Erdoğan: Ayrımcılığa son verdik

Başbakan Erdoğan, "Millete Hizmet Yolunda" konuşmasında başörtüsü tartışmalarına değindi, demokratikleşme paketiyle ayrımcılığa son verdiklerini söyledi.

31.10.2013 - 22:50

Erdoğan: Ayrımcılığa son verdik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan "Millete Hizmet Yolunda" konuşmasında, gündemdeki konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, eylül ayının sonunda açıklanan demokrasi paketi üzerinden başörtüsü tartışmalarına değindi.

Özgürlükleri kısıtlayan bazı dayatmaların demokratikleşme paketiyle ortadan kaldırıldığına işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bakınız aziz vatandaşlarım, başı açık olan da başı örtülü olan da bu ülkenin vatandaşıdır, bu cumhuriyetin sahibidir, bu ülke üzerinde eşit hak ve özgürlüklere sahiptir. Birini diğerine tercih etmek, eşitlik ve adalet ilkesine tamamen terstir. Birini makbul vatandaş olarak görüp, diğerini horlamak, en başta vicdana, en başta insani değerlere aykırıdır."

Erdoğan, başörtüsünün siyasi simge olarak değerlendirilmesini de 'cehalet' olarak değerlendirdi.

'İnancının gereğini yerine getirenlerin, bazı imkanlarından mahrum edildiğini ve çok ağır mağduriyetler yaşamak zorunda kaldığını dile getiren Erdoğan, demokratikleşme paketi kapsamında bu ayrımcılığa artık son verdiklerini söyledi.

Erdoğan, hiç kimseye imtiyaz sağlamadıklarını, kimseyi avantajlı veya dezavantajlı konuma getirmediklerinin de altını çizdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...