Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CNN International'da Christiane Amanpour'un konuğu olduğu programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri değerlendiren Erdoğan, "Çok açık söylüyorum, Beşşar artık siyasi bir mevtadır'' dedi.

Birleşmiş Milletleri Suriye hava sahasını uçuşa yasak bölge ilan etmeye çağıran Erdoğan, şunları söyledi:

''Arap Birliği ile de hep birlikte böyle bir karar alalım ve ortak adımı atalım. Eğer ortak bir adım atılırsa bu çok daha süratle neticeye vardırılabilir. Şu anda da zaten Rusya da Çin de İran da bu gelişmeleri görüyor ve Beşşar'ın sonunu da görüyorlar. Çok açık söylüyorum: Beşşar artık siyasi bir mevtadır.''

ABD'YE 'SEÇİM' ELEŞTİRİSİ
ABD'nin Suriye politikasına da değinen Erdoğan, ABD'nin 'bekleneni henüz veremediğini' ifade etti. ABD'deki inisiyatif eksikliğini yaklaşan seçimlere bağlayan Erdoğan, ''Ancak böyle bir katliamın karşısında sessiz de kalmıyorlar. Bu da bir reflekstir. Sessiz kalmadıklarından dolayı bizler müteşekkiriz. En azından rejimin karşısında olduklarını ifade ediyorlar. Yani biz de en azından Rusya'nın ve Çin'in de rejimin karşısında olduklarını ifade etmelerini istiyoruz'' diye konuştu.

'CUMHURBAŞKANI ADAYI OLABİLİRİM'
Başbakan Erdoğan siyasi geleceğine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.

'Cumurbaşkanı olup olmayacağı' sorusuna ''Olabilir tabii'' yanıtını veren Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bugüne kadar cumhurbaşkanını millet seçmiyordu, parlamentoda seçiliyordu. Şimdi ise ilk defa millet seçecek. Millet seçiyorsa bu kim olursa olsun milletin iradesine saygı duymak demokrasinin gereği değil mi?

Önümüzde iki yıl var. Kim öle kim kala. Ne gelir, ne gider bunu bilemeyiz. İki yılda çok şey değişebilir. Bunu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı seneye bırakalım. O zaman orada birçok şey netleşir, bunları konuşuruz. Yine burada program yapabiliriz.''