Erdoğan: Dost-modern darbe

Başbakan Erdoğan, Malezya ziyareti sırasında 17 Aralık operasyonunu ve yargıdaki tartışmaları değerlendirdi. Başbakan, "28 Şubat post-modern darbeydi. Bu da dost-modern darbe" dedi.

NTV Haber 11.01.2014 - 09:21

Erdoğan: Dost-modern darbe

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17 Aralık operasyonu, yargıda yaşananlar ve yeniden yargılama konularında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Uzakdoğu seyahatinin Malezya ayağında açıklama yapan Başbakan, "28 Şubat post-modern darbeydi, bu da dost-modern darbe” dedi.

'HSYK'YI BAĞIMSIZ YAPTIK'
Erdoğan,''Referandumda iyi niyet gösterdik. HSYK'yı bağımsız yaptık. Fırsat bildiler. Yargı kimilerine göre şimdi fiilen yürütme ve yasamanın üzerine çıktı. Kimilerinin dediği gibi 28 Şubat post-modern darbeydi, bu da dost-modern darbe. Bence en büyük sıkıntı yargı vesayeti. Yargı bunu niye yapıyor? Vatana ihanetten başka dertleri yok" diye konuştu.

'BEDENE GİREN VİRÜS MİSALİ'
Başbakan Erdoğan 17 Aralık operasyonunu değerlendirirken virüs benzetmesi de yaptı: "Ortaya çıkacak daha çok şey var. Bir bedene giren virüs misali... Virüs, vücuda girer, uzun süre yerleşir ve orada kendine yer edinir. Ama vücut sonra o virüse karşı kendisini toparlar ve bundan sonra da o virüsü yok eder."

'O SAVCI DÜRÜST DEĞİL'
Başbakan Erdoğan, Savcı Zekeriya Öz'ü de şu sözlerle eleştirdi:

"O savcı dürüst değil. Kalkıp benim kendisine yüksek yargıdan birilerini gönderdiğimi söylüyor. Ben böyle bir şey yapmam. Buna gerek olsa ben konuyu Adalet Bakanı'mla ya da müsteşarıyla konuşurum.

'BAŞKA ŞEYLER DE ÇIKABİLİR'
Yurtdışı seyahatlerine ilişkin kayıtların hepsi ortada. Kurcaladıkça başka şeyler de ortaya çıkabilir.''

'GÜNAHSIZ YATAN ÇOK KİŞİ VAR'
"Orduya kumpas" açıklaması sonrası başlayan yeniden yargılama tartışmalarını da değerlendiren Başbakan, "İçeride günahsız yatan çok kişi var" dedi, İlker Başbuğ örneği verdi.

Erdoğan, ''Bu, haksızlığa uğramış olanlara yönelik bir süreç. Biz herhalde burada katilliği tescilli olanların yeniden yargılanmasından da bahsetmiyoruz.

'KURU-YAŞ MESELESİ'
Yeniden yargılama, 17 Aralık komplosu ile ilgili değil. Kuru-yaş meselesi. Mesela İlker Başbuğ'a terör örgütü lideri derseniz felakete yol açarsınız'' değerlendirmesinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...