Erdoğan: Gösterilerde Güney Kıbrıs bayrağı var

Başbakan Erdoğan, KKTC'de 28 ocak mitinginde Türkiye karşıtı pankart açılmasını değerlendirdi. "Böyle bir hakarete tahammülümüz söz konusu olamaz" dedi.

06.02.2011 - 12:54

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hatay'a gitmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, KKTC'de 28 ocak mitinginde Türkiye karşıtı pankart açılmasını değerlendirdi. "Böyle bir hakarete tahammülümüz söz konusu olamaz." diyen Başbakan Erdoğan, "Bu Kuzey Kıbrıs halkının yaklaşım tarzı değil. Olayı gerçekleştirenler güneyle paslaşan gruptur" dedi.

Bütün gösterilerde Güney Kıbrıs bayrağı olduğunu söyleyen Erdoğan şöyle devam etti: "Bütün çekimleri inceledim. Türk bayrağı göremedim. Türk bayrağı getirirlerse bundan sonra şaşmayın bu istismardır tabi. Ordaki hükümetin Türkiye'ye karşı hakaret içeren hatta pankartlarda küfür ifadesi gerekli miydi? KKTC halkının yaklaşım tarzı değil. Orda her zaman tanıdığımız grubun güneyle paslaşan gruptur. KKTC'nin sürdürdüğü barış sürecini dinamitlemek isteyen bir güruhtur. Orda böyle bir hakarete yaklaşım tarzına tahammülümüz söz konusu olamaz.

"MISIR'IN KARARINA MÜDAHELE GİBİ BİR GAYRETİMİZ OLAMAZ"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'daki gelişmelere ilişkin, ''Temennimiz odur ki bu öldürmeler, kan durmalıdır'' dedi.

Mısır halkının şu ana kadar böyle bir yola tevessül etmediğini belirten Erdoğan, ''Onların elinde silah yoktur. Ama onlara karşı maalesef silah kullanılmıştır.

Sayısı şu anda bilemiyorum ama bize geldiği kadarıyla tespit edilen 500 civarında diyorlar. Ama binlerce yaralının olduğu söyleniyor. Bunlar olumlu görebileceğimiz bir yaklaşım tarzı değil. Halka karşı bu yapılmamalı'' diye konuştu.

ABD Başkanı Barak Obama ile iki kez, bölge ülkeleriyle de görüşmelerinin olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

''Bizim Mısır'ın içerdeki kararına müdahale gibi bir gayretimiz olamaz. Mısır kendi geleceğini, Mısır halkının demokratik iradesiyle verecek. Biz sadece bunun takipçisi olabiliriz, oluruz. Temennimiz odur ki, Mısır halkının hak ve özgürlükler noktasındaki demokratik iradesi karşılığını bulsun. Bütün derdimiz budur. Bu aynı zamanda bölgenin huzuru ve refahı için çok çok önemli. Çünkü
Mısır'ın huzuru, Mısır'ın bu noktada alacağı netice, bölgeyi de çok olumlu şekilde etkileyecektir.''

KIBRIS MEDYASI KIZGIN
Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Ocak’ta KKTC’de yapılan mitingi eleştirmesi ve “Türkiye buradan çek git, diyor. Sen kimsin be adam” yönündeki sözleri KKTC medyasının çok sert tepkisine neden oldu.

Milliyet'ten Sefa Karasahas'ın bildirdiğine göre Erdoğan’ın açıklamalarını manşetlere çeken KKTC medyası, “Sen kimsin be adam?” başlıklarını kullandı. Başbakan Erdoğan’ın “yanlış bilgilerle, Kıbrıs Türk halkını aşağıladığını” ileri süren KKTC medyası, “Erdoğan istiyorsa, KKTC’yi vilayet yapsın, vali atasın” yorumlarına yer verdi. Kıbrıs basınında çıkan başlıklar ise şöyle oldu:

KIBRIS: 'Ankara’da hesap soracak' başlığını attı. Gazete, “Erdoğan Kıbrıslı Türklere çok ağır eleştirilerde bulundu” dedi. Gazetenin yazarlarından Ahmet Tolgay, “Bu günleri de mi görecektik? Provokasyonlar Kıbrıslı-Türkiyeli sürtüşmesini doruk noktasına çıkaracak” diye yazdı.
KIBRISLI: Erdoğan’a “Sen kimsin be adam” diye tepki gösteren gazete, “Erdoğan mitingde yer alan küçük bir grubu ciddiye alıp tüm Kıbrıslı Türklere mal etti” ifadelerini kullandı. Gazetenin Başyazarı Doğan Harman, “Erdoğan zaten sömürgeci gibi konuşmaya başladı. Kukla hükümete, Cumhurbaşkanına ihtiyacımız yok. KKTC denen devlet Türkiye’ye lav edilsin. Kıbrıs’a vali atansın, burası modern sömürge olsun” dedi.
AFRİKA: “Erdoğan sen kimsin be adam” diye soruyor, biz de ona soruyoruz” spotlarıyla haberi “Ya sen kimsin” diye manşete çekti. Gazete, “Tıpkı Cemil Çiçek gibi Tayyip Erdoğan da bize Rumculuk bastı” dedi. Gazetenin başyazarı Sener Levent ise “Sen kimsin. Bu topraklar benim. Tapusu sende değil” dedi.
YENİDÜZEN: Kıbrıs ağzıyla, “Yetti artik, haçana bir” manşetini attı. (Yani daha ne kadar laf edeceksiniz). Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı da, “Asıl siz kimsiniz?” başlıklı yazısında, “Şehidim var, gazim var söylemi. İyi de Kıbrıslı Türkler daha az mı acı çekti, can verdi?” diye sordu. Ayrıca, Mutluyakalı kösesinde notlar bölümünde, “Atma recep!” ifadesine yer verdi.
HAVADİS: “Deprem” baslığını kullanan gazete, “Erdoğan’ın sözleri ülkeye bomba gibi düştü” dedi. Başyazı da yayımlayan gazete, “Açıklamalar için düzeltmeye ve özre muhtaçtır” ifadelerini kullandı. Başyazar Hasan Hastürer de “Erdoğan, Kıbrıs Türkünden özür dilemelidir” dedi.
VOLKAN: Oyuna gelmeyelim.
HALKIN SESİ: Erdoğan Kıbrıs Türkünü üzdü.
BAKIŞ: Ne Rumcuyuz ne de besleme
ORTAM: Yakışıksız ve çirkin

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...