Erdoğan Boğaz altından ciple geçti

Melen suyunu İstanbul'un Avrupa yakasına taşıyacak tüneli gezen Başbakan Erdoğan, 3,5 kilometrelik tünelin Avrupa yakasından cipe binerek Beykoz'a kadar gitti.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.07.2009 - 14:06

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, melen suyunu İstanbul'un Avrupa yakasına geçirecek ''Derbent-Beykoz Şaftı Arası Boğaz Geçiş Tüneli''ninde incelemelerde bulundu.


Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bir cipe binen Erdoğan, tünelin içinden Beykoz şaftına kadar gitti.

Erdoğan, tünelin ortasında yer alan ışıklı Asya-Avrupa geçiş levhası önünde gazetecilerin fotoğraf ve görüntü almalarına izin verdi.

Yerin 135 metre altında gazetecilere kısa bir açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi:

"Su hayattır, biz İstanbul'da bunun için çalışıyoruz ancak muhalefet her şeyi eleştirmekten başka birşey yapmıyor. Atılan bu güzel adımlara karşı bazı muhalif çevrelerin çıkması bizi ciddi manada üzüyor. İstanbul-İzmir'i 3,5 saate indirecek olan otoyol ve aynı şekilde İstanbul-İzmit arasındaki dev üçüncü köprü olacak. Şimdi bazıları nasıl birinci köprüye karşı çıktıysalar, ikinci köprüye karşı çıktıysalar, şimdi de buna karşı çıkmanın gayreti içindeler. Buna çalışıyorlar. Burada medyamızın aklı selimle davranıp halkımızın bu hassasiyetlerine öncü olmalarını, yardımcı olmalarını istiyorum.''

Başbakan Erdoğan, tünelden 1 milyar 200 milyon metreküp suyun geçebileceğini söyledi. Çapı 6 metre olan 3 buçuk kilometre uzunluğundaki tünelin 2010 yılının sonunda faaliyete geçmesi bekleniyor.

Başbakan Erdoğan'a, tünel kazısında çıkarılan taşlardan yapılan bir kalemlik hediye edildi.

Erdoğan, Derbent'ten İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir otobüsle ayrıldı ve halkı selamladı.

Sayfa Yükleniyor...