Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, ABD'de düzenlenecek nükleer güvenlik zirvesi sırasında biraraya gelecekleri bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, bir soruya verdiği yanıtta, Başbakan Erdoğan'ın özel temsilcisi olarak Erivan'a giden Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu'nun temaslarında, ''Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın 12-13 Nisan 2010 tarihlerinde Washington'da yapılacak nükleer güvenlik zirvesi sırasında biraraya gelmeleri hususunda mutabık kalındığını'' söyledi.

Özügergin, Müsteşar Sinirlioğlu'nun bugün Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan tarafından kabul edildiğini ve Erdoğan'ın yazılı mesajını Sarkisyan'a sunduğunu kaydetti.

Görüşmelerde, Türkiye-Ermenistan normalizasyon sürecinde gelinen aşamanın ele alındığını belirten Özügergin, sürece bağlılık ve yaşanan güçlüklere rağmen, yakalanan fırsat penceresinin kaçırılmaması yönündeki anlayışın karşılıklı olarak teyit edildiğini kaydetti.

Özügergin, Türkiye'nin, Ermenistan'la normalizasyon sürecinin Güney Kafkasya'da kapsamlı barış, güvenlik ve istikrarın teminine de katkıda bulunacağı inancında olduğunu, görüşmelerde bu konuda da görüş teatisinde bulunulduğunu belirtti.

Sinirlioğlu'nun Erivan'a ziyareti, Türkiye ile Ermenistan arasında 10 Ekim 2009'da imzalanan protokollerin ardından en üst düzey ziyaret olması bakımından önem taşıyor.