla adeta böyle olayı provoke etmeye yönelik, o güzel güne gölge düşürme gayreti içinde yapılan bir gayret'' yanıtını verdi.

Hipodrom'daki kutlamaların halkla birlikte yapıldığını belirten Erdoğan, ''Bir de 'statlarda kutlanılmaz' diyormuşum. Benim 'kutlanmaz' dediğim o değil. Halkla iç içe statlarda kutlanılır. Gösterilen yerlerde kutlanır. Statlarımızı çok amaçlı yaparken, buna yönelik yapıyoruz. Her türlü etkinliği orada yapalım. Folklorcusu da olsun, şarkıcısı da türkücüsü de olsun. Hepsi gelsin orada yapalım'' dedi.

Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in de bu konularda olumlu yaklaşımları bulunduğunu dile getirerek, ileride halkın çok daha arzu edeceği şekilde kutlamaların yapılabileceğini ifade etti.

''İleride...'' denilmesi üzerine ise Erdoğan, ''Gönlümüz tabii bugün böyle olmasını arzu ederdi. Ama maalesef Sayın Kılıçdaroğlu'nun zihniyeti bu tür şeyleri pek almıyor'' ifadesini kullandı.

'KILIÇDAROĞLU'NA BİBER GAZI' İDDİASI
Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na biber gazı sıkıldığı iddialarına ilişkin olarak ''O genel bir olay. Belki o anda gitmiş olabilir'' dedi.

Bir gazetecinin, yürüyüşün internetten yayınlandığını hatırlatması üzerine ise Erdoğan, ''İnternet diyorsun işte. Sosyal medya her şeye muktedir maşallah'' ifadesini kullandı.

Bu yöndeki bir haberin, bir gazetenin internet sitesinde yayımlandığının belirtilmesi ve değerlendirmesinin sorulması üzerine de Erdoğan, ''Söyle adını nasibini alsın. Ama değiştirdi sonra değil mi düzeltti. Bir de bizim İdris Bey'le ilgili Güneydoğu'da helikopterle dolaşıyor. Oradan onu Ankara diye vermişler. İdris Bey, gezdi, dolaştı ama o helikopterle değil'' diye konuştu.

''BİZİ BURAYA SOKMAYANLARA SORUN"
Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'in ve diğer konukların eşleriyle resepsiyona katıldıklarının ifade edilmesi üzerine ''Güzellikler böyle. Daha da güzel olacak inşallah'' değerlendirmesinde bulundu.

''Eşiniz neden ilk defa geliyor '' sorusuna Erdoğan, ''Bizi buraya sokmayanlara sorun. Eşli davet almıyorlardı'' yanıtını verdi.

Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile Hayrünnisa Gül arasında bugüne kadar, ''Bir tatsızlık ve bir uyumsuzluk'' olmadığını vurgulayarak, ''Böyle bir şey yok, bunların hepsi yalandır. Hep uydurmadır. Boşuna gayret etmesinler. Bizim aramıza böyle şeyleri sokmaları mümkün değil'' dedi.

''AÇ KALAN FALAN YOK"
KCK sanıkları ve tutuklularının başlattıkları açlık greviyle ilgili bir soruyu Başbakan Erdoğan, ''Aç kalan falan yok. Bu konularla ilgili Adalet Bakanı gitti, ziyaret etti. Herkes bir şey yiyor, içiyor. Zaten herhangi bir şey olması halinde hemen müdahaleler yapılır'' diye yanıtladı.

SALICI'NIN ASKERLERE YÖNELİK İFADESİ
CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın, Taksim Anıtı'na çelenk konulması sırasında askerlere yönelik ifadelerinin sorulması üzerine Erdoğan, ''Cumhuriyeti, cumhur korur. Başka bir şey söylemiyorum. Aksi bir şey varsa yanlış demektir'' diye konuştu.

Erdoğan, ''Bu tablo 15 yıl önce olsaydı'' denilmesi üzerine ise ''Daha iyi olurdu'' yanıtını verdi.

"AYNI ZİHNİYET"
Erdoğan, WTA İstanbul Tenis Turnuvası'nın ödül töreninde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın protesto edildiğinin hatırlatılması üzerine, şöyle konuştu:

''Aynı şeyi biliyorsunuz, daha önce de bana yaptılar. Ama yapan aynı zihniyet. Şimdi 'de Sinan Erdem gibi bir spor salonunu yapmak bize nasip oldu. Türkiye'nin en büyük spor salonu. İnşallah daha büyüğünü de yapacağız.

Şu organizasyon yaklaşık 45 milyon dolarlık bir organizasyon. Bunu yapan da biziz. Derdimiz ne İstanbul olimpiyatlara hazırlanıyor. Dünyaya tanıtalım. Allah aşkına yani birlik, beraberlikten bahseden bir zihniyetin orada...Benim Ulaştırma Bakanımın, bu ülkeye hizmet etmekten başka ne günahı var

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanım, bir bayan, bu ülkeye hizmet etmekten başka ne kusuru var. Büyükşehir Belediye Başkanımın bu ülkeye hizmet etmekten başka ne taksiratı var. Siz kalkıyorsunuz orada belli bir grubu, bütün salonu ayağa kaldırırcasına yuhalıyorsunuz. Aynı şeyi daha önce Dünya Basketbol Şampiyonası'nda bize de yaptılar. Bunlar bize bir şey kaybettirmez. Bunu organize edenlere kaybettirir. Bunların arkasında da aynı zihniyet var. Bugünkü Ankara'daki zihniyet neyse, o salondaki de aynı zihniyetti.''

ÇANKAYA KÖŞKÜ'NÜN DEKORASYONU
Başbakan Erdoğan, ''Çankaya Köşkü'nün dekorasyonunu nasıl bulduğu ve değiştirmeyi düşünüp düşünmediği'' yönündeki bir soruya ''Cumhurbaşkanımız burada gayet güzel mimarlar seçmiş ve tasarımla bu güzel eseri meydana getirmişler. Aynı şeyleri ben Başbakanlık'ta yaşamıştım. Orada da yine aynı durumlar oldu. Orayı devraldığımız anı görmeniz lazım ki mukayese yapabilmelisiniz'' cevabını verdi.

Gazetecilerin ''Nasıldı '' demesi üzerine ise Erdoğan, ''Karafatmalar vardı'' dedi.

Erdoğan, ''(Karafatmalar var) dediniz Başbakanlık'ta Sizden önce başbakan olarak Gül vardı ama'' sözleri üzerine, ''Onun halini Fatih (Altaylı) biliyor. Orayı bilseydiniz. Abdullah Bey öyle devraldı da onun için'' karşılığını verdi.

YEREL SEÇİMLERİN ÖNE ALINMASI
Başbakan Erdoğan, yerel seçimleri öne alan yasa tasarısını Kızılcahamam'da yapacakları toplantıda ele alacaklarını ve değerlendireceklerine dikkati çekerek, süreci sıkıntıya sokmak istemediklerini bildirdi.

Gazetecilerin sorularına devam etmek istemesi üzerine müsaade isteyen Erdoğan, ''Ben hanımı artık yalnız bırakmayayım'' diyerek sohbeti bitirdi.

Sayfa Yükleniyor...