Erdoğan: Galataport'ta yılmadım

İstanbul'da aralarında üçüncü köprünün de bulunduğu birçok projelerinin engellendiğini belirten Başbakan Erdoğan, "Galataport projesinde yılmış değilim" dedi.

Haberler 17.03.2009 - 02:01

Erdoğan: Galataport'ta yılmadım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Beşiktaş Belediye Başkan Adayı Sibel Çarmıklı tarafından düzenlenen ''Büyük Beşiktaş Buluşmaları-1'' adlı yemekli toplantıya katıldı.

Yemeğe ev sahipliği Sibel çarmıklı, seçim yarışıyla ilgili iddialı konuştu. Çarmıklı, "Bu seçimi alacağımı düşünüyorum. Canı gönülden Beşiktaşlı'yım, Beşiktaş'ta doğdum, büyüdüm. 29 Mart'tan sonra doğup büyüdüğüm Beşiktaş'a hizmet edeceğim için onurluyum, gururluyum" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın gündeminde ise İstanbulla ilgili hazırladıkları ancak engellenen projeler vardı:

"İstanbul'a üçüncü köprü yapmak istedik bizi engellediler. Hemen buna karşı çıkmaya başladılar. Ama buna karşı çıkanlar, hatırlarsanız birinci köprüye de ikinci köprüye de karşı çıkmıştı. Şimdi buna da karşı çıkıyorlar, daha adını duyar duymaz. Üçüncü köprü kuzeyde olacak, bunun üstünden ekseriyetle ağır vasıtalar geçecek. Uluslararası, şehirlerarası trafik tamamen üçüncü köprüye kayacak ve böylece şehir içinde ağır vasıta kalmayacak.

Bir de Galataport meselesi var. Biz Galataport'u sahiplendirdik, verdik. Karşımıza kimler dikildi? Bu ülkenin insanları dikildi. Ne dediler bize? 'Bak gitti Yahudi'ye verdi, Musevi'ye verdi' dediler. Dediler mi? Dediler. Arkadaşlar şu anda Galataport, eğer ihaleyi alan firma işine başlamış olsaydı belki de hizmet ediyor olacaktı. Paranın Musevisi, Müslümanı olur mu ya? İmanın Musevisi, Müslümanı olur mu? Ve neler yazdılar, neler. Benim kardeşim orada çalışmış, bilmem ne yapmış. E çalışır. Geçmişte benim Rum, Musevi patronlarım oldu. Çocukluğumda yanında çırak olarak çalıştım. Bu ülkenin vatandaşı çalışsın, ekmek parası kazansın. İçimizden birçoğu aynı tezgahlardan geçmedi mi? Geçtik yahu bu ülkede. Bundan niye rahatsız oluyoruz. Galataport projesinde yılmış değilim, onu söyleyeyim."

TUNCELİ VALİSİ'Nİ KUTLUYORUM
Sözü yerel seçimlere getiren Başbakan Erdoğan, Tunceli'deki beyaz eşya yardımıyla ilgili olarak bir kez daha ortada yanlış bir eylem olmadığını savundu:

"600 aileye beyaz eşya dağıtımı ile seçimin kaderi değişmez. Bundan dolayı kıyamet koparıldı. Dertleri üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Tunceli Valisi görevini yapmıştır, kutluyorum."

Erdoğan, IMF ile ilişkilere de değindi:

"Eğer biz şimdi IMF konusunda biraz rahat hareket ediyorsak sebebi bu. Ayağımızı yere sağlam basıyoruz. Yoksa bizim Mayısta başladı görüşmelerimiz. Ama bize kalkıp da arzu edilmeyen, istenmeyen, ülkenin aleyhine olacak şartlar koşulursa ben bunu kabul edemem. Geçmişte bunu kabul ettiler. Bedelleri ağır oldu. Eğer anlaşırsak, ülkenin menfaati hakikaten oluşursa, o zaman tabii ki imzayı da atarım. Bundan dolayı bu zamana kadar gecikti. Ama görüyorum ki esnemeler var. Bu esnemelerle birlikte eğer mutabık kalırsak biz de imzayı atarız. Tedbirlerimizi zaten alıyoruz."

MUSEVİ'YE DE, HRİSTİYAN'A DA YAKINIM
Bir önemli konunun da dinsel milliyetçilik olduğunu anlatan Erdoğan, dinsel milliyetçilik yapmayacaklarını söylediklerini, çünkü 'de Müslüman da Hristiyan da Musevi de bulunduğunu belirterek, "Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletiyiz. Hepsine de aynı mesafedeyiz. Ben Müslümana ne kadar yakınsam, Musevi vatandaşıma da Hristiyan vatandaşıma da o kadar yakınım" diye konuştu.

Gecede Beşiktaş tarafları Başbakan Erdoğan'a, üzerinde "Davos fatihi" yazan bir forma hediye etti.

Gecenin sonunda AK Parti Beşiktaş Belediye Başkan adayı Sibel Çarmıklı da, Erdoğan'a Beşiktaş'ın simgesi bir kartal hediye etti.

Sayfa Yükleniyor...