Erdoğan: Esad vahşeti hafife alıyor

Suriye'deki olaylar ilgili kısa süre önce Beşşar Esad'la konuştuğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, 'insani davranmıyorlar, vahşet' değerlendirmesinde bulundu ve "bunlar karşısında kalkıp da hala Suriye diyemeyiz' dedi.

Haberler 10.06.2011 - 02:08

Erdoğan: Esad vahşeti hafife alıyor

Suriye'deki olaylardan kaçarak 'ye sığınanaların sayısının 3 bine dayandığı bir ortamda, Başbakan Erdoğan'a komşudaki gelişmeler soruldu.

ATV'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Suriye olayının Libya'dan farklı olduğunu belirterek, 'Bizim iç meselemiz gibi" dedi.

Beşşar Esad'ın kardeşi Mahir'e dikkat çeken Erdoğan, "Ne yazık ki insani davranmıyorlar. Şu anda vahşetin... Düşünün öldürdükleri kadınların kafasında öyle çirkin görüntü veriyorlar ki bu görüntüler yenilir yutulur değil" şeklinde konuştu.

Suriye'de yaşananların ister istemez BM Güvenlik Konseyi'ni devreye soktuğunu belirten Erdoğan, "Orada da şu anda hazırlıklar var. Türkiye olarak bunlar karşısında kalkıp da hala Suriye diyemeyiz. Orada da hala bizim akrabalarımız var" ifadelerini kullandı.

"4-5 gün önce Sayın Beşar Esad ile konuştum, bu durumları çok açık net anlattım. Buna rağmen onlar bu işi çok hafife alıyorlar. Maalesef bize farklı şeyler söylüyor. İnsani noktada..." diyen Erdoğan, sınırdan Türkiye'ye geçişlerle ilgili de şunları söyledi:

"Can havliyle kaçan ve Türkiye'ye sığınmak isteyenlere kapılarımızı kapatamayız, ama bu nereye kadar devam edecek? O da ayrı mesele."

Sayfa Yükleniyor...