Erdoğan, Altındağ Belediyesi Karapürçek Spor Salonu Tesisleri’nde partisinin belediye başkan adayları tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail’in Gazze’de başlattığı operasyonun dün ikinci haftasını doldurduğunu anımsattı.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “İki hafta içinde dün itibariyle aldığım rakam 835 civarında Gazzeli ne azık ki hayatını kaybetti, 3 bin 300 civarında yaralı var. Hayatını kaybedenlerin içerisinde o masum çocukların, annelerin, yaşlıların özellikle bulunması gerçekten bizleri yürekten yaralıyor. Ne yazık ki iki haftadır canlı yayınlarla tüm dünyadaki televizyonlara yansıyan, dünyada hemen her haneye ulaşan vahşet görüntüleri, uluslararası toplumun ortak bir tavır almasına yetmiyor. Okulların, hastanelerin, camilerin, ambulansların, altyapının hedef alınması, Birleşmiş Milletler’e ait tesislerin, yardım konvoylarının vurulması dahil vicdanların harekete geçmesine yetmiyor. Bütün insanlık, film seyreder gibi bu acımasız katliamı seyrediyor. Akan kanı durdurmak için ciddi bir girişimde bulunmuyor.

Amerika’nın çekimser oy kullandığı 15 üyesi olan, 5’i daimi 10’u geçici üye, 14’ünün az önce ifade ettiğim kararı almış olduğu toplantıdan sonra , İsrail, bu kararı tanımayacağını söyledi. BM Güvenlik Konseyi kararlarının bağlayıcılığının olmasına rağmen takınılan bu tavır karşısında, buradan tüm ülkelere sesleniyorum: Acaba bu takınılan tavır böyle mi kalmalı? Ne borcunuz veya ne borcumuz var? Bunlar karşısında nasıl böyle sessiz durulabilir? BM Güvenlik Konseyi’nin ve BM teşkilatının bu noktadaki yaptırımı neyse, bu yaptırımı BM teşkilatının ve Güvenlik Konseyi’nin gerçekleştirmesi lazım. Bugüne kadar onlarca kez İsrail bunu yaptığı için bu bir alışkanlık haline gelmiştir. Kusura bakmasınlar, acaba BM yarın Türkiye ile ilgili aldığı bir kararda biz de bunun aksini ifade eder de böyle bir yaptırıma gidersek, bunun örneği olarak İsrail ortada kalacaktır. Bunu böyle bilin.

Bu vesileyle bir kez daha acilen saldırıların durması, ateşkesin sağlanması, ambargonun kalkması yönündeki çağrımı dile getiriyorum. Şu anda özel temsilcim, ekibiyle beraber Mısır’daki toplantıya katıldılar. Şu anda orada toplantı devam ediyor. Bakalım ne gibi bir karar çıkacak ve bu karara göre adımlarımızı atacağız.”