Erdoğan havadan ve karadan mesaj verdi!

Erdoğan 37 yıldır yerleşime kapalı Maraş’ın ve Güzelyurt’un üzerinde uçtu, yere indiğinde de '2015’te çok farklı bir KKTC' mesajı verdi.

Haberler 20.07.2011 - 21:47

Erdoğan havadan ve karadan mesaj verdi!

Başbakan Erdoğan, KKTC’ye ziyaretinin son saatlerinde Güney tarafına 'havadan', Kuzey'e ise karadan mesajlar verdi.

Erdoğan, programında olmamasına rağmen, 37 yıldır yerleşime kapalı olan Maraş’ın ve Annan Planı’nda Güney’e verilmesi öngörülen Güzelyurt’un üzerinde uçtu.

Helikopter yolculuğu Gazimağusa’da son bulan Erdoğan, burada da KKTC’nin artık tam anlamıyla ayaklarının üzerinde duracağını söyledi ve tarih olarak 2015’i verdi.

Başbakan Erdoğan, KKTC ziyaretinin son durağı olan Gazimağusa’ya sıra dışı bir gezi yaptı.

Erdoğan, Güney Kıbrıs’a ve AB ‘ye dönük mesajlarının yanı sıra, ilk defa KKTC’nin ayrı bir devlet olarak ayaklarının üstünde net bir şekilde durabilmesi yolunda ’nin yapabilecekllerini açık şekilde ortaya koydu.

GÜNEY’E HAVADAN MESAJ
Erdoğan, helikopterle Lefkoşa'dan Gazimağusa'ya giderken mesaj niteliğinde bir KKTC turu attı.

Programda olmayan gezinin ilk durağı, 37 yıldır yerleşime kapalı olan Maraş'tı. Erdoğan, incelemek için Maraş’ın her tarafını gezdi. Belirtmek gerekir ki, müzakerelerde gündeme gelebileceği düşüncesiyle boş tutulan Maraş’ın, pazarlıkların sonuçsuz kalması durumunda yerleşime açılabileceği konuşuluyor.

Erdoğan’ın helikopterinin diğer durağı ise, dünkü açıklamalarında artık geçerliliği kalmadığını belirttiği Annan Planı’nda Rum Kesimi’ne verilmesi öngörülen Güzelyurt oldu. Güney ile pazarlıklarda masada yer alması nedeniyle KKTC’nin en az yatırım alan bölgesi olan Güzelyurt’un artık masada olmadığını iki günlük temaslarında sık sık dile getiren Erdoğan, yere indiğinde 'proje ve yatırımlar olacak' dedi.

Görünen o ki, KKTC ile Rum Kesimi arasındaki görüşmelerde bir sonuç alınamazsa, Başbakan’ın ifadesiyle KKTC ayrı bir yapı olmaya doğru gidiyor ve Erdoğan’ın helikopter turu bu açıdan anlamlı bulunuyor.

KKTC İÇİN TARİH 2015
Başbakan Erdoğan, Gazimağusa’da 6 ayrı projenin toplu açılış töreninde konuştu. KKTC’nin tam anlamıyla ayaklarının üzerinde duracağını söyleyen Erdoğan, kendi ifadesiyle tartışılacak mesajlar verdi.

“Yunanistan’ın ekonomik açıdan hali ortada. Güney Kıbrıs’ın aynı duruma gelmesine kimse şaşırmasın, bana kızacaklar ama böyle bir durum var. Siz 2015’i hedefleyin, 2015’te KKTC yerine çok farklı bir ülke olacak."

Konuşmasına, törene katılmaktan ve 61. hükümetin ilk ziyaretini KKTC'ye yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Erdoğan, ''Sizin sevincinizi paylaşmak ve sizlerle kucaklaşmak benim için, tüm bakan ve milletvekili arkadaşlarım için daima heyecan verici olmuştur. Zira Kıbrıs bizim için mübarek şehit kanlarıyla yoğrulmuş Çanakkale gibi aziz bir topraktır. Burada tarihe istikamet veren ecdadımızın aziz hatıralarını şükranla, minnetle yad ediyoruz'' dedi.

Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına ''eli boş'' gelmediği için mutluluk duyduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, 'nin desteğiyle yapımı gerçekleştirilen tesislerin KKTC ekonomisine önemli katkı sağlayacağına işaret etti.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
''KKTC bugüne kadar, bütün engelleme ve ambargolara rağmen dimdik ayakta durmayı ve güçlüklere karşı direnmeyi başarmıştır. KKTC'nin kendi ayakları üzerinde durması ve ekonomik açıdan kendine yeterli hale gelmesi için Türkiye Cumhuriyeti olarak elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Bugün açılışını yaptığımız gibi somut projeler, Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız izolasyonun menfi etkilerini asgari düzeye indirecektir. Elbette diplomatik alanda Kıbrıslı Türklere uygulanan bu haksızlığa son vermek için gerekli her adımı atmaya devam edeceğiz ancak bu gibi projelerle Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin sorunlarının çözümüne, bu ülkenin kalkınmasına azami destek sağlayacağız.''

Anamur'da, Mart ayında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Alaköprü Barajı'nın temelini attıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, barajın KKTC'nin verimli topraklarına hayat suyu getirilmesini sağlayacak projenin çok önemli bir ayağını oluşturduğunu belirtti. Projenin KKTC'deki ayağı olacak barajın yerini ve Güzelyurt'u helikopterden incelediğini söyleyen Erdoğan, atılacak adımların önemli olduğunu dile getirdi. Projenin üç yılda tamamlanacağını ve Kuzey Kıbrıs'ın önemli bir sorununun daha çözüme kavuşturulmuş olacağını söyleyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Sadece su değil, Türkiye'den KKTC'ye elektrik getirecek olan projemizin çalışmalarına da büyük bir hızla devam ediyoruz, ne olur ne olmaz diye. Böyle dev projeler, bir yandan Kuzey Kıbrıs'ın ekonomik açıdan kabuğunu kırmasını sağlayacak, bir yandan da sizleri yalnızlığa itmek isteyenlere anlamlı bir mesaj teşkil edecektir.

Bu tür projelerden daha önemli olan bir husus var, öncelikle KKTC'nin ekonomik altyapısının sağlam bir zemine kavuşması gerekiyor. Halihazırda uygulanan ekonomik programın meyvelerini vermeye başlaması son derece önemlidir, sevindiricidir. KKTC, kamu maliyesi açısından, bugün birçok AB üyesi ülkenin dahi sınıfta kaldığı bir sınavda çok başarılı sonuçlar almaktadır. İşte Yunanistan'ın hali ortada. Güney Kıbrıs da aynı duruma düşerse şaşmayın. Şimdi niye böyle konuştum diye de kızabilirler, onu da söyleyeyim.

Bugün birlikte göğüs gereceğiniz birtakım zorluklar, yarın sizler için kolaylık olacak, yolunuzu açacak, umutlarınızı çoğaltacaktır. 2002 yılında göreve geldiğimizden itibaren, biz de Türkiye'de benzer bir ekonomik program uyguladık kardeşlerim. Onu uyguladığımız için bakın bugün dünya ekonomileri arasında Türkiye büyümede birinci sıraya çıktı. Hamdolsun, kişi başına milli gelir 10 bin doların üzerine çıktı. Bu yıl sonu itibarıyla zannediyorumki 11 bin doları bulacağız. Bakın beraber yola çıktığımız birçok ülke, Avrupa'nın ekonomide en güçlü ülkelerinden biri İspanya, işsizlikte yüzde 20'lere ulaştı. Biz ise o kriz dönemlerini atlattık ve şu anda 9,9'a düştük. Daha iyi olacak ama ne yapacağız? Birbirimize inanacağız. Durmak yok, yola devam, kararlı bir şekilde.''

''MUHATABIMIZ KUZEY KIBRIS'IN SAMİMİ HALKIDIR''
Türkiye'nin uygulanan ekonomik program neticesinde ulaştığı seviyenin, KKTC'nin geleceği için de önemli bir motivasyon kaynağı olacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, bugün Türkiye'nin, makro ekonomik göstergeler açısından dünyada yatırımcıların en çok dikkatini çeken, parmakla gösterilen ülkelerden biri haline geldiğini ifade etti.

Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 11 oranında büyüyen Türkiye ekonomisinin, dünyada çift haneli büyüyen tek ekonomi olduğuna dikkati çeken Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''KKTC'nin ekonomik alanda atacağı adımlar, bu ülkeye uygulanan haksız ambargoya son verilmesi için uluslararası kamuoyu nezdinde baskı oluşturacaktır. Çok açık, net söylüyorum, sizin dertliniz olarak söylüyorum; 2015'i iyi hedefleyin. Bakın şu anda ustalık dönemimize yönelik Kuzey Kıbrıs'ta atacağımız adımlarla 2015'in Kuzey Kıbrıs'ı çok farklı olur. Bunu Kuzey Kıbrıs'taki bazı marjinal grupların, kim olursa olsun bazı marjinal düşüncelerin, Türkiye'ye karşı tavır takınan bazı, adeta sığınmacı grupların söylediklerine sakın kulak asmayın.

Bizim muhatabımız sizsiniz, siz. Bizim muhatabımız Kuzey Kıbrıs'ın samimi halkıdır. Siz bizim canımızsınız, ciğerimizsiniz, baş tacımızsınız. Türkiye olarak, ekonomi yönetiminde sekiz buçuk yılda kazandığımız tüm bilgi ve tecrübeyi, Kuzey Kıbrıs'ın yaşadığı ekonomik dönüşüm sürecine de aktaracak, tüm imkanlarımızla Kıbrıslı kardeşlerimizin yanında olacağız.''
Erdoğan, Türkiye'nin katkılarıyla hayata geçen altı projenin ilkinin, Bafra bölgesindeki Nuh'un Gemisi Oteli olduğunu anlatarak, Kuzey Kıbrıs'ın sahip olduğu büyük turizm potansiyelini açığa çıkarmak ve burayı bir turizm cennetine çevirmek için bu yatırımlara büyük ihtiyaç bulunduğunu vurguladı.

Nuh'un Gemisi Oteli'nin, KKTC'nin turizmine bir dinamizm ve canlanma getireceğine işaret eden Erdoğan, ''Bana diyebilirsiniz, 'Sayın Başbakan siz bu işsizliği nasıl buraya indirdiniz?' Hizmet sektöründeki patlamayla, eğitim sektöründeki patlamayla indirdik. Bunları söylediğimiz zaman bazıları 'Hadi canım' dediler. Dedim ki bak, geliyor, şimdi Nisan gelsin daha farklı olacak dedik. 9,9'da kalmayacağız daha da düşecek. Çünkü mevsimsel durumlar da söz konusu. Fakat istihdam öyle bir şey ki zaman zaman istikrarsızlık olabilir. Yine çıkabilir ama Türkiye artık bu işte barajı aşmıştır'' diye konuştu.

Otelin turizm gelirlerinin artmasını sağlayacağını ve KKTC vatandaşları için, yeni bir iş ve istihdam kapısı olacağını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''Şunu memnuniyetle ifade etmeliyim ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, özellikle turizmde, ulaşımda devam eden kısıtlamalara rağmen bu yıl önemli bir atılım içindedir. Bugün Cumhurbaşkanı'na ve Başbakan'a da söyledim. İnşallah Başbakan Yardımcım Sayın Atalay sık sık burada olacak. Her ay burada gelip birlikte durum değerlendirmesini yapacaklar. Çünkü ustalık dönemi, yan gelip yatarak olmaz. Çok çalışacağız, hep beraber çalışacağız. Yolsuzluklara prim vermeyeceğiz. Çetelere, mafyaya prim vermeyeceğiz, onları çökerteceğiz ki Kuzey Kıbrıs halkı ayağa kalksın. Mesele bu.

Kuzey Kıbrıs'ın doğal güzellikleri, her geçen gün, çok daha değişik ülkelerden daha fazla sayıda turistin ilgisini celbetmektedir. Yeni yatırımlar, hem bu talebe cevap üretecek, hem de yeni talep doğmasına vesile olacaktır. Türkiye olarak, KKTC hükümetinin bu alandaki çabalarına her türlü desteği veriyoruz.''

KKTC'NİN HER NOKTASINA KALİTELİ ULAŞIM
Bugün yapılan ikinci açılışın, 50 kilometre uzunluğundaki Kuzey Sahil Yolu Projesi'nin ilk etabını oluşturan Geçitkale-Tatlısu-Bafra bölümü olduğunu dile getiren Erdoğan, bu projeyle, Girne'den Bafra turizm bölgesine ve bu güzergahta yer alan yerleşim birimlerine ulaşım için, yeni ve ekonomik bir alternatif oluşturduklarını söyledi.

Türkiye'de, iktidara gelir gelmez, kalkınmanın ön koşulu olan eğitime, sağlığa, ulaşıma, adalet ve emniyet konularına önem verdiklerini ifade eden Erdoğan, cumhuriyet tarihinde 79 yılda 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, kendilerinin ise 9 yılda 14 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını anlattı.

Aynı dönemde, KKTC Hükümetiyle Girne-Lefkoşa ve Güzelyurt-Gazimağusa arasındaki ana aksları bölünmüş yol haline getirdiklerini söyleyen Erdoğan, bunu diğer yollarla da tamamlayıp Kuzey Kıbrıs'ın her noktasına kaliteli ulaşım sağlanmasına destek olacaklarını bildirdi.

Gazimağusa'da özel sektör tarafından Türkiye'den sağlanan kredi katkısıyla inşa edilen bir yüzer tersanenin açılışının da yapıldığını vurgulayan Erdoğan, tersane ile daha büyük tonajlı gemilere hizmet verileceğini ve KKTC'nin Doğu Akdeniz'de ciddi bir merkez haline gelmesi yönünde önemli bir adımın atılmış olacağını belirtti.

''HEDEF 60 BİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ''
Lefke Avrupa Üniversitesi Çok Amaçlı Eğitim Bloğu Yapımı Projesi'nin açılışını da yaptıklarını ifade eden Erdoğan, bu projeyle üniversitedeki öğrencilerin daha modern eğitim imkanlarına kavuşacaklarını vurguladı.

Erdoğan, ''Hedef 60 bin üniversite öğrencisi. Şu anda 43 bin, yeterli değil. Bu da bizim istihdam noktasında önemli bir kapımız olacak. Niçin Afrikalı gençleri buraya almayalım? Alacağız. Burslarla vesaire alacağız ve buradan mezun olduktan sonra onlar Kuzey Kıbrıs'ın Afrika'daki adeta büyükelçileri olacak. Budur'' diye konuştu.

Lefkoşa Türk Belediyesi Sosyal Konut Projesi'nin açılışını da yaptıklarını anlatan Erdoğan, ''Lefkoşa Büyükelçiliğimiz Yardım Heyeti'nin desteği ile gerçekleştirilen bu sosyal konutlar ile gelir düzeyi düşük aileler kira öder gibi 14 yılda ev sahibi olacaklardır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, bugün açılışı yapılan Güzelyurt Belediyesi Açık Anfi Tiyatrosunun da sadece bölge halkının değil, aynı zamanda yöredeki üniversite öğrencilerinin de yararlanacakları bir kültür merkezi olacağını vurguladı.

KKTC'nin müreffeh bir hale gelmesi, ekonomik ve sosyal açıdan gelişip güçlenmesi için, bu tür somut ve yararlı projelere destek olmaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, ''İnşallah, yakın gelecekte başlatacağımız büyük projelerin açılışını da yine siz Kıbrıslı kardeşlerimle birlikte yapacağız'' şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tüm altyapı projeleri ve tesislerin hayırlı olması dileğinde bulunarak, tesislerin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve KKTC Başbakanı İrsen Küçük ile toplu açılışı yapılan tesislere bağlanarak açılışları gerçekleştirdiler.

Sayfa Yükleniyor...