Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarıyla ilgili "Artık bir şenlik var, tanklar toplar yürümüyor" diye konuştu. 

Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile 81 il ve KKTC'den gelen gençlik temsilcilerini kabul etti.

Başbakanlık Yeni Bina'daki kabulde konuşan Erdoğan; 19 Mayıs 1919'un, Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı için büyük önem taşıyan bir tarih olduğunu söyledi.

19 Mayıs kutlamalarıyla ilgili yeni düzenlemeyi değerlendiren Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Hepinize umut dolu, huzur ve barış dolu bir gelecek temenni ediyorum. Kardeşlik, birlik ve beraberlik içinde Türkiye'nin yarınları olarak Türkiye'yi daha da büyüteceğinize yürekten inanıyorum.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nızı ki burada görüldüğü gibi 3 başlık var; Bir Atatürk'ü anma var, iki gençlik var, üç spor var. Artık tanklar yürümüyor, artık toplar yürümüyor, artık belediyenin araçları, gereçleri yürümüyor.

Artık bir şenlik var, ortada gençlik var, sportif etkinlikler var. Bunu yapıyoruz. Bunu neye çevirdik. Şimdi gerçek bayrama çevirdik. Bayram böyle olur.

Öbürü demir perde ülkelerine ait kutlamalardı. İşte bunu da başarmanın şu anda coşkusuyla sizlerle bir aradayız. 19 Mayıs bu noktada gerçekten yeni bir değişimin, bir dönüşümün bu yıl uygulaması oldu.

Hepinizi tebrik ediyorum şahsınızda ülkemizin tüm gençlerinin bayramını kutluyorum. Hepinize sevgiyle, saygıyla, annelerinize, babalarınıza, kardeşlerinize bu anı iletmenizi isteyerek, tekrar saygılar sunuyorum.''

ELİNİ ÖPTÜRMEDİ
Başbakan Erdoğan, kabul ettiği gençlere çeşitli hediyeler verdi.

Tek tek tokalaşarak hediye verdiği gençlerle sohbet eden Başbakan Erdoğan, elini öpmek isteyenlere izin vermedi ve gençlerin, anne, baba ve öğretmenlerinin ellerini öpmesi gerektiğini belirterek uyardı.

Erdoğan, hediye verdiği gençlerden işitme engelli Sevtap Aydın ile de işaret diliyle konuştu