Erdoğan: Aslan'ın sözlerini tasvip etmiyoruz

Başbakan Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e gönderdiği cevap mektubunda Zeyid Aslan'ın CHP'li Kamer Genç'e yönelik sözlerini tasvip etmediklerini ifade etti.

02.05.2013 - 18:37

Erdoğan: Aslan'ın sözlerini tasvip etmiyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te yaşanan 'üslup' polemiğiyle ilgili Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e cevaben bir mektup gönderdi.

Erdoğan, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'e yönelik sözlerini tasvip etmediklerini söylediği AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan'ın disiplin kuruluna sevk edildiğini kaydetti.

Erdoğan mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"AK Parti Grubu olarak, Genel Kurul'daki hal ve davranışlarımız, ayrıca sözlü ifadelerimiz noktasında, milletin yegane karar mercii olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin itibarını azami derecede gözettiğimizi, ecdadımızdan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin köklü geleneğinden tevarüs ettiğimiz Türkçe'nin güzel kullanımını çok büyük bir hassasiyetle korumaya çalıştığımızı özellikle belirtmek isterim.

30.04.2013 tarihinde, bir üyemizin, çok ağır tahrik altında olsa da kullandığı ifadeleri asla tasvip etmiyoruz. Nitekim bu sözleri AK Parti Meclis Grubu olarak kınadık, milletvekilimizi uyardık ve gereğini yapmak üzere Grup Disiplin Kurulu'na sevk ettik."

GENÇ'E ELEŞTİRİ
İsim vermeden Kamer Genç'i de eleştiren Erdoğan, mektubunu şöyle sürdürdü:

"Nitekim, sözkonusu vahim ifadeler, bir CHP milletvekilinin Türkiye Cumhuriyeti'nin bir bakanına, bir kadına, bir anne ve bir eşe yönelik yakışıksız, edep ve adab dışı sözlü saldırılarının tartışıldığı bir ortamda sarf edilmiştir.

Elbette, Genel Kurul'da, bir CHP milletvekilinin, alışkanlık haline getirdiği bir tarz ile ahlak dışı, edep ve adab dışı sözlü saldırıları ve tahrikleri, aynı üslup ve dil ile cevaplanmaya bahane teşkil etmez.

Ancak, Genel Kurulumuzda, parti ayrımı olmaksızın, bu tür sözlü ve fiili saldırıların sürekli olmasından, bunlara karşı etkili yaptırım uygulanmamasından, bu tür saldırıların tekerrüründen çok rahatsız olduğumuz sizin de, kamuoyunun da malumudur.


Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin saygınlığına gölge düşürecek her tavır ve üslubun şiddetle karşısında olduğumuzu hatırlatmak isterim. Etkili yaptırımların ve cezaların uygulanması noktasında AK Parti Grubu olarak her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu da bu vesileyle tekrar belirtmek arzusundayım."

'HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALACAĞIZ'
Benzeri vahim olayların tekrar yaşanmaması için her türlü tedbiri alacaklarını bildiren Erdoğan, "Özellikle, ahlaksızlığı, kaba ve yaralayıcı dili alışkanlık haline getiren, bu yolla şöhret elde etmiş, tavır ve sözleriyle Genel Kurul'u sürekli tahrik eden, kendi partisinden de kınama ya da uyarı yerine teşvik gören üyelere yönelik caydırıcı ve cezalandırıcı tedbirleri gönülden destekleyeceğimizi bilmenizi isterim" görüşünü ifade etti.

Erdoğan, ayrıca TBMM çatısı altında benzeri olayların yaşanmamasını diledi.

'BİLMEM KAÇINCI HANIM'
Meclis'te polemiğe neden olay Kamer Genç'in Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e yönelik "Atatürk olmasa, bir tarikat mensubunun bilmem kaçıncı hanımı durumuna düşerdiniz" sözleriyle başlamıştı.HABERE GİT

Şahin'in "Hadsiz ve terbiyesizsiniz" şeklinde karşılık verdiği Genç'e Meclis Başkanlığı tarafından uyarı cezası verilmişti.

Geçen hafta meydana gelen olaydan sonra sözlerini düzeltmek için hafta başında kürsüye çıkan Genç’in kullandığı ifadeler bir kez daha gerginliğe neden olmuş ve AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Genç'e Meclis tutanaklarına da geçen bazı küfürler sarf etmişti.

Bunun üzerine Meclis Başkanı Cemil Çiçek de AK Parti grubuna bir mektup yazarak, Zeyid Aslan'ın uyarılmasını istemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...