NTV

Erdoğan: Dinini, tarihini bilen kuşaklar yetiştirmeye kararlıyız

ntv.com.tr

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da cami açılışında yaptığı konuşmada, "Dinini, tarihini bilen kuşaklar yetiştirmekte kararlıyız" dedi. "Bu tek başıma benim işim değil" diyen Edoğan, bunun tüm toplumun görevi olduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Yıldız Hamidiye Camii'nin açılış töreninde konuşuyor.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Camilerimiz ve mescitlerimiz, kılınan namazlar, ezanlar, hutbeler sebebiyle İslamın alemeti farikasıdır. Bu coğrafyada kesintisiz mücadele ediyor, topraklarımızı kanla suluyoruz. Bugün ülkemize ve milletimize saldıranlar öncelikle mabetlerimizi hedef alıyorlar. 15 Temmuz'da Ankara Gölbaşı'ndaki mütevazı cami ve Beştepe'deki Külliye'deki camimiz savaş uçaklarıyla bombalandı. İzmir'de sela okunan camiye ve görevliye hoyratça saldırıldı.

Ezanları susturmadan ülkemizi işgal edemeyeceklerini bilenler özellikle buraları hedef alıyor. Buna kimsenin gücü yetmeyecektir. Bugün medeniyetimiz saldırı altındadır. İslam'ın eserleri alçakça katlediliyor. Suriye ve Irak'ta bu böyle ve acımasızca yapılıyor. Yeni nesillere daha güçlü şekilde devretmek için bu mücadeleyi can pahasına sürdürmekte kararlıyız. Çamlıca sırtlarında tarihe mal olacak yeni abide eserler inşa ediyoruz. Çamlıca tepesindeki o camimiz cumhuriyet tarihinin hatta Osmanlı'ya da şöyle uzandığımızda bir numara olacak. Bu eseri 1-1.5 yıl içerisinde tamamlayacağız. 

Dinini bilen, tarihini bilen kuşaklar yetiştirmekte kararlıyız. Ama bu benim, hükümetimizin tek başına işi değil. Hep beraber. Anneler, babalar, hep beraber. Kim olduğunu nereden geldiğini nereye gittiğini bilen nesiller için çalışmaya devam edeceğiz. Bu konuda eksikler olabilir. Bizim milletimizin, insanımızın mayası sağlamdır, özü, ruhu sağlamdır. Eksikliklerimizi kısa sürede tamamlayacağımıza inanıyorum." 

ETİKETLER