Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'yi kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü. Kabulde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da hazır bulundu.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu, IKBY Başbakanı Barzani ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi.

Davutoğlu, Kuzey Irak'taki mevcut durum hakkında bilgi alırken, konuk heyet ise Türkiye'nin devam eden desteğine teşekkür etti.

Irak ve IKBY'nin güvenliğinin Türkiye için önemine işaret eden Davutoğlu, Türkiye'nin işbirliği ve desteğinin artarak devam edeceğini belirterek, bu çerçevede Irak'ta merkezi hükümet ile IKBY arasında işbirliğinin güçlenmesinden duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin gelecek hafta beklenen ziyaretiyle gerçekleştirilecek Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının, Türkiye'nin Irak'la ilişkilerinde kayda değer sonuçlar getireceğine inandığını ifade etti.

Ardından Başbakan Davutoğlu, İstanbul Pendik'te Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle planlanan kompozit teknolojileri mükemmeliyet merkezi'nin temel atma törenine katıldı.

Başbakan konuşmasında, "Bundan sonra hiçbir süreçte hiçbir süreçte karşınızda sert ve kaya gibi devlet değil, kompozit teknolojilerde olduğu gibi esnek, duruma intibak eden, olayı anlayan ama aynı zamanda irade gerektirdiğinde çelik gibi bir iradeye sahip devlet sözü veriyorum" dedi.

Törende Başbakan Davutoğlu'nun koyduğu "plaket yasağı" ilk kez uygulandı.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Başbakan'a plaket ya da hediye vermek yerine "ağaç dikme sertifikası" takdim etti.

Güler Sabancı, Denizli Acıpayam Hatıra Ormanı'na Davutoğlu adına 500 adet fidan dikildiğini gösteren sertifikayı Başbakan'a verdi.

Başbakan, gün sonunda ise G20 nin iş dünyası ayağı olan B20 temsilcileriyle buluştu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB ve TÜSİAD başkanlarının da yeraldığı toplantıya Ali Koç, Güler Sabancı, Ahmet Nazif Zorlu, Bülent Eczacıbaşı, Ali Sabancı gibi isimler katıldı.