Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul Özel Halk Otobüsleri buluşmasında yaptığı konuşmada, İstanbul'un yollarını sürekli açık tutmak, İstanbul'a yeni yollar inşa etmek için merkezi yönetim ve gerekse belediyenin yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Son 10 yıl içinde İstanbul'da sadece kavşak ve yollar için 5 milyar liralık yatırım yaptıklarını kaydeden Erdoğan, 286 adet yeni yol ve kavşağı, son olarak da geçen hafta 20 kavşağı hizmete açtıklarını ifade etti.

Üçüncü köprüyü inşa ederek İstanbul trafiğini rahatlatacaklarını dile getiren Erdoğan, üçüncü köprünün şehir içi bağlantılarının olacağını, bunun da trafiğin rahatlamasına katkı sağlayacağını söyledi. Hizmete açıldığında uluslararası ve şehirlerarası tırların ve ağır vasıtaların ikinci köprüye girmeyeceğini, özel otomobillerin ise bu köprüyü de kullanabileceğini kaydeden Erdoğan, ayrıca köprüde raylı sistem olacağını ifade etti.

Üçüncü köprü için devletin cebinden para çıkmadan, yap-işlet-devret modeliyle 2.5 milyar dolar harcanacağını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

"Üçüncü havalimanı... O da öyle. 42 milyar dolar harcanacak oraya. Devletin cebinden para çıkmayacak. 20 yıl işletecekler, 20 yıl sonra devlete teslim edecekler. Olay bu. Bu ihaleyi alanları ne yaptılar? Bunları içeri almak istediler. Kim? O paralel yapı. O paralel devlet inşa etmek isteyenler. Onun için ben halkımın bu noktadaki birliğini, beraberliğini, dirliğini çok iyi biliyorum ve size inanıyorum. Bu ara çıkmış şunu söylüyor: 'Bu ülkede yargı bitti, hukuk bitti.' Üçüncü havalimanını yapanlar, Fatih Belediye Başkanı, dün o heyette, 17 Aralık dalgasında içeri alınanlar veya onları içeri alanlar, o düzmece senaryoyu hazırlayanlar...

'BİZ SİZİN YAZILARINIZLA GELMEDİK'
Orada hukuk vardı öyle mi? Orada hukuk vardı diyenler şimdi niye aynı şekilde hukuk vardı diyemiyorlar? Hukuk şimdi tecelli etti diye mi rahatsız oldular? Bu ülkede, profesör olduğunu zanneden birileri, işte bu paralel yapının yandaşı veya yönetimindeki, bakıyorsunuz gazetede veya diğer gazetelerle birlikte, düşünebiliyor musunuz, AK Parti'yi ki şu anda 318 milletvekili olan AK Parti'nin kapatılmasına dair haberler, yazılar yazıyor. Sizin nereniz demokrat? Sizin halkın iradesine zerre kadar saygınız yok. Biz, sizin yazılarınızla gelmedik. Biz milletimin iradesiyle geldik, milletimin iradesiyle gideriz."

Üçüncü havalimanını inşa edenlerin buraya 42 milyar dolar harcayacağını kaydeden Erdoğan, "Her türlü oyun oynanıyor. Yok yürütmeyi durdurma kararı, yok bilmem orayı alanlar nasıl aldı, yok bilmem şuraya nasıl girdi... Her türlü oyun, her türlü tezgah. Yani, ikili bakıyorsunuz, alışveriş yapıyorlar değil mi? Ona da bir kılıf uydurmak. Bir medya grubunu oradaki girişimcilerden bir tanesi almaya çalışıyor ve oradaki haklarını, hisselerini devrediyor, satıyor... 'Sen nasıl bunu alırsın?' Sana ne? Alır. Bunun devletle ne alakası var? İki ayrı grubun böyle bir alışveriş yapması bile onları rahatsız etti. Niye rahatsız etti? Çünkü kirli çamaşırlar ortaya çıkıyor da onun için" diye konuştu.

'KDV VE ÖTV'LERLE İLGİLİ ÇALIŞMA YAPTIRACAĞIZ' 
İstanbul'daki halk otobüslerinin sorunlarını çok iyi bildiğini kaydeden Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın halk otobüsü esnafının sorunlarını çözmek için attığı çok önemli adımları az önce dinlediklerini söyledi.

Otobüslerde biletçilerin kaldırıldığını, hizmet bedellerinin azaltıldığını, yıllık ruhsat harçlarının kaldırıldığını hatırlatan Erdoğan, devir bedellerinin bir defaya mahsus kaldırıldığını ve öğrenci geçişine ilave 15 kuruş bütçeden destek sağlandığını anımsattı.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu ve benzeri reformlarla halk otobüsü esnafımızın gelirlerinde yüzde 7-8 gibi bir iyileşme sağlandı. Şimdi bu reformlarımız kararlılıkla devam edecek. Ben Müsteşarıma da söyledim. Gerek KDV, gerekse ÖTV'lerle ilgili inşallah Maliye Bakanıma bir çalışma yaptıracağız ve bu çalışmadan sonra da inşallah İsmail Bey kardeşimizle de irtibatları kurmak suretiyle gerekli adımları da en kısa zamanda inşallah atmış olacağız."

Erdoğan'ın bu sözleri, salondakiler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

'HATALI SOLLAMA ÖLDÜRÜR, HATALI OYLAMA SÜRÜNDÜRÜR'
Başbakan Erdoğan, 30 Mart'ın Türkiye'de bir kırılma noktası olacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"30 Mart'ta inşallah bir kez daha yetkiyi aldığımızda İstanbulumuzu da, tüm Türkiyemizi de devam ettirdiğimiz tüm projelerle daha büyük çözümlerle inşallah kucaklaştıracağız. 30 Mart sonrasında İstanbul'u 2023'e farklı bir şekilde hazırlamaya devam edeceğiz. İnşallah Kanal İstanbul ile aynı şekilde İstanbul farklı taçlanacak. İnşallah havalimanımız 2017'ye hazırlanacak. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sorunlarımızı birlikte konuşacağız, istişare edeceğiz, inşallah hepsini tatlıya bağlayacağız.

Ben bir kez daha bu güzel buluşma için İstanbul Büyükşehir Belediyemize, İstanbul Milletvekilimiz Osman Aşkın Bak Bey'e ve dernek başkanı değerli kardeşim, aynı zamanda hemşehrim İsmail Bey'e huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyor, tüm halk otobüsçülerimizin başarılarının, birliğinin artarak devamını diliyorum. Katıldığınız için, coşkunuz için, heyecanınız için, ahde vefanız için sizlere şükranlarımı sunuyorum. İstanbul yollarında hepinize kazasız, sorunsuz yolculuklar diliyorum. Hatalı sollama öldürür, hatalı oylama süründürür, bunu da özellikle söylüyorum."