Erdoğan: Dört dörtlük Aleviyim

Başbakan Erdoğan, katıldığı iftarda yaptığı konuşmada Mısır’daki gelişmelere değindi, "Derdimiz Mursi değil, Baradey seçilse onu desteklerdik" dedi. Türkiye'de bir mezhep  çatışması çıkarılmak istendiğini de söyleyen Erdoğan, "Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse ben dört dörtlük Aleviyim" ifadesini kullandı.

17.07.2013 - 22:53

Erdoğan: Dört dörtlük Aleviyim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Ankara İl Teşkilatı tarafından verilen iftara katıldı.

İftar yemeği sonrasında bir konuşma yapan Erdoğan’ın gündeminde Mısır’daki gelişmeler vardı.

Erdoğan, "Bizim derdimiz Mursi falan değil ama ben Mısır'da Cumhurbaşkanı olarak Mursi'yi görüyorum. Niye; Mısır halkına olan saygım sebebiyle bunu böyle görüyorum. Eğer Baradey seçilmiş olsaydı bugün bu ifadelerimi onun için de kullanırdım ama o seçilmedi, 1,5'da kaldı, yüzde 52'yi Mursi aldı" diye konuştu.

Mısır'da darbe sonrası işbaşına gelen yönetimin, kendisiyle dogrudan görüşme isteğini reddettiğini açıklayan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Baradey’in kendisine yazdığı mektuba "Sen seçilmiş bile değilsin" diye yanıt verdiğini aktardı.

Erdoğan, "Ben seninle nasıl konuşacağım? Sen seçilmiş değilsin, darbe hükümeti tarafından atanmış birisin. Gerekirse telefonla da konuşabiliriz diyorlar. Güler misin, ağlar mısın? Bizimle görüşme talep ediyor o işi geç, sen seçimlerde yüzde 1.5 oy aldın, Mursi yüzde 52 aldı."

Daha sonradan sözü Türkiye'ye getiren Erdoğan, bazı kesimlerin sandığı küçümsediğini savundu.

'SANDIK PANZEHİRDİR'
Sandık demokrasisinin önemine vurgu yapan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Eskiden olduğu gibi 'darbe yaptım2 diyerek; milleti, millet iradesini, demokrasi susturulamaz. O dönmeler artık geride kalmıştır. Kimin ne derdi varsa yasalar çerçevesinde dile getirir. Unutmayın en büyük meydan sandık meydanıdır.

Seçim sandığı çoğunluğun azınlığı yönetmesi için değil, azınlığın çoğunluğa dayatmalar yapmaması için vardır. Sandık, demokrasi dışı arayışların panzehiridir. Sandık azınlığın çoğunluğa zulüm etmesinin engelidir.

Şimdi diyorlar ki Hitler de sandıktan çıkmıştı. Ne yapalım? Hitler sandıktan çıktı diye sandığı ortadan mı kaldıralım? Türkiye'de 1946 yılına kadar sandık yoktu. Ama ülke, adı Führer değil de 'Milli Şef' olan birisi tarafından yönetiliyordu. 1950'deki temiz seçimlerinden bugüne kadar da Türkiye sandıkta Hitlervari bir yönetim çıkarma riskini yaşamamıştır."

'DÖRT DÖRTLÜK ALEVİYİM'
Erdoğan ayrıca Türkiye'de bir mezhep çatışması çıkarılmak istendiğine işaret etti.

Etnik kökenler, özellikle de Alevi ve Sunniler arasındaki sorunların bazı çevrelerce derinleştirilmeye çalışıldığını ifade eden Erdoğan, Alevilik, Sünnilik ne demek? Alevilik Hz. Ali'yi sevmek değil mi? Alevi Müslüman değil mi? Sünni de Müslüman. Eğer Alevilik Hz. Ali'yi sevmekse, ben dört dörtlük bir Aleviyim. Çünkü Hz. Ali efendimizi çok seviyorum. Ben onu nasıl sevmem. O nasıl yaşıyorsa, ben de onun gibi yaşamaya gayret ediyorum. Ama Aleviyim diye ortaya çıkıp, Hz Ali'nin yaşam şeklinden uzak olanlara da söyleyecek hiçbir şeyim yok" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...