Erdoğan heronların peşinde!

Başbakan Erdoğan, İsrail’le ilişkilere değindiği konuşmasında sözü yine insansız hava araçlarına getirdi ve heronların teslim edileceği inancında olduklarını söyledi.

Erdoğan heronların peşinde!

Başbakan Erdoğan, İsrail'le ilişkilerin düzelmesi için Türkiye'nin 3 talebinin yerine getirilmesi gerektiğini tekrarldı.

"Özür dilenmesi, tazminat ödenmesi ve Gazze ambargosunun kaldırılması gerekir" diyen Erdoğan, bunlar olmadıkça ilişkilerin normalleşmeyeceğini söyledi.

Erdoğan dün, İsrail’e bakım için gönderilen heronların süre dolmasına rağmen geri gönderilmediğini ve bunun ticari ahlaka sığmadığını belirtmişti. Erdoğan bunu tekrarladı, heron sayısının 6 olduğunu söyledi ve teslim noktasında inançlarını koruduklarını belirtti.

Başbakan Erdoğan ile Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker, yapılan görüşmenin ardından basını karşısına geçti.

Gazeteciler tarafından, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun 'doğru ve haklı yoldayız' şeklindeki açıklaması sorulan Erdoğan şunları söyledi:

"35 MERMİ ÇIKTI"
"Öldürülen vatandaşlarımızın vücutlarından 35 mermi çıktı. Furkan Doğan’ın, 3 cm gibi yakın mesafeden kaşından vurulduğu ortada. Bunlarla ilgili resimler, belgeler ve adli tıp raporları var. Cenevre, bunun bir alçaklık ve insan hakları ihlali olduğunu; orantısız güç kullanıldığını belirtti.

"ÖZÜR VE TAZMİNAT NOKTASINA GELMİŞKEN..."
Böyle bir tablo içerisinde özür ve tazminatta belli noktaya gelmişken, Netanyahu ve çevresindekiler, içlerindeki çatışmayı dünyaya farklı yansıtmak durumunda oldular. Biz Türkiye olarak aynı şeyi söylüyoruz; özür, tazminat ve ambargo kaldırılmadıkça ilişkilerin normalleşmesi beklenemez. Biz B planını açıkladık ve tekrar etmeye gerek yok...

"6 HERON TESLİM EDİLMELİ"
Ayrıca, insansız hava araçlarının tamiriyle alakalı bir tarih vardı ancak bu süre içinde uçaklar teslim edilmedi. Şu anda orada son bilgiye göre 6 tane uçağımız var ve parası ödenen bu uçakların iade edilmesi gerekir. Bakımlar sözleşme gereği yapılmalıdır ve mevcut durumu ticari ahlak noktasında önemsiyorum. Süratle onların bakımlarını yapıp teslim edecekleri inancını koruyoruz."

İSRAİL: HENÜZ BİTMEDİ
Bu arada heronlarla ilgili İsrail'den açıklama geldi. Savunma bakanlığından bir yetkili, heron motorlarının bakım ve tamir işlemlerinin henüz bitmediğini savundu. Yetkili, yedek motorlar sayesinde Türkiye'nin gecikmeden etkilenmediğini de iddia etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...