Erdoğan: Güvenlik kurumları istismar ediliyor

Güvenlik güçlerinin siyasetçiler tarafından istismar konusu yapıldığını savunan Başbakan Erdoğan, "Güvenlikle ilgili kurumlar üzerinden siyaset yapmaya gayret edenlere karşı kararlı bir tutum sergilemeye devam edeceğiz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.07.2009 - 11:56

Erdoğan: Güvenlik kurumları istismar ediliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yeni atanan ve yeri değiştirilen emniyet müdürlerini Başbakanlık Merkez Bina'da kabul etti.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Tüm güvenlik birimlerimiz, polisimiz, askerimiz, jandarmamız, istihbarat birimlerimiz, tam bir uyum ve koordinasyon içinde çalışıyor.

Özellikle polis teşkilatımız, suçluların yakalanması kadar suçun önlenmesi noktasında da bu zeminde, bu arada üstün başarılar sergilediler. Bir çok şehrimizde terör eylemleri daha gerçekleşmeden önlendi. Çete ve mafyavari örgütlenmelerle mücadele edildi. Suç şebekeleri kararlı bir şekilde çökertildi.

Güvenlik güçlerimizin zaman zaman haksız yere eleştirildiğine, zaman zaman kimi siyasetçiler tarafından istismar konusu yapıldığına maalesef şahit oluyoruz.

Suçla mücadele noktasında güvenlik güçlerimizin şevkini kırmaya yönelik bu tür tutumların karşısında durmaya, güvenlikle ilgili kurumlarımız üzerinden siyaset yapmaya gayret edenlere karşı kararlı bir tutum sergilemeye devam edeceğiz.

İŞKENCEYE 'SIFIR TOLERANS'
Hangi gerekçeye dayanırsa dayansın, işkenceyi bir insanlık suçu olarak görüyor, 'sıfır tolerans' tanıyoruz. Hiçbir insanımıza yönelik haksızlığı, eşitsizliği, kötü muameleyi asla mazur ve makul görmüyoruz.

Bizim anlayışımıza göre, kendi vatandaşına, kendi insanına kötü muameleyi, işkenceyi, şiddeti reva gören bir devlet, modern bir devlet olamaz, gelişmiş bir devlet olamaz.

Bunun için, her konuşmamda, 'insanı yaşat ki devlet yaşasın', 'insanı yücelt ki devlet yücelsin' diyorum."

Sayfa Yükleniyor...