Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu, AYM töreninde buluştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) kuruluş yıl dönümü töreninde buluştu. İki isim, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na Ankara Çubuk'ta düzenlenen saldırıdan sonra ilk kez bir araya geldi. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu'nun tören öncesi tokalaşması objektiflere yansıdı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 25.04.2019 - 10:38 | Son Güncelleme : 25.04.2019 - 12:17

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu, AYM töreninde buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Çubuk'taki saldırının ardından ilk kez bir araya geldi.

İki isim, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 57. kuruluş yıl dönümü törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salona girdiğinde tüm protokoldekilerle birlikte Kılıçdaroğlu ile de tokalaştı.

İki isim arasında bir sohbet olmadı.

Ancak CHP lideri Kılıçdaroğlu, Çubuk'ta saldırıya uğrayan isimlerden Meclis Başkanvekili Levent Gök ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün, Cumhurbaşkanı Erdoğan salona gelmeden yaptıkları uzun sohbet dikkat çekti.

AYM BAŞKANI ARSLAN'DAN FETÖ UYARISI

Törende konuşan AYM Başkanı Zühtü Arslan, ''yargı hiçbir gücün etkisi altında kalmamalı'' uyarısı yaptı. Arslan ''Son yıllarda yaşadığımız tecrübeler yargının sadece yasama ve yürütmeye karşı değil aynı zamanda her türlü paralel yapı ve oluşuma karşı da bağımsız olması gerektiğini göstermiştir. Hakim hiçbir şart ve ahvalde aklını ve vicdanını başkasına emanet edemez'' diye konuştu.

42 bin bireysel başvuru dosyasının mahkeme gündeminde olduğunu söyleyen Zühtü Arslan, son yıllarda iptal davalarında artış yaşandığını vurgulayarak ''Son 2 yılda norm denetiminde iptal davalarının sayısı çok hızlı bir yükselişe geçmiştir. Mevcut iptal davalarının yaklaşık yüzde 70'i de kanunlaşan OHAL KHK'ları ile Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri'nden oluşmaktadır. Şu anda mahkememizin önünde 21 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bulunmaktadır'' ifadelerini kullandı.

VİDEO: KILIÇDAROĞLU'NA SALDIRI ANI

Sayfa Yükleniyor...