Bu tip kaçakçılarının daha az kişiyle yapıldığını, Gediktepe ve Hantepe baskınlarında da silahların Katırlarla taşındığını belirten Erdoğan, ‘Talihsiz ve üzüntü verici bir gelişme’ ifadesini kullandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

-Bölgede yapılan uçuş istihbaratın verdiği bilgiyle yapıldı.

-Terör örgütünün yoğun olarak bulunduğu bir bölge. Uçuş da istihbarat örgütlerimizin verdiği bir bilgiye dayanarak yapılan bir uçuş.

-Gelen istihbarat ve görüntüler neticesinde F-16 uçaklarımız vurmuştur.

İHA'LAR TESPİT ETTİ
-Tabi İHA’ların bu tespitleri birebir bunlar şudur şekliden değerlendirilmesi mümkün değil. Bu görüntülerde de 40 kişilik bir grup tespit ediliyor.

-Tabi daha sonra bunların kaçakçılık yapan bir grup olduğu ortaya çıkıyor. Faka bu ana kadar da benim edindiğim bilgiler, bu tür kaçakçılıkları da 3, 5, 10 kişilik gruplar, katırlar çok daha fazla olurmuş.

‘ELEŞTİRİLER GELMİŞTİ’
Burada 40 kişilik bir grubun olması gerek Gediktepe gerek Hantepe’deki olaylarda silahların taşındığı ve neden bunlara müdahale edilmedi diye eleştiriler gelmişti.

-Tabi bunların hepsi birer ibretti.

MEDYAYA ELEŞTİRİ
-‘Devlet halkını bombaladı’ gibi başlıklar acımasız başlıklardır. Hiçbir devlet halkını bombalamaz. Geçmişte yapılmış olabilir ama bizim iktidarımızda böyle bir şey söz konusu değildir. MİT’in son anda verdiği bir bilgi yoktur.

-BDP’nin yaptığı dürüst bir yaklaşım mı? Taksim'deki aracın esnafın, ne günahı mı var? Bunlar katil mi? Niye böyle saldırı yapılıyor?