Erdoğan: Bürokratik oligarşi en büyük engel

Başbakan Erdoğan, özel sektörün önüne bariyer çeken bürokratik oligarşiyi dünyanın hiçbir yerinde yasama organlarının kaldıramadığını söyledi.

Haberler 09.05.2009 - 22:24

Sanko Holding'e ait Çatalca Rüzgar Enerjisi Santrali'nin açılışına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özelleştirmenin önündeki engelleri eleştirdi.

Barajların yapım sürelerinin önceki dönemlerde 10 yılı bulduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Özel sektör bunu hızla başarıyorsa, niçin bunun önüne bariyer çekiyoruz? 'Bu ülkede taş üstüne taş koyanın başımız üstünde yeri var' dedik, biz yolları açtık. 'Peki yüzde yüz başarılı oldunuz mu?' Hayır olamadık, çünkü 'de bu bürokratik oligarşi olduğu sürece bunu başarmak zor. Tabii yarın medya yazacak, 'Çözün bunu' diyecek. Dünyanın hiçbir yerinde yasama organları bunu çözememişler ki biz çözelim. Çünkü yine gelip takıldığı yer bürokratik oligarşi. Bunun çözülme yolu var ama o da demokrasiyle bağdaşmıyor. Sıkıntı burada. Demokratik kurallar içinde bunu aşmanın gayreti içindeyiz."

Erdoğan, onun için yatırım ajansı kurduklarını, kurmalarının tek sebebinin girişimciyi kapı kapı devlet dairelerinde dolaştırmamak, dosyasının ajans tarafından dolaştırılmasını sağlamak olduğunu vurguladı. Ajansı direkt kendisine bağladığını ve bakanlarına ajanstan gelen dosyayla ilgili problemleri hemen çözmeleri ve uygulamaya koymaları talimatını verdiğini ifade eden Erdoğan, tüm bunları yatırımları hızlandırmak için yaptıklarını söyledi.


Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Derdimiz şu; eğer Türkiye sanayi ve teknolojide büyük patlama yapacaksa, Cumhuriyet'in 100. yıl dönümünde dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girecekse, bunu başarmak zorundayız. Türkiye'de sadece bürokratik oligarşi bariyer oluşturmuyor. Türkiye'de özelleştirmeye inanmayan ve kabul etmeyen bir mantık var. Bu da siyasetin içinde, onlar da bariyer oluşturuyor. Çalışmayan,  zarar eden, hantal devlet kuruluşları vardı. Bunları hep özelleştirdik. Ama bunlara birçok engeller konuldu. Nereden? Her yerden. Yargı da bu noktada bizi uğraştıran en önemli konulardan bir tanesi. İşte bakın araziler satılmıştır ihaleyle. Şu anda o arazileri aynı şekilde satmaya kalksanız, o paraları alamazsınız. Bir girişimci yatırım yapacak ama bakıyorsunuz ki hop bariyer var önünde."

Çatalca'da açılan santral, 220 milyon kilovat saat elektrik enerjisi üretecek ve ortalama 122 bin hanenin bir yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak.

Sayfa Yükleniyor...