Türkiye'de eski kuvvet komutanlarının 'Balyoz Darbe Planı' iddiaları üzerine gözaltına alındığı saatlerde Başbakan Tayyip Erdoğan İspanya'nın başkenti Madrid'teydi.

Erdoğan, Hükümetler arası zirve için geldiği İspanya'da 'Yeni Ekonomi Forumu' tarafından düzenlenen kahvaltıda konuşurken Türkiye'de şok gözaltılar gerçekleşiyordu.

Başbakan'ın konuşması sırasında bir not uzatıldı. Notu uzun uzun inceleyen Erdoğan, konuşmasına kaldığı yerden devam etti.

Kameralar önünde Erdoğan'a uzatılan notun, Türkiye'deki gözaltıları haber verdiği sanılıyor.

Erdoğan, gözaltılarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

''Bugün sabah itibarıyla, güvenlik teşkilatlarımız tarafından başlatılmış olan bir gözaltına alma süreci söz konusu. Şu ana kadar 40'ı aşkın bir gözaltı söz konusu.

Tabii olay yargıyla ilgili bir olay. Yargıya intikal etmiş bir olay. Yürütme, burada sadece yargının talimatıyla, bu verilen talimatı yerine getirme hususunda görevini ifa ediyor. Şu anda tabii akıbeti nedir, ne değildir onu bilemiyorum. Ancak güvenlik güçleri yargıya bu teslimi yaptıktan sonra yargı değerlendirmesini yapacaktır ve biz de ondan sonra öğrenebileceğiz. Ben İspanya'dan bu işi takip etmeniz sebebiyle de teşekkür ediyorum.''

Yargı reformu ile ilgili bir soru üzerine Başbakan Erdoğan, "Yargı reformuyla ilgili olarak bir uzlaşma sağlanmasını bekliyoruz, muhalefet partileriyle birlikte. Şu anda muhalefet partilerinin konuya bir desteğinin olmadığını biliyoruz. İktidar partisi olarak çalışmamızı sürdürüyoruz. Bu adımı atmadan önce muhalefet partileriyle müzakere edeceğiz ve konuyu anlatacağız, destek verirler veya vermezler, bunu bilemiyorum. Parlamentoya götürdükten sonra referandum için gerekli oyu bulduğumuzda halkımızın önüne konuyu sunacağız. Referandumdan da beklentilere cevap verecek bir neticenin çıkacağını umut ediyorum" dedi.