Erdoğan hakkındaki gensoru reddedildi

CHP'nin, Başbakan Erdoğan hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması Meclis Genel Kurulu’nda reddedildi.

Haberler 29.04.2010 - 18:04

Erdoğan hakkındaki gensoru reddedildi

Meclis Genel Kurulu, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'in başkanlığında toplandı.

Başkanlığın sunuşlarının ardından CHP Grup Başkanvekillerinin; ''Bazı yabancı firmaların 'de rüşvet dağıttığı iddiaları karşısında gerekeni yapmadığı'' gerekçesiyle Başbakan Erdoğan hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmayacağına ilişkin görüşmelere geçildi.

Önerge üzerinde yapılan konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Oylamada, gensoru önergesinin gündeme alınması reddedildi.

ÇİÇEK: SAĞLAM DAYANAK LAZIM
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CHP'nin verdiği gensoru önergesi üzerinde Hükümet adına yaptığı konuşmada, ''Gerçeğin ortaya çıkartılması için buradayım. Yoksa ismi geçen şirketlerin ne yapıp yapmadığını savunmak veya bu konuda bir yorum getirmek bizim görevimiz değil'' dedi.

Geçmişte gensoru müessesesinin çok kötüye kullanıldığının tutanaklarda yer aldığını kaydeden Çiçek, ''Geçmişte çalı fasulyesi ile ilgili gensoru önergesi de verilmiş'' dedi.

Cemil Çiçek, şöyle devam etti:

''Buraya getirilecek gensoru konusu, genel suçlama konusu olmamalıdır. Çünkü, suçlamayı hukukumuza göre, ancak ve ancak savcılar yapar. Biz suçlama makamı değiliz, gerçekleri ortaya çıkarmak için görev yaparsak, daha doğru bir iş yapacağız kanaati taşıyorum. Gensoru konusunun hukuki dayanaklarının çok sağlam, ciddi olması, mesnetsiz olmaması ve bir kısım delillere dayalı olması lazım. Aksi halde gensoru müessesesi, karalama kampanyasına dönüşür.

İddia edilen 3 suçlama var. Bu konularda hiç bir şey yapılmadı ise bu, Türk Ceza Kanununa göre 257. madde kapsamında en azından görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur. Bu gensoruyu veren arkadaşlarımız bu kanaati taşıyorsa, yapılacak 2 tane yol var; birisi, konuyu Cumhuriyet savcılarına intikal ettirmektir. Kemal Özel denilen vatandaş bu konularda hassasiyet taşıyor. Sade bir vatandaş bu kadar önemli bir konuyu yargıya götürüyorsa, ana muhalefet partimizin de bunu yargıya götürmesi lazım. Yargıya götürmeyip sadece burada konuşursak, bu çok doğru olmuyor.

''Bu konular gündeme geldiğinde hiç bir şey yapılmamış olsaydı, Hükümet, Sayın Başbakan bu gensoruyu hak etmiş olurdu'' diyen Çiçek, muhalefet sıralarından laf atılması üzerine, ''Laf atmak, gürültü çıkarmak üzerine de gensoru verilmez'' diye konuştu.

Cemil Çiçek, bu konularda, özelikle yurt dışında bir çok işlemler yapıldığını belirterek, ''Bu konuda gerçeğin ortaya çıkarılması ve ilgili makamlara yardımcı olmak adına bilgi toplamaya ve gereğini yapmaya devam ediyor'' dedi.

MEHDİ EKER'DEN YANIT
Öte yandan, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına yanıt vermek üzere söz alan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kılıçdaroğlu'nun, ''rüşvet iddiasıyla yargılanan bir firma konusunda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığından bilgi istediklerini ancak sağlıklı bilgi alamadıklarını'' söylediğini belirtti.

Bakan Eker, iddianın doğru olmadığını kaydererek, Kılıçdaroğlu'na, elektronik postayla gönderilen yazının bir kopyasını verdi. Daha sonra tekrar söz alan Kılıçdaroğlu, iddiaya ilişkin kendisinde bulunan belgeyi, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'a iletti.

CHP'nin gensoru önergesinin gündeme alınması için yapılan oylamanın ardından TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, 2 Mayıs Pazar günü saat 12.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Sayfa Yükleniyor...