Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları 2. Kurultayı'nın kapanış oturumunda konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Mısır'da vuku bulan hadiseler üzerinden bazı değerlendirmeleri paylaşmak isterim. Bölgenin parametreleriyle Türkiye'yi analiz etmek mümkün değildir. Türkiye farklı bir yerdedir. İki ülkenin ortak tarihi çok eskiye dayanır. Türkiye ile Mısır arasındaki fiziki mesafe ayrılık sebebi olmamıştır. Halkları kardeş iki ülkedir.

Biz demokrasi yolunda çok bedeller ödedik, dersler çıkardık, tecrübeler edindik. Başka devletlerin bu acıları çekmesini arzulamayız. Her askeri darbe Türkiye'ye onlarca yıl kaybettirmiştir. Kazanımları heba etti. Darbelerin sahipleri insanların gönlünde mahkum edilmiştir. Sadece darbeleri yapanlar değil alkış tutanlar da aynı şekilde mahkum edilmişlerdir. Darbelerin hedefi halktır, gelecektir, demokrasidir.

Dünyanın neresinde olursa olsun, seçimle gelmiş hangi iktidara karşı olursa olsun, darbeler kötüdür, darbelerin hedefi halktır, darbelerin hedefi gelecektir, darbelerin hedefi demokrasidir. Bunu herkesin cesaretle açık yüreklilikle samimiyetle ifade etmesini bekliyorum. Ben şu anda Batı'ya şaşıyorum. Batı hala bu olaya darbe diyememiştir. Ama bu arada Afrika Birliği'ni de tebrik ediyorum. Afrika Birliği de Mısır'ın üyeliğini askıya almıştır. Duruş budur.

'DEMOKRATİK DARBE OLMAZ'
Hani Batı demokrasiden yanaydı. Hani Batı demokrasinin ülkelerde uygulanabilir hale gelmesinin mücadelesi veriyordu. İşte bu bir samimiyet testidir ve Batı bu samimiyet testinde de yine, tekrar sınıfta kalmıştır. Demokratik darbe olmaz. Yaşam ile ölüm ne kadar birbirinin zıttıysa, 'yaşayan ölü' kavramı ne kadar anlamsız ve saçmaysa, 'demokratik darbe', 'iyi darbe', 'olumlu darbe' kavramı da o kadar anlamsızdı, o kadar saçmadır.

'BEDEL ÖDETTİRECEK OLAN MISIR HALKIDIR'
Bazıları 'Darbeler kötüdür ama...' şeklinde başlayan cümleler kuruyor. Aması, ancağı, lakini yok. Darbeler kötüdür. 'Efendim Mursi'nin hataları vardı.' Kardeşim, hataları olabilir, hatasız insan var mı dünyada? Bu hatanın bedelini ödettirecek olan Mısır halkıdır, sandıktır.

Darbe Mısır'da değil de bir başka ülkede olsa, biz yine aynı şekilde kötü görürüz. Darbe Mursi'ye karşı değil, muhalefettekilere karşı yapılsa biz yine kötü görürüz.

Mısır'da demokratik kuralların derhal devreye girmesini, bütün çevrelerin seçime katılmalarını, milli iradenin seçimle tecelli etmesini bekliyoruz. Mısırlılar da çok iyi bilir ki, halka dayanmayan her irade diktatörlüktür. Mısır'da seçimle gelenin seçimle gideceği sağlıklı bir ortamın oluşmasını bekliyoruz. Nerede kime karşı olursa olsun darbeler kötüdür, insanlık dışıdır, halkın, milli iradenin, demokrasinin açık düşmanıdır. Tüm dünyayı darbelere karşı samimi, ilkeli, ahlaki bir duruşa özellikle davet ediyor. Mısır halkına bir an önce huzura kavuşmaları yönünde kardeşleri olarak samimi selamlarımızı iletiyorum.

'AB İLKELERİNİ AYAKLAR ALTINA ALDI'
Bugün Mısır'da, yanlışa sessiz kalanlar yarın bir başka yerde yapılanı eleştirme hakkına hiç bir zaman sahip olamayacaklardır. Özellikle Avrupa Birliği, Mısır'daki darbeye gereken tepkiyi göstermeyerek, Mısır'daki darbeye 'darbe' bile diyemeyerek, kendi ilkelerini bir kez daha ayaklar altına almıştır. Avrupa Birliği muktesebatını tekrar açıp okumalarını kendilerinden istiyorum.

Sandık demokrasinin namusudur. Sandığa saygısı olmayanın kendisine, halkına ve tarihine de saygısı olamaz. Elbette sandık her şey değidir. Ama kimse de bu sözün arkasına sığınıp demokrasi dışı yollara kapı aralamaya çalışamaz.

'MEYDAN GÖRÜNTÜLERİ YANILTICI OLABİLİR'
Elindeki silah gücüne güvenen, medya gücüne güvenen demokrasi inşa edemez. Demokrasi yalnızca sandıkta inşa edilir. Ülkelerin hissiyatını yalnızca meydanlar yansıtmaz, asıl sandıklar yansıtır. Meydan görüntüleri yanıltıcı olabilir. Ülkenin tamamının fotoğrafı olmayabilir. Meydan görüntülerine bakıp sandık sonuçlarını göremezden gelenler ilkeli ve ahlaki bir duruş sergileyemezler.

Dünya Mısır'a bir kuruş destek vermemiştir. Sadece Türkiye ve Katar destek vermiştir. Ve bu destek vermeyenler ipini çekmiştir.

Mısır, Türkiye'nin kardeşidir. Darbeyle başa gelenler Mursi'yi içeri atmanın peşindeler, bunu nasıl izah edecekler? Mısır'ın 25 Ocak Devrimi'nin gerisine gitmesini istemeyiz. Mısır'da demokratik kuralların derhal devreye girmesini istiyoruz."