Erdoğan 'Ergenekon'un adresini verdi

Başbakan Erdoğan, “Nerede o örgüt, üye olacağım” diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na adres gösterdi. Erdoğan, “Danıştay'ın 2. Dairesi'ne git orada aradığın örgütün izlerini bulursun” dedi.

18.02.2011 - 11:12

Erdoğan 'Ergenekon'un adresini verdi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen ''Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında'' konuştu.

Erdoğan, ''Acaba Anayasa'da, anayasalarda medya patronlarının, medya mensuplarının dokulmaz olduğuna dair bir hüküm var da bizim bundan haberimiz mi yok? Medya kuruluşları her şeyden muaf mıdır, vergiden, her türlü suçtan muaf mıdır, onlar sorgulanamaz mı, yargılanamaz mı? Maalesef bu yaygaraya hiç üzerine vazife olmadığı halde hariçten birileri de inanıyor ve görüş bildiriyor. Türkiye'yi tanımaz, bilmez. Ne nedir? Hangi yasa var? Hiç haberi olmaz. Orada hemen bir tuzağa, tezgaha gelir, kalkar açıklama yapar. Dur ya önce bir araştır, sor nedir, yargı burada ne yapacak, hangi neticeye varacak bunu bir öğren, işte buna acemi elçilik denir” dedi.

Erdoğan, genel seçimlere seçime 4 ay kala PKK terör örgütü ve onun uzantılarının her seçim öncesinde olduğu gibi yine taşeronluğu üstlendiklerini, son günlerde sokakları savaş alanına çevirme gayretleri bulunduğunu söyledi.

Arabaları kundaklayan, masum öğrencileri istismar eden, belediye otobüslerine saldırıların, terör örgütünün seçim sürecini etkilemeye yönelik eylemleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, bunların Türkiye'ye siyaseti dizayn etmeye yönelik eylemler olduğunu kaydetti.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Zaten bunların belli tarihleri var, o tarihleri, o günleri ne yapıp, edip allayıp pullayıp kendilerine göre güya anma törenleri adları altında, ne yazık ki nasıl anma ise, yaralamalarla, ölümlerle vesaire bu süreçleri doldururlar. Çünkü terör örgütünün bu eylemlerle varabileceği başka bir hedefi yok. Amaç gerilimi artırarak hükümeti zor durumda bırakmaktır. Türkiye'de her seçim öncesinde terör örgütü bu şekilde taşeronluk üstlenmiştir. Gerilimden nemalanmaya çalışmıştır. Türkiye'de iç siyaseti yönlendirmek, şekillendirmek, milleti korkutarak iktidarı yıpratmak amacıyla her seçim öncesinde terör örgütü ihale üstlenmiştir. Son günlerde ortaya konulan eylemler Türkiye'nin ulaştığı konumdan rahatsızlık duyan ulusal ve uluslararası düzeydeki karanlık odaklarla ülke içindeki o malum çetelerle işbirliği içinde sahnelenmektedir. Bugün artık Kandil'deki terör örgütü ile kendisini iktidar ortağı gibi gören güç odaklarının işbirliği iddianamelerle açık ve net olarak ortaya konulmuş durumdadır.''Vatandaşlardan sahneye konulan bu oyunu, bu çirkin ve kirli senaryoyu anlamalarını isteyen Erdoğan, Türkiye'de on yıllardır oynanan bu kirli oyunu milletin desteğiyle kendilerinin bozduğunu, yine milletle birlikte bozacaklarını belirtti.Erdoğan, ''Bu ülkede söz de karar da yetki de terör örgütlerinde, çetelerde, mafyada, karanlık güç odaklarında değil, artık sadece ve sadece millettedir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin, bugün artık söz de, karar da, yetki de milletin'' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, 8 yıldır hizmette kendileriyle rekabet edemeyenlerin ve edemeyeceğini anlayanların ''korku kampanyaları üzerinden kendilerine bir egemenlik alanı oluşturma gayretine girdiklerini'' ifade ederek, şunları kaydetti:

''CHP, MHP, BDP ortak bir dil, ortak bir söylem oluşturarak, arkalarına bazı destekçilerini, yandaşlarını da alarak, Türkiye sanki bir korku tünelindeymiş, Türkiye'ye sanki korku hakimmiş, bir korku imparatorluğu kuruluyormuş gibi koro halinde kampanya yürütüyorlar. Tamamen yargı tasarrufundaki bazı olaylardan yola çıkarak sanki Türkiye'de haklar, özgürlükler, demokrasi, tehdit ve tehlike altındaymış gibi bir atmosfer oluşturmaya, bununla da kendi kitlelerini güya korkutmaya çalışıyorlar. Zira kendi ayaklarının altındaki kilimlerin de kayacağından endişe ediyorlar.''

''Bu kampanya, bayat bir kampanyadır. Bu kampanya, 1960 öncesinde merhum Adnan Menderes ve hükümetine uygulanmış son derece sanal, gerçek dışı ve bayat bir kampanyadır'' diyen Erdoğan, ''CHP'nin tıpkı bugün olduğu gibi 1960 öncesinde de halkı sokak sokak direnmeye çağırdığını, sokakları ve Parlamentoyu kışkırttığını, medyayı da arkasına alarak müdahaleye zemin hazırladığını'' söyledi.

CHP'nin o dönemde ne gibi kampanyalar yaptığını dönemin gazeteleriyle ve belgelerle ortaya koyacağını anlatan Erdoğan, ''27 Mayıs müdahalesinin daha ikinci gününde CHP'nin Genel Başkanı İsmet İnönü, kendisini arayan müdahalecilere 'Büyük bir iş yaptınız, başarınıza yardımcı olmak için asıl ben sizin emrinizdeyim' diyecek kadar müdahaleye sevinmiş, alkış tutmuş, selam durmuştu. 1960 ve öncesinde atılan manşetleri, yapılan yorumları CHP'nin çağrılarını alın, işte bugünkülerle şöyle bir karşılaştırın, arada hiçbir fark göremeyeceksiniz, aynı'' şeklinde konuştu.

Erdoğan, ''sivil diktatörler, korku siyaseti, sansür'' gibi kavramların aslında bugün ortaya çıkmadığını, ''1960 ve öncesinde, 1980 ve öncesinde, 28 Şubat ve öncesinde ortaya çıkmış, gerektiği zaman fırına sürülmüş kavramlar olduğunu'' söyledi.

''Bu yaygarayı yapanlar darbecilerin aslında işbirlikçileridir, sivil uzantılarıdır ve amaçları da hak ve özgürlükleri geliştirmek değil, özgürlükleri yok sayan vesayetçi anlayışı hakim kılmaktır'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Darbe olunca alkış tutan bu jakobenler, aynı zamanda darbe öncesinde de darbe şartlarını oluşturmak için bizatihi gayret göstermektedirler. Darbe şakşakçılarının, darbe koşullarının oluşması için işbirlikçilik yapan bu statüko muhafızlarının söylemlerine siz aldırmayın, benim sevgili milletim aldanmasın. Onların özlemi ileri demokrasi değil, vesayet rejimidir. Onların amacı özgürlükleri hakim kılmak değil, yasakların varlığını devam ettirmektir. Onların korumaya çalıştığı milletin iradesi değil, güç odaklarının çıkar düzenidir.''

'SOKAĞI, DAĞI GÖSTERİRLER'
Başbakan Erdoğan, ''CHP'nin önceki Genel Başkanı malum, irtica üzerinden korku siyaseti takip ediyordu, şimdiki Genel Başkan da faşizm iftiraları üzerinden aynı siyaseti takip ediyor. Korku siyaseti bu CHP'nin genlerine işlemiştir'' diye konuştu.

Demokrasi içinde mücadele edemeyenlerin, demokrasi dışı güçlerden medet umduklarını belirten Erdoğan, ''Bunlar seçime 4 ay kalmış olsa da sandıktan medet umamaz. Sokağı, dağı gösterirler'' dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Buradan BDP'ye açık açık soruyorum, gazeteci yazar Orhan Miroğlu'na yönelik tehditler faşizm değil de nedir? Gazeteci yazar Mehmet Metiner'e yönelik ortaya çıkarılan suikast planları basına, basın özgürlüğüne, ifade özgürlüğüne aleni bir tehdit değil de nedir? Son günlerde Odatv ile ilgili bu kadar sahip çıkma gayreti içerisinde olan yazılı ve görsel medyanın temsilcileri niçin Mehmet Metiner, Orhan Miroğlu için kalkıp da kaleminizi, dilinizi konuşturmuyorsunuz? Odatv'nin şu anda yargılananları yazılarından, düşüncelerinden dolayı değil başka bir eylemden dolayı takip altındadır ve bunu yapan yargı.''

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Sadece türkü söyleyen, acılarına ağıtlar yakan, barışın, kardeşliğin, özgürlüğün ezgisini dünyaya duyuran, sadece ve sadece insanlık için feryat eden bir sanatçıya, Şivan Perver'e yönelik tehditler, bizatihi hıyanet, bizatihi ihanet, bizatihi faşizm değil de nedir? Oysa Şivan Perver, toprağına sesleniyor, vatanına sesleniyor, kardeşlerine sesleniyor ve diyor ki 'İnan ki seni özledim, barış güvercinine sor, dosta ahbaba sor, hapishane duvarlarına sor, onlar sana doğruyu söylesin. Baharın rengine sor, şu ağaçtaki güle sor, ben seni çok özledim, inan ki seni özledim' Bu dizeleri dile getirecek kadar yüreği yanık, toprağına vatanına, kardeşlerine bu kadar hasret içinde gönlünün derinliklerinden 'İnan ki seni özledim' diye haykıran bir sanatçıyı tehdit etmek, Kürtlerin, sadece Kürtlerin değil insanlığın sesini kesmek değil de nedir? Bir yandan demokrasi diyeceksiniz, bir yandan temel hak ve özgürlükler diyeceksiniz, bir yandan barış diyeceksiniz, bir yandan hukuk diyeceksiniz ama öbür yandan Hakkari'de İmam Aziz Efendi'yi öldüreceksiniz.

Batman'da yangına koşanları katledenlere, İstanbul'da Serap yavrumuzu yakanlara sahip çıkacak, kucak açacak, bağrınıza basacaksınız. Doğu ve Güneydoğu'da AK Parti tarafından kararlılıkla yürütülen yatırımları, kalkınmayı, demokratikleşmeyi, özgürlükleri, açılımı görmeyecek, gidecek çetelerle işbirliği yapacaksınız. Benim Yüksekova'da İlçe Teşkilatımı bombalayacaksınız, Bingöl'de aynı, diğer illerde aynı. Sizin demokrasi anlayışınız bu mu? Sizin siyasette müşterek, açık, net karşı karşıya mücadele edelim deme anlayışınız bu mu? Yok hangi anlayışla ifade edeceksiniz, neyle tanımlayacaksınız? On yıllar boyunca faili meçhullerden şikayet edeceksiniz, sonra çıkıp faili meçhullerle itham edilen çetelerle işbirliği yapacak, terör örgütünün işlediği faili meçhullere sahip çıkacaksınız. Kusura bakmayın beyler, benim Kürt kökenli kardeşim de Türk kardeşim de nasıl bir kirli oyunun, nasıl bir kirli kampanyanın içinde olduğunu gayet iyi biliyor. Nasıl bir tutarsızlık, nasıl bir samimiyetsizlik içinde olduğunuzu benim 74 milyon vatandaşım çok iyi görüyor.''

Erdoğan, ''Aynı şekilde MHP, Genel Başkan başta olmak üzere partiden mikrofon başına, kamera karşısına geçen her yönetici, ilk kelimeden son kelimeye kadar kontrolsüz, izansız, insafsız şekilde küfrediyor. Bakıyorsunuz Mecliste yalan yanlış, cep telefonunu kulağına takıyor, ondan sonra güya kendisine telefon gelmiş, ekranda başka şeyler var, bak diyor filanca yerden arıyorlar diyor, bilmem nereden arıyorlar diyor, bunların Meclisteki çalışma anlayışı da bu. Hakaretler, tehditler, anlayış bu, hiçbir ciddiyet yok'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bir yandan özgürlüklerin baskı altına alındığını söylüyorlar, bir yandan korku siyaseti diyorlar, diğer yandan sistematik şekilde hakareti, milleti, hükümeti korkutmayı bir siyaset tarzı olarak benimsiyorlar. Bu ülkenin Başbakanına, bakanlarına, hatta ailelerine dil uzatacaksın, bu ülkenin bürokratlarını 'burnunuzdan fitil fitil getireceğim' diyerek külhanbeyi ağzıyla korkutacaksın, sonra da çıkıp Hükümeti korku siyasetiyle itham edeceksin. Aynaya bakın beyler, aynaya. Eğer diktatör görmek istiyorsanız da aynaya bakın, 'Mübarek' bir yüz görmek istiyorsanız da yine gidin, aynaya bakın. Durum çok açık, net ortada.

Bizi bazı diktatörlere benzetenlere ben soruyorum. Defalarca seçime girdiniz, defalarca kaybettiniz, defalarca partinizin oylarını düşürdünüz, ikinci, üçüncü parti oldunuz, baraj altında kaldınız, yine de o koltuğu terk etmediniz. Mısır'ı biz mi örnek alacağız yoksa asıl siz mi örnek alacaksınız? Yapıştınız kaldınız, gidemiyorsunuz. Ben her seçim öncesinde çıktım, samimiyetle, açık yüreklilikle söyledim. 'Partim ikinci parti olursa derhal Genel Başkanlığı bırakırım' dedim, siz bunu söyleyemediniz. Gittiniz 8 ay sonra tekrar geldiniz. O koltuklarınızı, o makamlarınızı bırakıp gidemediniz. Allah aşkına, Mısır'ı, Tunus'u örnek alacak acaba ben miyim, yoksa siz misiniz? Tunus'ta, Mısır'da 30 yıldır sıcak koltuklarından bir türlü kalkamayanlar, halkın haykırışlarıyla nihayet kalktılar. Peki siz halkın mesajını ne zaman okuyacaksınız? Siz ne zaman sandıklara kulak vereceksiniz? Siz acaba ne zaman, hangi durumda o koltukları ehline teslim edeceksiniz? Ya bize teslim edin demiyoruz, yine teşkilatınızdan gelenlere teslim edin. Ama bırakın da hiç olmazsa tabanınız da yeni simalar görsün. Bize talkın verenler maşallah salkımı götürüyorlar. Bizi dikta özentisiyle suçlayanlar, maşallah kendi partilerini diktayla yönetiyorlar. Bizi korkutmakla itham edenler, kendi kitlelerini, kendi tabanlarını korkutarak ayakta kalma mücadelesi veriyorlar. Şimdi bakın değerli arkadaşlarım, bu malum koronun, yani CHP, MHP ve BDP'nin, onlarla birlikte yandaşlarının son günlerde bazı olaylardan yola çıkarak bu korku ve dikta söylemini artırdıklarını görüyoruz.''

''CHP ve Genel Başkanı, artık Haziran seçimlerinden öyle zannediyorum ki umudunu kesti. Süreci tamamen korku üzerine kurguluyor. Kendi tabanını korkutarak buradan bir başarı elde edeceğini, bir çıkış yolu bulacağını zannediyor'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Buradan soruyorum; Sayın Kılıçdaroğlu, sokak sokak direnme çağrısı yapan milletvekillerinizle ilgili hangi işlemi yaptınız? CHP'nin üzerine o kara leke öylece dururken siz ne hakla çıkıp AK Parti'yi sivil dikta ile itham edebiliyorsunuz? Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hakaret eden, yani sadece kartondan kaplan demekle değil, aynı zamanda 'ABD'nin içini oyduğu' diye ifade eden genel başkan yardımcınız ile ilgili acaba hangi işlemi yaptınız. 'TSK ile ilgili sadece ben konuşurum, benden başka kimse konuşamaz' derken bunu ne ile ifade edeceksiniz?''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelttiği sorulara devam eden Başbakan Erdoğan, CHP'nin üst düzey yetkilisi tarafından dile getirilen müdahale özlemi karşısında defteri kapatmak dışında ne tavır alındığını sordu.

Erdoğan, durum böyle iken, hangi hakla çıkıp kendilerini korku imparatorluğu kurmakla itham ettikleri sorusuna cevap istedi.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kardeş Arap halklarının kadınlarına en ağır şekilde hakaret eden, ırkçılığın, ayrımcılığın en korkunç derecesine ulaşmış milletvekillerinizle ilgili ne işlem yaptınız? Siz sadece belli kalıplar içerisinde olan kadınlara mı saygı duyuyorsunuz? Siz kendi gönül dünyanızdaki belli kadınlara mı saygı duyuyorsunuz? Dünyanın bir diğer ucundaki, Afrika'daki, ne bileyim Etiyopya'da, Kenya'da, Zimbabwe'deki kadınlar saygı duyulacak kadınlar değil mi? Onları farklı mı değerlendiriyorsunuz?

Hanımefendi dava açacakmış... Siz torna mamulü bayan mı arıyorsunuz? Biz yaradılanı Yaradan'dan ötürü seviyoruz. Onun için bizim tüm yaradılmışlara sevgimiz var, saygımız var. Bizim kadın kollarımız da, bizler de asla kadın noktasında hiçbir ayrıma girmeyiz. CHP'li hanım kardeşlerimizinde bizim indimizde yeri aynıdır, MHP'li kadın kardeşlerimizinde aynıdır, BDP'li kadın kardeşlerimizin de aynıdır, Arabistan'da olsa da aynıdır, Somali'de de olsa aynıdır. Hiç değişmez. Dünyanın neresinde olursa aynıdır. Çünkü biz yaradılanlara böyle bakıyoruz.''

'ERGENEKON'UN ADRESİNİ VERDİ
Bunları hatırlattıkları zaman Kılıçdaroğlu'nun da ''Irak, Bağdat'' dediğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben de diyorum ki hodri meydan! Buradan, Ankara'dan Irak adına konuşmayın. Eğer yüreğiniz yetiyorsa, cesaretiniz varsa gidin Bağdat'ın sokaklarına, Basra'nın sokaklarına, Kerkük'ün, Musul'un sokaklarına, Erbil'e git, Süleymaniye'ye git, 'AK Parti' deyin orada. Orada Türkiye deyin, orada ay yıldızlı Türkiye bayrağını gösterin. Ondan sonra gelin burada, Ankara'da bizi eleştirin.

Sadece Bağdat'ın, Basra'nın değil, bir zahmet Şam'ın, Amman'ın, Tahran'ın, Beyrut'un, Kabil'in, Gazze'nin, Tiflis'in, Piriştine'nin, Brüksel'in, Paris'in sokaklarına gidin, orada bizi sorun. Oralarda bizi en güzel şekilde anlatacaklardır. Bağdat'ın sokaklarında 'Türkiye'den geliyorum' dediğinizde inanın boynunuza sarılacaklar. Beyrut'ta Türk olduğunuzu söylediğinizde sizi yüreklerine misafir edeceklerdir. Şam'da Türkiye'li olduğunuzu söylediğinizde inanın ellerini göğe açıp sizin için hayır duası edeceklerdir.

Siz, elinizde üye kayıt fişi Ergenekon örgütünü aramayı bırakın da gidin yurtdışında Türkiye'nin itibarını görün, yaşayın. Şuna bak yahu... Türkiye'nin kanını emen, enerjisini tüketen bir örgüte üye olmak istediğini pervasızca söylüyor. Ardından utanmadan, sıkılmadan, yüzü kızarmadan bizi, partimizi, hükümetimizi sivil diktatörlükle, baskı ile, korku siyaseti ile itham ediyor.

Danıştay'ın 2. Dairesi'ne git orada aradığın örgütün izlerini bulursun. 'Nerede, gösterin bana gideyim üye olayım' diyor. Git Danıştay'ın 2. Dairesi'ne orada gör. Diyarbakır'ın karanlık sokaklarına git, bir gece vakti ensesine kurşun sıkılanların izinde aradığını bulursun. Çorum'a git, Sivas'a git, Kahramanmaraş'a git, Gazi Mahallesi'ne git, kanlı 1 Mayıs'ın yaşandığı Taksim'e git oralarda aradığının izlerini bulursun. Orada zaten onların üye kayıt büroları var. Hemen orada seni kaydederler. Hiçbirini yapamıyorsan Dersim'e git. Benim oradaki kardeşlerime sor, akrabalarına sor onlar sana anlatırlar. Eski genel başkan avukattı, yeni genel başkan işi üyeliğe kadar götürdü. Anamuhalefet partisinin genel başkanının bir örgüte üye olma arzusu karşısında vatana, millete hayırlı olsun diyemiyorum. Çetelere, mafyaya, karanlık süç örgütlerine hayırlı olsun diyorum.''

Başbakan Erdoğan, hizmette yarışamayanlar ve rekabet edemeyenlerin belden aşağı vurarak, korkutarak, tenkit ederek rant sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...