Türkmenistan'a giden Başbakan Erdoğan Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Türkmenistan ile Türkiye arasında yapılacak ortak projeler hakkında bilgi veren Erdoğan, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mısır'da yaşananları eleştiren Erdoğan, "Dün bildiğiniz gibi Mısır'da ramazanın başından bitibaren süregelen çok ciddi bir katliamın askeri darbenin neticesi olarak süregelen katliamın farklı bir yönüne şahit olduk. Burada demokrasi süreci içersinde kendi oylarının akıbetini öğrenme mücadelesi içinde olan Mısır halkına karşı askeri darbe yapanların çok açık bir katliam yaptıklarını izledik. Bazı medya gruplarımız bunu gizlemek gayretinde olup hatta Müslüman Kardeşlerin silah kullandığını söyleyen bazı medya grupları, internet siteleri oldu. Bu talihsizliktir. Tanklarla zırhlı araçlarla orada 300 civarında Mısırlı kendi vatandaşını şehit eden öldüren böyle bir darbe sözde yönetimine sahip çıkma gayreti içinde olanlar var" dedi.

Erdoğan, "Biz ilk günden itibaren bu olayı askeri darbe olarak niteledik, fakat Batı buna hiçbir zaman darbe demedi, hep müdahale dediler. Fakat bizimle telefon görüşmelerinde darbe ifadesine hayır diyemediler. Bu darbeciler en sonunda OHAL ilan etmek durumunda kaldılar. Şimdi 1 ay süreyle OHAL edildi. Bütün bunlar işleri çözer mi? Ben çözeceğine inanmıyorum, çünkü şehadete inanmış olan bu insanlar er veya geç Mısır'da bu demokratik haklarının neticesini de kazanacaklardır diye düşünüyorum Batı bunu anlamak durumundadır, eğer demokrasi testinden geçmek istiyorsa bunu anlamak durumundadır. Bu konuda batılı ülkeler eğer samimi davranmazlarsa ben inanıyorum ki artık demokrasi dünyada sorgulanmaya başlayacak. Buna biz de dahiliz, çünkü ülkemdeki muhalefete bnakıyorum muhalefet, ,iiktidar daha etkin olabilirlerdi diye saçmalıyorlar. Bari burada samimi savranın da ortak bi şeyler yapalım. Ak Parti iktidarını köşeye sıkıştıramadınız, demokratik olmayan yollarla AK Parti iktidarını yıkmak istediniz ama sevgili halkımız buna hiçbir zaman izin vermedi" diyerek CHP ve MHP'yi ortak noktada buluşmaya davet etti.

'ER YA DA GEÇ BİR MUSA ÇIKAR'
Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Güçlü Türkiye kimse istemiyor, o yüzden güçlü olmaya mecburuz. Dayanışma halinde olmaya mecburuz. Demokrasi sonucu ortaya çıkan tüm sorunlar yine demokrasi içinde aşılır, Demokrasinin aşamayacağı hiçbir sorun yoktur. Darbelerde demokrasiyi kurtarmak hep mazarettir. Du darbe olayında da asker güya Mısır'da demokrasiyi kurtarmak gibi bir bahaneyle karşımıza çıktı. Bu Batı'nın da bir ikiyüzlülüğüdür.

Bütün tahriklere bütün baskılara rağmen Mısır'da darbeye karşı haklı tepki gösterenler asla şiddete başvurmamıştır, onlar silah kullanmadı. Onlar ölüm anında bile zafer işaretleri yapmışlardır ve bütün bunların hepsini ekranlarda izledik. Mısır'da darbeyi protesto edenler milli irade hırsızlılarına karşı şiddet tuzağına düşmemiştir. Tahrir medydanı'nda toplanan bir avuç insan bahane edilerek darbe yapılmış, ancak Mısır'ın çeşitli şehirlerinden yapılan barışçıl eylemler çok ağır bir karşılık bulmuştur. Dünkü olayları bile müdahale olarak yorumlayan bir Batı var karşımızda.

Bize 'neden Araplar'ın içişlerine karışıyorsun' diyenler var! Ben onu diyen Batı'ya soruyorum; Suriye'de olduğu zaman Türkiye'den niye destek istediniz? Suriye Batı değil miydi? Mısır da bizim komşumuz, Akdeniz de bizim konmşumuz. Tarihi noktada bağlarımız var. Gelinen noktada Mısır'da sadece demokrasi değil, insanlık hedef alınmıştır. Bu katliama sessiz kalanlar da bu cinayete ortaktır. Bir defa birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin süratle toplanması gerekmektedir.

Buradan Batı'ya sesleniyorum; Filistin'de Gazze'de sustunuz, Suriye'de sustunuz, hala susuyorsunuz, Mısır'da sustunuz, hala susuyorusunuz. Peki bu aşamdan sonra hangi yüzle insan haklarından, demokrasiden, hukuktan bahsedeceksiniz? Gözümüzün önünde insanlar katledilirken bunu durdurabilecekken, izlemeyi nasıl açıklayacaksınız?"

Mısır'daki darbe yönetimine sesleniyorum, kudretli gibi görünen Firavun'a er yada geç bir Musa çıkar ve zulmün hesabını sorar. Onlar bunu çok iyi biliyorlar."

Başbakan Erdoğan açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı:

Erdoğan fişleme sorularına "Bizim fişlemeyle işimiz olmaz, geçmişte bana, arkadaşlarıma yaptılar ama biz böyle bir şeye tevessül etmeyiz. Bizi dinlediklerini de defalarca söyledik. Hatta bazı gazeteler bizi öyle iyi dinlemiş ki bizim kendi aramızdaki konuşmaları kendi gazetelerinde yayınladılar. Bizim böyle bir derdimiz yok." dedi.