Erdoğan: Belgeyi araştırmakla mükellef değilim

Başbakan Erdoğan “İrtica ile Mücadele Planı”na karşı sessiz kalamayacaklarını yineleyerek “Belgenin gerçek mi sahte mi olduğunu araştırmakla mükellef değilim, bunu savcılık araştıracak” dedi.

19.06.2009 - 18:21

Başbakan Erdoğan “İrtica ile Mücadele Planı”na karşı sessiz kalamayacaklarını yineleyerek “Belgenin gerçek mi sahte mi olduğunu araştırmakla mükellef değilim, bunu savcılık araştıracak” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Edirne Valiliği'ne girişinde bir gazetecinin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Taraf gazetesinde yayımlanan haberle ilgili açıklamalarını hatırlatarak, ''(Sahte mi, gerçek mi belli olmadan bir suç duyurusunda bulundular. Madem gerçek olduğunu düşünüyorlar, neden emekliye ayrılmasını istemiyorlar komutanların) şeklinde açıklamaları var, bu konuda ne diyorsunuz'' sözleri üzerine, şöyle konuştu:

''Bir hukuk devletinde yaşıyoruz. Hukuk devletinde yaptığımız işler tamamen hukuk çerçevesinde olması lazım. Ben partimle alakalı bir belgenin, gerçek mi, gerçek dışı mı, bunu araştırmakla mükellef değilim. Bunu araştırmakla mükellef olan merci savcılıktır. Çünkü bu iş hukuk içinde yürüyecekse orasıdır. Biz savcılığa suç duyurusunda bulunuruz. Savcılık (yürütme olarak şu, şu konularda şunları yapın) dediği anda da hemen bizim güvenlik güçlerimiz devreye girer, istihbaratımız devreye girer, bunları yapar. Bu evraklarda zaten bu vesile ile istihbarat tarafından bulunarak, meydana çıkarılmış. Bu fotokopidir, sahtedir, gerçektir, neyse ne... Burada bir şey var mı, yok mu? Savcılar bunun araştırmasını yapmaya devam ediyorlar, devam edecekler. Temenni ederiz ki ülkemizde bu noktada içeriğinde bulunan ifadelerin demokrasimizi yıpratacak gerçekler olarak ortaya çıkması lazım. Hayal olsun, hakikaten belki çok çirkin bir senaryo olsun ama yine de bu vahim tablodur. Eğer gerçek olursa o daha vahimdir.

Biz bu arada parti olarak, böyle bir tablonun ortaya çıkması karşısında sessiz kalamazdık. Yapılması gerekeni yaptık. Sayın Baykal'ın söyledikleri ile benim söylediklerimiz aynı olması gerekmiyor. Ben Sayın Baykal'ın temennilerini her zaman kendi açımdan da aynı temenni olarak kullanmak zorunda değilim. Biz yapacağımız işi gayet iyi biliriz. Onun için de bütün arkadaşlarımızla değerlendirmelerini hukuk noktasında yaptık. Adımlarımızı buna göre attık. Bunun araştırmaları TSK tarafından da yapılmaktadır. Netice ortaya çıktığı zaman da bu kişiler kimlerse ona göre bunlar yargıda karşılığını bulacaktır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...