Rusya'dan dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Erdoğan'a, CHP'nin bedelli askerlik teklifi soruldu.

"Ben böyle bir sorumluluğun altına girmem" diyen Erdoğan da, ''Eğer seçimlerden sonra anayasa iiçin referanduma gitme durumu olursa, biz bunu da taşırız ki halkımız kararını versin" dedi.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''CHP'nin bedelli askerlik projesi var bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine ''Proje diye bir ifade kullandınız, bunun neresi proje? Böyle bir proje mi olur?'' sorusuna üzerine şöyle konuştu:

''Ayaküstü yolda giderken proje açıklanır mı? Kiminle oturulmuş, kiminle konuşulmuş, ne yapılmış. Bir defa sokakta bakıyorsunuz birileri bir şeyler söylüyor. Bedelli askerlik gelecek mi gelmeyecek mi, bedelli askerlik olur mu olmaz mı, bu ne getirir ne götürür? Şu anda halkımızın bu noktadaki tavrı nedir, ne değildir? Bu ülkede parası olan var, olmayan var. Şimdi siz kalkıp da parası olana bedelli askerlik, 'buyur kullan' diyeceksin, parası olmayan, 'o da gitsin askerliğini yapsın' diyeceksin.

"BİZ ÇOKTAN HALLEDERDİK"
Bunu adalet terazisine oturtmak zorundasınız. Bu eğer o kadar rahat bir şey olsaydı, benim vatandaşımın, halkımın belli bir kesimini mağdur etmeyeceğini biz bilseydik, buna inansaydık, biz bunu çoktan hallederdik. Biz bunu bugüne kadar bekletmezdik.

Nasıl ki biz polisimizin askerlikle ilgili gerçekten haklı talebini masaya getirdik. Ve yıllarca çözülmeyen böyle bir sorunu gayet güzel silahlı kuvvetlerimizle oturarak, konuşarak mutabakat içerisinde bunu da çözdük. Bunun yanında sözleşmeli erle ilgili konu, hudut birlikleriyle alakalı attığımız adımlar...

"GÜNDEMİMİZDE YOK"
Bütün bunların hepsi böyle ayakta, yolda giderken yapılan işler değil. Ülkenin mevcut durumu değerlendirilerek, neyi, nasıl yapacağız bütün bunları konuşularak, bunun bütçesi nedir, ne getirir, ne götürür, bu geleceği nasıl kapsar, hep bunlar değerlendirilerek yapılmıştır. Fakat görüyorum ki anamuhalefet partisi, 'bir şey yapabildim' diyebilmek için bu tür adımları attığını göstermek için her an bu tür açıklamaları yapıyorlar. Bizim şu anda gündemimizde böyle bir durum yok.

"REFERANDUM ÇÖZER"
Uçakta arkadaşlar sorduklarında da kendilerine ben şunu söyledim; gerçekten böyle bir konunun üzerinde durulması gerekiyorsa biz bunu seçimlerden sonra, bu anayasa meselesinde dahil olmak üzere eğer referanduma gitme durumu olursa, biz kalkarız böyle bir süreyi ancak referanduma taşırız ki halkımız bunun kararını versin.

Çünkü ben şahsen böyle bir sorumluluğun altına Tayyip Erdoğan olarak giremem. Çünkü parası olan var, parası olmayan var. Parası olan bastıracak parayı askerlikten kurtulacak, parası olmayan gidecek askerlik yapacak. Kimlerle görüştüysem ben, kenar köşedeki izbe yerlerdeki vatandaşım onlar bu işe hiç sıcak bakmıyor. Biz yola çıkarken kimsesizlerin kimi olarak çıktık. Sessiz yığınların sesi olarak çıktık. O zaman sormamız lazım, ona göre de adımımızı atmamız lazım.''

RUSYA İLE VİZELER KALKIYOR
Havalimanındaki açıklamalarında Rusya ve Kazan'daki temasları hakkında bilgiler veren Erdoğan, Rusya ile vize konusuna da değindi.

Erdoğan, "Vize muafiyeti ile alakalı, geri kabul anlaşmalarının yürürlüğe giriş tarihi, bütün bu engeller de ortadan kalkmak suretiyle Nisan ayında artık tamamıyla başlıyor. Böylece artık Türkiye'den Rusya'ya, Rusya'dan Türkiye'ye vatandaşlar gidip gelecekler'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, CHP'nin, Yargıtay ile Danıştayda daire ve üye sayısını artıran ''Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun''un bazı hükümlerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurusuyla ilgili sorusu üzerine de şöyle konuştu:

''Bugün Cemil Bey, bu konuyla ilgili gerekli açıklamayı yapmış. Şunu bir defa tekrar vurgulamam gerekir; biz yasalara uygun olarak her türlü adımı atıyoruz. Yüksek yargı ile ilgili yapmış olduğumuz düzenleme de tamamıyla yasalara uygundur ve bu yasalara uygun olmanın yanında tabii Anayasa'ya da uygundur. Fakat CHP'nin kurtulamadığı alışkanlıklar var. Bu yine bu alışkanlıkların bir tezahürüdür. Bu ara herhalde ara vermek durumunda kalmıştı, bu yeniden şu anda doğmuştur. Yapılan iş budur. Ben buradan temenni ediyorum ki, attığımız adımlar istikametinde bir netice alacağız. Çünkü Türkiye'nin en önemli sıkıntısını biz halka götürdük. Halkımız bu konuda bir yetki verdi. Bu anayasal değişikliğe yönelik olarak biz de uyum yasalarıyla bu adımı attık, böylece süreç başlamış oldu.''