Erdoğan: Başımızı öne eğemezdik

Başbakan Erdoğan “İrtica Eylem Planı” belgesiyle ilgili medyanın tavrını övdü, CHP lider Baykal’a tepki gösterdi. Erdoğan “Başımızı öne eğemezdik, yapılması gerekeni yaptık. Dik duruşumuz sürecek” dedi.

Anadolu Ajansı 20.06.2009 - 18:38

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin İzmir İl Teşkilatının, Karşıyaka Spor Salonu'nda yapılan 3. Olağan Kongresi'nde konuşma yaptı.

Geçmişte demokrasi dışı olaylar nedeniyle çok ağır bedeller ödendiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Bizim neslimiz ağır travmalar yaşadı. Bizden sonraki nesillere bu ağır bedelleri ödetmek istemiyoruz'' dedi.

Kendilerinden önceki dönemde birçok siyasetçinin demokrasinin gelişmesi konusunda iyi sınav veremediğini ve milletin emanetini hakkıyla taşıyamadığını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: ''Eğer siyaset kurumu o zaman onurlu duruş sergileseydi bazı konular bugün Türkiye'nin gündeminde olmayacaktı. Bazı yöneticiler bu konuda ne oranda demokratik duyarlılık sergiliyor ortada ama biz bu yanlışa düşmedik bundan sonra da düşmeyeceğiz. Milletin hür iradesinin üzerinde hiçbir güç yok. Tüm kurumlardan ve medyadan da bu hassasiyeti samimi şekilde savunmasını bekliyoruz.''

Başbakan Erdoğan, Taraf gazetesinde yayımlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” belgesine ilişkin olarak hukuka başvurduklarını anımsatarak, şunları söyledi:     ''Meselenin hukuk içinde çözümlenmesi için girişim başlattık, ilgili kurumlarla görüş alışverişinde bulunduk, hukuk işliyor. Sessiz kalmadık, kalamazdık. Başımızı öne eğmedik, eğemezdik, demokrasi ve hukuk adına yapılması gereken neyse onu yaptık.          Bırakınız gerilimi, siyaset kurumu, devlet kurumlarımız, medya sevindirici bir biçimde demokrasiyi sahiplendi. Konunun istismar edilmemiş olması Türkiye'de demokrasinin ulaştığı kalitenin görülmesi açısından sevindirici olmuştur.

Bu belgenin sahte olmasının ya da gerçek olmasının vahim olduğu konusunda tam bir mutabakat olduğunu görüyoruz. Herkes bu konunun aydınlatılmasını ve sorumluların adalet önüne çıkarılmasını bekliyor ancak CHP Genel Başkanı'nın bu belge üzerinden siyasi çıkar sağlamaya niyetlenmesi de aynı derecede vahimdir.

CHP'nin, demokrasinin savunulması konusunda nasıl bir sicile sahip olduğunu görüyoruz. Kalkar da ben 'Ergenekon terör örgütünün avukatıyım' derse... Benim artık söyleyecek sözüm kalmadı. AK Parti bu belge karşısında mağdur ya da mazlum rolü oynamayacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi samimi ve dik duruşunu muhafaza edecektir. Demokrasiden taviz vermeden aynı zamanda kurumumuzu da yıpratmadan bu süreci aşacağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...