Erdoğan: Azeri bayrağı Türk bayrağı gibi

Başbakan Erdoğan, Azerbaycan’daki şehitlikteki Türk bayraklarının indirilmesiyle ilgili olarak, “Biz Azeri bayrağını Türk bayrağı gibi biliriz. Bu olayı oradaki kardeşlerimiz iyi değerlendirecektir” dedi.

Anadolu Ajansı 20.10.2009 - 14:01

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısanda yaptığı konuşmada Ermenistan ile imzalanan protokollerin ardından Azerbaycan ile ilişkiler konusunda yaşananları değerlendirdi.

Erdoğan, " şöyle konuştu: "Bizim Azeri kardeşlerimizin aleyhine olacak hiç bir adımı atmamız asla söz konusu değildir. Ancak, Türkiye ile Azerbaycan arasına nifak sokmak amacıyla fitne odaklarının da gayret içinde olduklarını, dedikodularla iftiralarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştıklarına şahit oluyoruz. Benim vatandaşlarım da Azeri kardeşlerimiz de bu nifak girişimlerine prim vermesinler. Aslı olmayan bu dedikodulara, iftiralara lütfen kulak asmasınlar.

Herkes şundan emin olsun; biz Azeri bayrağını Türk bayrağı gibi, Azeri topraklarını Türkiye toprakları gibi aziz ve kutsal bildik, yine öyle biliriz. Bu hitabım ağırlıklı olarak Azerbaycan halkınadır. Bakü'de yatan şehitlerimiz, bunun şanlı şahitleridir. Azerbaycan'ın çıkarlarını, Türkiye'nin çıkarlarından geride tutmayız, tutmadık. Azerbaycan'ın üzüntüsünü, aynen Türkiye'nin üzüntüsü biliriz. Azerbaycan'ın sevinci bizim sevincimizdir ve sevincimizi artırır. Kimse, Türkiye'nin iyi niyetli duruşunu, samimi çabalarını başka yerlere çekmesin, Türkiye'yi de test etmeye kalkmasın.

Son zamanlarda, özellikle bu konu üzerinde fitne fesat odakları, çok iyi çalışıyor. Türkiye'nin içinden bunu besleyen odaklar da belli. Sürekli olarak orayla paslaşmak suretiyle böyle bir süreci tahrik ediyorlar.''

Erdoğan, 7 yıllık iktidarları döneminde Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin nereden nereye geldiğinin ortada olduğunu belirterek, ''Ancak, sadece Türkiye-Ermenistan milli maçı sebebiyle FIFA'nın da almış olduğu bir karar ki, son anda gelen bir karar malumunuz. Bu kararı uygulamaya çalışan arkadaşlarımız bunun da açıklamasını yaptılar. Bu milli maçı provoke etmeye çalışan odakları da zaten halkımız gayet iyi tanıdı, gayet iyi biliyor'' dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: ''Bundan sonra Türkiye'de süper ligde asılan Azerbaycan bayrağını 'İstanbul'da böyle Bursa'da böyle' diye gösterme gafletine düşecek kadar şecaat arz ederken sirkatini söyleyen zavallılar bunlar. O noktada zaten herhangi bir şey söz konusu değil. Ama hassasiyetin olduğu bir Türkiye-Ermenistan süreciyle alakalı olarak böyle bir şeyi tahrik etmekten başka bir şey olarak değerlendirmek de mümkün değil. Bunu bizzat malum siyasi partinin kendi kongrelerinde adeta (hah şimdi biz siyasi rantı yakaladık) deyip bunun üstüne atlamasının da ne anlama geldiği bellidir.

Kendilerinin 3,5 yıllık koalisyon ortaklıklarında neler yaptıkları da bellidir. Türk dünyasıyla ilgili ne yaptıkları da bellidir. Bizim ne yaptığımız da bellidir. Ama Azerbaycan halkının da Azerbaycanlı kardeşlerimin de bu tür oyuna prim vermemelerini özellikle hatırlatmak istiyorum.

Asıl bizi yaralayan şey de şudur; onu da söylemem lazım. Azerbaycan şehitliğindeki Şehitlik Camisidir. Azerbaycan'daki o şehitlik anıtının yanında Türk bayrağı ile Azerbaycan bayrağının kaldırılmasıdır ki, bunun ne anlama geldiğini, neler ifade ettiğini, inanıyorum ki Azerbaycanlı kardeşlerim de iyi değerlendirecektir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...