Erdoğan: Azerbaycan'ı yalnız bırakmayacağız

Başbakan, Rusya'ya gitmeden önce "Dostlarımızla aramıza fitne sokulmaya çalışılıyor. Türkiye'nin Dağlık Karabağ konusunda sessiz kalması söz konusu değil" dedi.

16.05.2009 - 11:53

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Erdoğan'ın gündeminde Azerbaycan'la ilişkiler vardı. Erdoğan, iki kardeş ülkenin işbirliğinin devam edeceğini belirterek "Türkiye'nin Dağlık Karabağ konusunda sessiz kalması söz konusu değil. Karabağ'daki sorun çözülmeden kapılarımızı açamayız" dedi.

Erdoğan, Azerbaycan ziyaretinde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile uzun uzadıya bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu görüşmelere her şeyden önce, geçmişten bu yana tarihten gelen kardeşliğimizi gölgeleyen, zedeleyen herhangi bir şeyin olmayacağını, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü üzerinde tasarrufta bulunanlara karşı bizim hiçbir zaman kalkıp yanlış bir politika içine girmemizin mümkün olmayacağını, bugüne kadar nasıl hep Azerbaycan'ın davasını biz de adeta milli dava olarak görmüşsek, bundan sonra da yine aynı konumda olduğumuzu, gerek kendilerine, gerek ikili basın toplantısında gerekse Azerbaycan Parlamentosu'ndaki konuşmamızda ifade ettik.

Türkiye'nin dostları ve kardeşleriyle arasına birçok fitne fesat karıştırmak isteyenler, bugüne kadar nasıl varsa bundan sonra da olacaktır, içte de dışta da... Fakat biz işimize bakıyoruz. Onun için gerçekçi olanlar bunu görüyorlar. Azerbaycan'da da basın mensuplarına ifade ettiğim gibi, Sayın Cumhurbaşkanı da 'Başbakan bu ifadeleri kullandıktan sonra ne diyebilirim' dedi ve o da bu işe noktayı koydu. Türkiye'nin kardeş ülke Azerbaycan'ı yalnız bırakması söz konusu olmayacaktır."

Basın toplantısında doğalgaz konusuna da değinen Erdoğan, bazı adımlar attıklarını vurguladı ve doğalgaz zammının petrolle ilgili olduğunu söyledi.

Başbakan, Nabucco projesiyle ilgili ise "Doğalgazda transit ülkeyiz, üzerimize düşeni yapmaya hazırız" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...