Erdoğan: Deprem sıkıntısı da bitecek

Başbakan Erdoğan, 'çılgın proje' Kanal İstanbul'la ilgili bazı ayrıntılar verdi ve amaçlarını anlattı.

Haberler 27.04.2011 - 22:56

Erdoğan: Deprem sıkıntısı da bitecek

Başbakan Erdoğan, Feshane Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Kastamonulular Gecesi'nde, bugün açıkladığı Kanal İstanbul projesine değindi.


Erdoğan, "Boğazı tanker trafiğinden kurtararak, adeta bir yaşam merkezine dönüştüreceğiz" dedi ve ekledi:

"Kurulacak şehri, önümüzdeki iki hafta içinde açıklayacağım. Bu şehir, yeni bir çekim alanı değil, aslında bu şehirle yoğunlaşmanın olduğu yerlere yeni bir teklif sunacağız."

"İstanbulumuzun bir çok yeri İstanbul'a artık yakışmıyor. Buralarda kaçak binalar, çirkin binalar var" diyen Erdoğan, "Biz vatandaşlarımıza diyeceğiz ki; 'Kardeşim, bak burası herhangi bir depremde gidebilir. Evleriniz hazır, size gelin şuralardan ev verelim'.

Eğer arazi kendisininse arazi dahil her şeyi yapacağız. Bu noktada ölçeceğiz, biçeceğiz, neyse bedeli onun karşılığında orada kendilerine yer vereceğiz. Ama 'Yok, ben burada oturmak istiyorum' diyenlere bir teklif daha götürüyoruz; 'Biz buraları yıkacağız, yıkmaya mecburuz, o zaman burada yapacağımız konutlardan size konut verelim ki bizim artık gözümüz arkada kalmasın. Bu süre içinde de nerede oturacaksan git otur, kiranı da biz vereceğiz'. 'Yok, ben bunu da istemiyorum'. 'O zaman kusura bakma, kamulaştıracağız, paranı vereceğiz'. Daha ne yapalım'' şeklinde konuştu.

"İSTANBUL'UN BUNU YAŞAMASINI İSTEMİYORUZ"
İstanbul'un fay hattında yer aldığını vurgulayan Erdoğan, ''Allah göstermesin yarın bir deprem oldu. Yıkıldığı zaman 'Hükümet ne yaptı, belediye ne yaptı? Bunlar gelip bakmadılar. Şu kadar can gitti' derler mi? Derler. Biz bunları yaşamak istemiyoruz. Hele hele dünyanın en güzel şehirlerinden birisi, İstanbul bunu yaşamasın istiyoruz'' dedi.

"İKİ YENİ ŞEHİR VE KENTSEL DÖNÜŞÜM"
Kendisinin bir İstanbul aşığı olduğunu ifade eden Erdoğan, ''Aslen Rizeliyim ama burada doğdum, burada büyüdüm, Kasımpaşa'da doğdum, Kasımpaşa'da büyüdüm. Bunları yaşamayalım istiyorum. İstanbul'un neresinde ne var, bunu biliyorum. Ama diyorum ki hep beraber İstanbulumuzu bu kentsel değişim ve dönüşüm kapsamında çözelim istiyorum.

Sayfa Yükleniyor...