Erdoğan: Bu olaylar idamlık olaylar

Son dönemde yaşanan çocuk cinayetleriyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Başbakan Erdoğan, “Bu olaylar idamlık olaylar. Ağırlaştırılmış müebbet bizim gündemimizdedir” dedi.

02.05.2014 - 14:04

Erdoğan: Bu olaylar idamlık olaylar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazını konutunun bulunduğu Subayevleri'ndeki Aksa Camiinde kıldı.

Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir soru üzerine “İstişarelerimiz devam ediyor. Bugün Merkez Karar ve Yürütme Kurulu toplantımız var. Orada da değerlendirmelerini yapacağız. Bütün bu değerlendirmelerin yanında bizim kendi bünyemizdeki çalışmalarımız bitti. Biz bir de Türkiye genelinde kamuoyu araştırması ayrıca yapıyoruz. Bunların neticelerini de ayrıca alacağız. Bu neticeleri aldıktan sonra da inşallah partimiz kendi adayını açıklayacak" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugün yaptığı açıklamada "Sayın Başbakan'ın istişare yapma ihtiyacı var" ifadelerini kullandığı anımsatılarak, "Bu sözler Gül'ün istişarelerden rahatsız olduğu şeklinde yorumlanabilir mi?" sorusu üzerine de Başbakan Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Asla öyle bir şey bugüne kadar ne aramızda olmuştur ne de bizim kendi aramızda partimizi birlikte kurduğumuz günden bu yana istişare mantığımızda böyle bir şey söz konusu. Hiç böyle bir şey söz konusu değildir. Biz, her şeyi olgunlaştırırız, ondan sonra yetkili mercilerde biz yetkili olarak karar veririz. Şu anda bu kendi aramızda, idari konuda bir şey değil, partinin kendi bünyesinde alacağı bir karar ama bir de yıllar yılı beraber aynı ideallere gönül vermiş insanlar olarak ülkemizin geleceği için böyle bir kararı vermede bunu birlikte olgunlaştıracağız."

‘BİRAZ SIKINTIDAYIM’
Erdoğan, bir gazetecinin "dar bölgenin Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilebileceği kaygısı bulunduğu" iddialarını anımsatarak, seçim sistemi konusunda karar verip vermediklerini sorması üzerine, "Benim bilmediğim şeyleri biliyorsunuz tabii siz. Bundan dolayı da ben biraz sıkıntıdayım" dedi.

SEÇİM SİSTEMİ
Seçim sistemlerinin hepsini, dünyadaki sistemleri gözden geçirdiklerini, bu konuda en ideal olanının hazırlıkları içerisinde olduklarını belirten Erdoğan, "Mevcut sistem mi olur, daraltılmış mı olur… Daraltılmış mı yüzde 5 barajı mı olur, yoksa sıfır mı olur veya dar bölge mi olur, bunların hepsini çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız. Olay Meclis kapanana kadar, bir yıllık süreç var. Bu sürece kadar bitti bitti, bitmediği takdirde mevcut sistemle yürümek zorundayız. Şu anda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sistem noktasında bu işin değişip değişmeyeceğine kısa sürede karar vermek zorundayız" diye konuştu.

‘BUNLAR İDAMLIK OLAYLAR’
Bir gazetecinin son günlerdeki çocuk cinayetleri üzerine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun "idam gelebilir" açıklamasında bulunduğunu hatırlatarak, "Hükümetin böyle bir çalışması var mı?" sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Şimdi bir çalışmamız var. Yargıyla ilgili Adalet Bakanlığı'nın yürütmekte oldugu bir çalışma var. Bu olaylar adeta idamlık olaylar ama idam gelmese dahi bu cezaların çok çok ağırlaştırılması noktasında arkadaşlara talimatım var. Ülkemizde, AB süreciyle ilgili olarak idamın kaldırılması nedeniyle bir sıkıntımız var ama bu sıkıntının yerine ağırlaştırılmış müebbete varıncaya kadar düşünülebilecek süreçtir bu. Bu tür atılan adımlar, ölümler karşısında duyarsız kalmak mümkün değil. Arkadaşlar çalışıyorlar, idam malum sebeplerle ülkemizde yok. Bu olmasa dahi ağırlaştırılmış müebbet hapis olayı bizim gündemimizdedir."

'KARIŞTIRMAYIN O İŞLERİ'
Erdoğan, "İdam olmazsa cerrahi ya da kimyasal hadım etme olabilir mi?" sorusu üzerine de "Karıştırmayın o işleri. Öyle bir şey söz konusu değil, ağırlaştırılmış müebbet hapistir, buradaki şeyimiz. Bunun üzerine arkadaşlarımız çalışmalarını yapıyorlar. Kanaat olarak söylüyorum AB ile ilgili idamlar kaldırılmamış olsa bu işin hakkı idamdır. Bu kadar açık bunun olmadığı yerde ağırlaştırılmış müebbet hapistir" ifadelerini kullandı.

'PARALEL YAPININ İŞİ OLDUĞU KESİN'
Yasadışı dinlemelerin arkasında paralel yapın olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bu işin paralel yapıyla ilgili olduğu ortadadır. 'Paralel yapının içinde kimlerdir' konusu şu anda bizim gündemimizdedir. Bu Başbakanlık'ta da aynıdır, paralel yapıdır bu kesindir. Bunda hiç tereddüt yok ama şu anda bu işin failleri kimlerdir, hukuk içerisinde bunu bulmak durumundayız. Başbakanlıkla ilgili olanlar aşağı yukarı belli olmuştu, ama Dışişleri ile ilgili olanlar hakkında da şu anda belli tespitler vardır, bunun üzerinde de çalışmalar devam ediyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...