Erdoğan: Edepsizlik, alçaklık, adilik

İçeride ve dışarıda Türkiye ile terörü yan yana getirme çabaları olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times gazetesindeki bir haberi örnek göstererek sert konuştu.

Haberler 17.09.2014 - 11:28

Erdoğan: Edepsizlik, alçaklık, adilik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TESK’in 19. Genel Kurulu’nda konuştu.

Köşk’e çıktığı 28 Ağustos tarihinden bu yana, ilk kez kürsüden bir konuşma yapan Erdoğan’ın ana gündem maddesi, bölgedeki terör faaliyetleri üzerinden ’ye yönelik yapılan eleştiriler ve haberlerdi.

İçeride ve dışarıda belli medya kuruluşlarının sistamatik şekilde Türkiye ile terörü aynı yere koyma çabasında olduğunu söyleyen Erdoğan, uluslararası bir gazetede yer verilen bir habere değindi ve şunları söyledi:

"ABD’de, batıda ve içeride bazı medya, el birliğiyle bir saldırı başlattı... Dün uluslararası bir gazete, benim ve Sayın Başbakan'ın Hacı Bayram Camii'nde namazdan çıkarken çekilmiş fotoğrafımızı kullanıyor, altına da bir terör örgütünün o caminin bulunduğu bölgeden, terörist devşirdiğini yazıyor. Çok açık söylüyorum; bu en hafif tabiriyle, edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisine neden olan haber, bu fotoğrafla birlikte, New York Times'ta yer almıştı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tepkisine neden olan haber, bu fotoğrafla birlikte, New York Times'ta yer almıştı

"49 CAN HER ŞEYDEN ÖNEMLİ"
"Türkiye yalan haberler karşısında diz çökmeyecek ve istikamet değiştirmeyecek kadar büyük bir ülkedir" diyen Erdoğan sözü, halen rehin olan 49 Türk vatandaşına getirdi:

"Bizim için Musul'da alıkonulan 49 can her şeyden önemlidir. Biz konuşurken dikkatli konuşmak zorundayız. Çünkü biz mesuliyet makamındayız. 49 canın hassasiyetini dikkate alarak konuşmak, o hassasiyetle hareket etmek zorundayız. Biz deriz ki bu ülkenin medyası da bu ülkenin siyasi partileri de aynı hassasiyeti taşısınlar. Ama bunun olmadığını görüyorum. İhanet şebekelerinin değirmenine su taşındığını görüyoruz. Bunların tamamını da inşallah boşa çıkaracağız."

'YENİ TÜRKİYE' VURGUSU
TESK Genel Kurulu’ndaki konuşmasına esnafın ekonomik ve toplumsal hayattaki önemine vurgu yaparak başlayan Erdoğan, 28 Ağustos’a göreve başladığını ve seçildikten sonra ilk kez bu tarzda bir buluşmaya katıldığını söyledi.

"İlk kez kürsüden katılımcılara sesleniyorum" diyen Erdoğan, 'Yeni Türkiye' vurgusu yaptı.

Erdoğan, "Yeni Türkiye; unutulanların tekrar hatırlandığı Türkiye’dir. Bu, bizi biz yapan değerlerin, bizi biz yapan medeniyet unsurlarının yeniden ihya edildiği bir Türkiye’dir. Yeni Türkiye, Cumhuriyet’in 100. yılı olan 2023’e yüzümüzü döndüğümüz ortamda, bir yandan da köklerimze, hayat damarlarımıza daha sıkı bağlanmaya başladığımız Türkiye’dir"şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİ
"Köklerimizle kopan her bağ, tarihimizden ve ejdadımızdan bizi uzaklaştırdı. Yeni Türkiye derken, bir yönüyle de o tarihimizin, medeniyetimizin köklerine yüzümüzü dönüyor; unutturulanları yeniden hatırlatmaya başlıyoruz" diyen Erdoğan, çözüm sürecine değindi.

"Türkiye meseleyi çözmek için başlattığı süreci nihayetlendirecektir" diyen Erdoğan, ‘kalın çizgilerle altını çizmek isterim' diyerek şunları kaydetti:

“Türkiye 30 yılı aşkın süredir terörle mücadelesinde her zaman yalnız bırakıldı. İşlenen cinayetler bazı ülkeler tarafından görmezden gelindi. Toplu katliamlara, çocukların öldürülmesine, kadınların istismar edilmesine belli ülkeler seyirci kaldı. Bazı ülkeler sadece seyirci kalmadı, teröre destek verdi. Ne zaman ki terör bu ülkeleri hedef almaya başladı, o zaman meselenin ciddiyetini anladılar. Bu bölgede faaliyet gösteren kanlı terör örgütlerinin silahı bu ülkelere doğrultulunca, geç de olsa gerçeği gördüler. Hakzılığı görüler ama bu yetmez. Bizimle birlikte bu mücadelede ne kadar olacaklar, görmek lazım..."

"NEREDEN GELİRSE GELSİN KARŞIYIZ"
Türkiye’nin nereden gelirse gelsin her türlü terörün karşısında olduğunu söyleyen Erdoğan, “Biz İslami terör diye bir kavramı asla kabul etmedik, etmiyoruz. Zira İslam kelime ve kavram itibariyla barış tanımında türemiştir. Barış dini olan İslam’a, kimse terörü yakıştıramaz. Bizim dinimizzde bu yoktur. Süni terör, Şii terör diye bir kavramı biz asla kabul etmedik” şeklinde konuştu.

"KENDİLERİNİ NE ZANNEDİYORLAR"
Erdoğan konuşmasının sonunda, kredi derecelendirme kuruluşlarını hedef aldı ve şunları kaydetti:

"Avrupa'da batmış, çökmüş, şu anda Avrupa'nın çok ciddi destekleriyle ayakta tutulmaya çalışan ekonomilerin olduğu ülkeye 6 derece birden artış veren bu kredi derecelendirme kuruluşlarının, Türkiye ile ilgili yaptıkları bu açıklama sadece siyaseten çökertemedikleri bir ükeyi acaba ekonomik noktada nasıl çökertiriz, bu bir projedir, bunun gayretidir.

(Kredi derecelendirme kuruluşları) Bunlar kendilerini acaba ne zannediyorlar diye ben bir soru soruyorum. Biz bundan önce bir kredi derecelendirme kuruluşuyla başbakanken ilişkiyi kestik. Bunlara biz para veriyoruz, buraya üyeyseniz belli, yılda bir ücret ödüyorsunuz. Türkiye bundan sonraki süreçte bu iki tanesiyle de ilişkisini keser, çünkü biz bunlarla ekonomimizi büyütmedik. Biz tüm esnafımızla dünyayı fellik fellik dolaşarak ekonomimizi büyüttük.

Artık enerjimizi faydası olmayan gerilimlere, faydası olmayan kamplaşmalara, kutuplaşmalara sarfetmeden, her zerresine kadar geleceğimiz için seferber edeceğiz."

Sayfa Yükleniyor...