Erdoğan: DEAŞ'tan petrol alanlar belli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik iddialarına "DEAŞ'tan petrol alanlar belli" sözleriyle karşılık verdi.

erdoğan-turkiş-03-12-15.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş 22. Olağan Genel Kurulu'na katıldı.

Erdoğan'ın gündeminde yine Rusya'nın "Türkiye IŞİD'den petrol alıyor" iddiaları vardı.

"Buna Rusya'nın kendisi de inanmıyor" diyen Erdoğan, "Kim alıyor o da belli. Rus pasaportu sahibi Suriyeli George Haşravi kaçak petrol ticareti yapıyor. Bu ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasında var. Biz bunları açıkladık, açıklamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Burada bir konuşma yapan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Suriye'deki hadiser bölgesel bir sorun haline geldi. Dünyanın görmezden geldiği kriz herkesin kapısını çalmaya başladı. Türkiye olarak nasıl Balkanlara, Kafkaslara, Akdeniz havzasına, Irak'a bigane kalmamız söz konusu olamaz ise Suriye'de yaşananları da kesinlikle yok sayamayız. İşte onun için diyorum Rusya, Suriye'de ne arıyor Onun için diyorum efendim neymiş; 'Birleşmiş Milletler'in kendilerine verdiği böyle bir yetki var'.

Neymiş o yetki; 'Eğer o ülkenin yönetimi davet ederse gidilirmiş'. Oraya gitmek mecburiyetinde değilsiniz, 380 bin insanı öldüren katil Esed'in davetine icabet etmek mecburiyetinde değilsiniz. O gayri meşru bir yönetimdir, meşru değildir bunu görmek durumundasınız, bunu ben sayın Putin'in kendisiyle çok konuştum.

Biz Suriye'nin egemenlik haklarına saygılıyız. Esed'in şu anda yüzde 14'lük bir hakimiyeti var. Bizim için meşru muhatap Suriye halkıdır. Suriye'deki Türkmenler sadece Bayırbucak bölgesinde yaşayanlardan ibaret değil. Suriye'nin pek çok yerinde sayıları milyonlara ulaşan Türkmenler var. 

"RUSYA'NIN KENDİSİ DE İNANMIYOR"

Suriye'deki karmaşa dünyanın farklı ülkelerinin faaliyet göstermesine neden oluyor. Rejim de bu durumu kendi varlığı için fırsata çevirme peşinde. 

Son günlerde Rusya'nın başını çektiği bir moda var. Buna Rusya'nın kendisi de inanmıyor: Türkiye DEAŞ'tan petrol alıyor... Rusya bunu ispat etmeye mecburdur. İspat ederse ben bu makamı bırakırım. Türkiye'nin doğalgaz, petrol aldığı yerler bellidir.

Kim alıyor o da belli. Rus pasaportu sahibi Suriyeli George Haşravi kaçak petrol ticareti yapıyor. Bu ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasında var. Biz bunları açıkladık, açıklamaya devam edeceğiz.

"AİLEMİ KARIŞTIRMAK AHLAKİ DEĞİL"

Hele hele ailemi bu işe karıştırmak, o bu işin çok da ahlaki olmayan bir yanıdır ki bunu daha önce İran televizyonları yaptı. İran Devlet Başkanı ile bunu konuştum, dedim ki 'bak siz çok büyük bir yanlışın içindesiniz, eğer bu böyle devam ederse bunun karşısı çok ağır olur, bedelini siz İran olarak çok ağır ödersiniz'. On gün filan sürdü, daha sonra sitelerinden bunu kaldırdılar. Niye Çünkü iftira, yalan, takiye üzerine kurulu sistemler bu işi daha çok kullanıyor.

Yarın bu işler geride kaldığında oradaki kardeşlerimizin karşısına başımız dik çıkacağız. G20'de Kanada bizden 25 bin mülteci istedi. Dün Katar ziyaretinde mültecilerden bir kısmını alabiliriz dedi. İŞKUR vasıtasıyla Katar'a bir miktar Türk vatandaşını da gönderebileceğiz.

"GÖRÜŞ FARKLILIĞIMIZ VAR, HUSUMETİMİZ YOK"

Suriye ile ilgili görüş farklılığımız olan ülkelere karşı özel bir husumetimiz yoktur. Bununla birlikte egemenlik haklarımızla ilgili hassasiyetimizden en küçük bir taviz vermemizi de kimse bizden beklemesin. Bu millet aç kalır, açıkta kalır ama asla istiklalinden vazgeçmez. Sokullu Mehmet Paşa, İnebahtı Savaşı ile ilgili, 'Biz Kıbrıs'ı almakla sizin kolunuzu kestik, sizse İnebahtı'nda bizim sakalımızı traş ettiniz' diyor. Kesilen kol yerine gelmez ama kesilen sakal daha gür olarak yeniden çıkar. Türkiye, bugün de kendisine dost olanlara kazandıran, husumet besleyenlere kaybettiren bir konumdadır.

"YENİ ANAYASA MEMLEKET MESELESİ"

Yeni anayasa meselesi, aslında tam anlamıyla bir memleket meselesidir. Türkiye tarihinde ilk defa, siyasetçilerin iradesiyle bir sivil anayasanın yapılabileceği dönem açıldı. 1 Kasım'da önümüze açılan yeni dönemi, hep birlikte en iyi şekilde değerlendirmeli ve fırsata çevirmeliyiz. Bu tarihi fırsatı değerlendirmek, yeni anayasanın altında imzası olan herkese, inanıyorum ki şeref kazandırır. Gelin bu şeref, 26. Dönem Meclisi'ne, bu Meclis'te görev alan milletvekillerine ait olsun."

Sayfa Yükleniyor...