Erdoğan ile Obama isyanları konuştu

Obama'yı Başbakan Erdoğan aradı, iki lider Libya ve Suriye'yi masaya yatırdı. Libya'da Kaddafi'nin ülkeyi terk etmesi, Suriye'de ise acil demokratik adımların atılması için mutabakata varıldı.

Anadolu Ajansı 25.04.2011 - 23:27

Erdoğan ile Obama isyanları konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü.

Edinilen bilgiye göre, görüşmede başta Suriye ve Libya konuları olmak üzere bölgesel gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Beyaz Saray, telefon görüşmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Görüşmede Obama, Türkiye'nin Libya'da sürdürdüğü insani çabaları ve NATO operasyonuna katılımından dolayı takdirlerini dile getirdi. İki lider, Libya'da sivillere karşı saldırıların son bulması ve orada Libya halkının iradesini yansıtan kalıcı bir çözümün olması için Kaddafi'nin iktidardan ayrılması ve Libya'yı temelli terk etmesi gerektiği yönünde görüş birliğine vardı.

Obama ve Erdoğan, Suriye hükümetinin kendi halkına karşı kabul edilemez şiddet kullanımı hakkında derin kaygıları ortaya koyarken, Suriye hükümetinin şiddet kullanımına hemen son vermesi ve Suriye vatandaşlarının demokratik arzularını yansıtan anlamlı reformları derhal hayata geçirmesi gerektiği yönünde aynı görüşü paylaştılar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...