Erdoğan: Annan elini sıkı tutmalı

Başbakan Erdoğan, Çin ziyareti öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Suriye'deki şiddetin durması için son tarih olarak 10 Nisan'ı veren Annan'a seslendi: "Elini çok ama çok sıkı tutmalı'

07.04.2012 - 18:47

Erdoğan: Annan elini sıkı tutmalı

Başbakan Recap Tayyip Erdoğan, BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın Şam yönetimine şiddeti durdurması için verdiği son tarih olan 10 Nisan salı gününden sonra, konuyla ilgili adımların atılacağını söyledi.

Erdoğan, 3 günlük resmi ziyaret için Çin'e hareketinden önce Konya Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Suriye konusunun Çin ziyaretinde de gündeme geleceğini söyleyen Erdoğan şunları kaydetti:

''Şu anda ülkemize gelen Suriyeli kardeşlerimizin sayısı 24 bini bulmuş durumda. Tabii bu artarak devam ediyor. Biz bir taraftan tedbirlerimizi alıyoruz. Kapıları kapamak gibi bir düşüncemiz de yok. Fakat Birleşmiş Milletler'in (BM) elini daha sıkı tutması lazım. Özellikle Kofi Annan'ın elini çok ama çok sıkı tutması lazım. 10 Nisan diye bir tarih açıkladı, bu süreci yakın takibe alması gerekir diye düşünüyorum, inanıyorum.''

'10 NİSAN'DAN SONRA ADIMLAR ATILACAK'
Erdoğan Suriye ile ilgili süreci 'sabır ve metanetle' takip edeceklerini söyleyerek, "10 Nisan'dan sonra gerekli adımları uygulamaya koyacağız" diye konuştu.  

'FİLYOS ÇAYINDA ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR'
Filyos Çayı üzerindeki köprünün çökmesi sonucu yaşanan ve 15 kişinin kayıp olduğu kazadan duyduğu üzüntüyü dile getiren Erdoğan, arama çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ifade etti. Erdoğan, şunları belirtti:

''Buraya gelirken Valimiz ile görüştüm. O, köprünün olduğu bölgedeydi. Daha sonra arkadaşlarım yine görüşmeye devam ettiler. Jandarma, itfaiye ve afet müdürlüğü ekipleri tüm araç gereçleriyle kaza mahallindeler. Helikopter destekli olarak ekiplerin arama çalışmaları devam ediyor. Yanı sıra dalgıçlar burada yine çalışmalara devam ediyorlar. Ancak Filyos Çayı'nın tabii debisi çok yüksek. Görüş de maalesef yok. Tüm bu menfi koşullara rağmen arama çalışmalarını oradaki görevli arkadaşlarımız sürdürüyor. Kayıplara temenni ederiz ki en kısa zamanda inşallah ulaşalım.''

'CHP ve BDP'YE İTİBAR ETMEYİN'
Erdoğan konuşmasında Uludere saldırısı ve soruşturma sürecine de değindi. 'Süreci bulandıranlar olduğunu' söyleyen Erdoğan,"Bunlara prim vermezsek, prim vermezseniz iyi olur. Gerek CHP'nin gerek BDP'nin açıklamalarına pek itibar etmezseniz faydalı olur" diye konuştu.

27 YILDAN SONRA İLK KEZ
Erdoğan Çin'e gerçekleştireceği ziyaretin ayrıntılarını ise şöyle anlattı:

"27 yıl sonra gerçekleşen bu ziyaret, ikili ilişkilerimiz için ayrı bir önem taşıyor. Ziyaretime Sincan Uygur özerk bölgesinin başkenti Urumçi'den başlayacağım. Daha sonra başkent Pekin ve ardından Şangay'la son bulacak."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...