Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile telefonda görüştü.

Haberler - Anadolu Ajansı 03.09.2015 - 22:11

Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, akşam saatlerinde gerçekleşen telefon görüşmesinde Hollande, 'nin Suriyeliler başta olmak üzere göçmenlere yardım eli uzatmasını takdirle karşıladıklarını ve bu konuda Türkiye'nin yanında yer aldıklarını belirtti.

İki liderin görüşmede, 3 yaşındaki Suriyeli çocuğun cansız bedeninin sahile vurmasının, yaşanan dramı tüm çıplaklığıyla ortaya koyduğunu ve bu konuda Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere tüm dünyanın gereken sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini vurguladıkları öğrenildi.

Hollande'ın, Fransa olarak göçmenlerle ilgili Türkiye'ye daha fazla yardım edeceklerine, AB'nin Türkiye ile daha fazla işbirliği yapması için çaba göstereceklerine değindiği de kaydedildi.

Fransa Cumhurbaşkanı, görüşmede, Suriye konusunda siyasi çözüm bulunmaması halinde mülteci sorununun daha da artabileceğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Türkiye'nin halihazırda yaklaşık 2 milyon Suriyeli ve Iraklı'ya ev sahipliği yaptığına işaret ederek, yük paylaşımı konusunda uluslararası toplumun gerekeni yapmasını beklediklerini aktardı.

Türkiye'nin bir yandan da DAEŞ, PKK ve DHKP-C  gibi terör örgütleriyle mücadele ettiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Fransız mevkidaşına bu konuda müttefik ülkelerin desteğinin önem taşıdığını da hatırlattığı öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...