Erdoğan: Baykal fıkra gibi adam

Baykal ve Bahçeli için miting meydanında fıkra anlatan Başbakan Erdoğan, "Sayın Baykal, sen CHP'nin başında olduğun sürece siyasette mizaha evvellallah gerek yok. Şaka gibi adamsın, fıkra gibi adamsın" dedi.

13.03.2009 - 18:24

Erdoğan: Baykal fıkra gibi adam

Eskişehir'de seçmenlere hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Baykal'ı hedef aldı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sayın Baykal 22 Temmuz seçimlerinden sonra biliyorsunuz günlerce ortaya çıkmadı. Rodos'a gittiğini zannediyorduk ama gitmemiş... Rodos'a niçin yüzmediği sorulunca, Sayın Baykal dedi ki 'bir şakanın bu kadar ciddiye alınması siyasetimizin ne kadar mizaha ihtiyacı olduğunu gösteriyor' dedi. Şimdi belki yolu düşer de belki Eskişehir'e gelir. Bugünlerde çok gergin, çok sıkıntılı. Buraya gelirse siz ona fıkra anlatın. Eskişehirli, Sivrihisarlı Nasrettin Hoca'nın fıkralarından anlatın. Diyor ki, 'AK Parti yüzde 52'nin altında oy alırsa başarısız olurmuş'. Bakın, Sivrihisarlı Nasrettin Hoca sokakta bir şeyler arıyormuş. 'Hocam ne arıyorsun?' demişler. 'Yüzüğümü kaybettim' demiş. 'Hoca yüzüğünü nerede kaybettin?' demişler. 'Evde kaybettim ama orası karanlık. Onun için burada arıyorum' demiş. Şimdi Sayın Baykal da sağolsun başarıyı CHP'de değil, AK Parti'nin kapısının önünde arıyor. Başarıyı, başarısızlığı kendi oy oranlarıyla değil, AK Parti'nin oy oranlarıyla ölçüyor. Karacaoğlan ne güzel demiş: 'Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca.' Sayın Baykal ne diyor? Yüzde 34 başarı değil, yüzde 42 başarı değil, yüzde 47 başarı değil, yüzde 52 başarı değil. Çünkü 'benim değil' diyor. Tilki uzanamadığı üzüme ne der? 'Koruk' der. Olay bu kadar basit.

Sayın Baykal sen CHP'nin başında olduğun sürece siyasette mizaha evvellallah gerek yok. Şaka gibi adamsın, mizah gibi adamsın, fıkra gibi adamsın."

BAHÇELİ'YE DE NASRETTİN HOCA FIKRASI
Erdoğan, Bahçeli'nin meydanlarda kendisine yönelik "padişah" ve "saltanat" sözcüklerini kullandığını anlatarak şöyle devam etti:

"Saltanat hak getire. Tamamen karşısında olduğumuz bir konu. Ama asıl saltanat beylerde. Bakın, barajın altına düştü, 'artık ben çekiliyorum' dedi. Kaç ay dayandı? 8 ay... Ondan sonra çıktı geldi. Koltuk bıraktı ama o koltuğu bırakamadı. Hemen geldi. 'Ben genel başkanlıktan istifa ettim, çok talep geldi geri döndüm' diyor. Ona da Eskişehirli Nasrettin Hoca fıkrası anlatın. Hani, merkebinden düşünce 'ben zaten inecektim' demişti ya Nasrettin Hoca... Olay bu... Sayın Bahçeli'yi de herhalde bu güldürür, bu gülümsetir, belki biraz rahatlatır."

BÜYÜKERŞEN'E TEŞEKKÜR ETTİ
Başbakan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e yönelik olarak da şunları söyledi:

"Şimdi bu DSP'den Eskişehir'i kurtarmamız lazım. Çünkü bunların Eskişehir'e verebileceği bir şey yok. Hızlı trenin rüzgarı herhalde şu andaki başkanı ciddi şekilde savurur ama sağolsun buna rağmen açılış töreninde bizimle oldu, sevincimizi paylaştı. Bundan dolayı teşekkür ederim."

Erdoğan, ev isteyen bir vatandaşa, "Öyle herkese ev dağıtmıyoruz. Öyle bir şey yok. Başka evi olmayanlar ne olacak?" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...