CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin'in, Ankara'da 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 90'ıncı yıldönümü kutlamalarında Başbakan Erdoğan ile sıcak sohbeti dikkat çekmişti.

Keskin, sohbetin konusunu, bir partilinin kızının nikah törenine katılmak için gittiği İzmir'de anlattı.

Başbakan'a, "Şemdinli-Çukurca arasındaki 400 kilometrekarelik bölge PKK denetiminde mi?" diye sorduğunu söyleyen Keskin, kısa süre önce Erdoğan'a ödediği 7 bin liralık tazminatı ise gündeme getirmediğini söyledi.

Başbakan'a BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Şemdinli- Çukurca arasındaki 400 kilometrekarelik bölgenin PKK denetiminde olduğu yönündeki açıklamanın ne kadar gerçek olduğunu sorduğunu belirten Keskin, şunları söyledi:

"Demirtaş, orada da çok iddialı bir cümle kurmuştu. İnanmayanlara 'beraberce gidelim orayı izleyelim' demişti. Ben de bunu sordum.

'BDP'nin Genel Başkanı, Türkiye'de PKK'nın bir alan hakimiyeti kurduğuna ilişkin bir iddiası var. Bakanlarımızla beraber Hakkari ve Şırnak'ta bir inceleme yapmanız gerektiğini öngörüyor. Bu çok vahim bir iddia. İddialı bir söz' dedim.

Başbakan bunun doğru olmadığını bunun hayali bir iddia olduğunu söyledi. O sayıdaki bir insanla hakim olmanın madden mümkün olmadığını BDP'nin, PKK ile aynı çizgide propaganda yapma amacıyla bunu söylediğini vurguladı."

7 BİN LİRAYA RAĞMEN TATLI SOHBET
Keskin, MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu'nun cezaevinde yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak 21 kasım 2011 tarihinde Aydınlık Gazetesi'nde yaptığı açıklamada, Başbakan'a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında açılan davayı kaybettiğini; bunun için bir hafta önce de Başbakan'a 7 bin lira tazminat ödediğini hatırlatarak, bunu sohbette gündeme getirmediğini söyledi.

Keskin, "Başbakan beni hakaretten mahkemeye vermişti. Davayı kazandı bir hafta önce de icraya verdi ve 7 milyar lira para tahsil etti. Ona rağmen de tatlı tatlı sohbet ettik. Onu dile getirmedim. Hoş bir şey olmazdı. Yüksünme nedeni yapmadım. Onu hiç ödememiş gibi dostça davrandım kendisine" dedi.