Erdoğan: Gençliğimde Dostoyevski okurdum

Rusya ziyareti öncesi Rus devlet haber ajansına röportaj veren Erdoğan, gençlik yıllarında Dostoyevski okuduğunu söyledi. Formuna özen gösterdiğini de ekleyen Erdoğan, 6 saat uyduğunu ifade etti.

21.11.2013 - 15:45

Erdoğan: Gençliğimde Dostoyevski okurdum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti öncesi Rus devlet haber ajansı Itar-Tass Genel Müdür Birinci Yardımcısı Mihail Gusman’a özel mülakat verdi. 11 yıllık iktidarında üçüncü kez Gusman'a özel röportaj veren Erdoğan, gençlik yıllarında Dostoyevski okuduğunu, kilosuna dikkat ettiğini söyledi. Erdoğan, 'Spasibo' diyerek Rus halkına Rusça teşekkür etti.

Gazetecinin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le şahsi ilişkilerini sorması üzerine Başbakan, gelecekte bu ilişkilerin daha da olumlu olmasını, daha önemli ortak adımlarla taçlandırılmasını arzu ettiğini vurguladı. Erdoğan, “Eminim ki zengin tarihi ilişkilerle şanlı olan iki komşu ülke Türkiye ve Rusya arasındaki böyle bir diyalogun artması, gelecek nesil için güzel örnek olacak” şeklinde konuştu.

"RUSLAR, ALMANLARI GEÇER"
Türk inşaat şirketlerinin Rusya’da önemli misyona imza attığını ifade eden Erdoğan iki ülke arasında vize sorununun da olmadığına dikkat çekti. Bu hususun turizm ilişkilerine büyük katkı sağladığını belirten Erdoğan, “Bugün Rusya’dan Türkiye’ye yaklaşık 4 milyon turist geliyor. Biraz da artsa Almanları geride bırakır. Şu anda Almanya ilk sırada, sonra Rusya geliyor. Fakat Rusya bu boşluğu azaltıyor. Rus dostlarımız şunu çok güzel biliyor; Türkiye çeşitli turizm alanları bakımından zengin bir yer ve dört mevsim turizm hizmeti verecek durumda” dedi.

"GENÇLİK YILLARIMDA DOSTOYEVSKİ’Yİ OKUDUM"
İkili kültürel ilişkilerin geliştiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, “Nazım Hikmet Rusya’da toprağa verildi. Türkiye’de gençler Dostoyevski’nin çoğu eserini okuyor. Ben de gençlik yıllarında Dostoyevski’nin eserlerini okudum” dedi. Daha önce Mehter takımının Rus devlet orkestralarıyla birkaç kez ortak konser verdiğini hatırlatan Erdoğan, ikili kültürel ilişkilerin gelişmesinde ilgili bakanlık ve kurumların başarılı çalışmalara imza attığını kaydetti.

"KİLOMU KORUYORUM, 6 SAAT UYUYORUM"
Gazeteci Gusman, “Sayın Başbakan son 10 yılda 3 kere görüştük. Sizin mükemmel bir şekilde formda kalmanız beni büyülüyor. Hiç değişmemişsiniz. Bunu nasıl başarıyorsunuz?” sorusuna Erdoğan, “Kilomu kontrol etmeye çalışıyorum. Her zaman kilom aynıdır. Bunun sayesinde formdayım. Çalışma günüm çok uzuyor ama toplam 6 saatlik uykum var” cevabını verdi.

RUSÇA TEŞEKKÜR
Türkiye’nin petrol zenginliğinin bulunmamasına rağmen ekonomi alanında önemli gelişmeler sağladığını anlatan Erdoğan, “Biz iktidara geldiğimizde milli gelirimiz 230 milyar dolar idi, bugün ise 900 milyara yaklaşıyor. Bu uzun çalışmanın meyvesi. Eğer yan gelip yatsaydık bunu başaramazdık. Sanayi üretimine ağırlık veriyoruz, çünkü petrolümüz yok” dedi.
Gazetecinin, “Sözleriniz Rusya’ya ima mı” sorusu üzerine Erdoğan, “Hayır, Rusya’nın diğer ülkelere göre kendine has özellikleri var. Sadece doğal kaynaklar alanında değil, savunma ve sanayi üretiminde de gelişmiş altyapıya sahip. Ülkenizin ciddi turizm altyapısı var. Kendim ve halkımın adına Rusya halkına ve dostlarıma selam, sevgi ve saygı iletiyorum. Spasibo!” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...